Buzz marketing, czy nadal działa? Jak dobrze go wykonywać, jak nie wprowadzać w błąd?

Czy buzz marketing jest skuteczny? W jaki sposób go prowadzić, by nie wprowadzać odbiorców w błąd? Poznaj zasady etycznego buzz marketingu.

Czym jest buzz marketing?

Buzz marketing, inaczej marketing szeptany, to strategia polegająca na wywoływaniu dyskusji o danej firmie, marce, produkcie lub usłudze. Nie chodzi w nim więc o reklamowanie w ścisłym znaczeniu tego słowa. Buzz marketing nie polega na zachwalaniu, podkreślaniu zalet produktów i usług, ale inicjowaniu dyskusji, które powinny toczyć się dalej samoistnie. Efektem, który strategia ta ma pomóc osiągnąć, są dobrowolne rozmowy samych konsumentów.

Czy buzz marketing jest skuteczny?

Czy warto postawić właśnie na taki rodzaj marketingu? Czy przynosi on korzystne rezultaty? Trzeba przyznać, że ma on mocne strony, które korzystnie wyróżniają go na tle innych strategii marketingowych. Stosunkowo łatwo go drożyć ze względu na to, że wystarczy do tego kilkuosobowy zespół, a działania prowadzone są za pomocą darmowych kanałów przekazu, a więc w serwisach społecznościowych, na forach i stronach internetowych. Kanały te umożliwiają dotarcie do szerokiego grona odbiorców.

Inną ważną kwestią, która przekłada się na skuteczność buzz marketingu, jest zaufanie odbiorców. Mówiąc wprost, ludzie nie ufają reklamom. Bo i czemu miałyby budzić ich zaufanie? Przecież powstają na zlecenie właśnie po to, by przedstawić produkt, markę czy usługę w pozytywnym świetle.

Dużo większe znaczenie ma opinia zwykłych ludzi (a najlepiej znajomych). Takich opinii internauci szukają właśnie na forach i w serwisach społecznościowych. Dlatego jeśli zależy nam na rozpropagowaniu marki, ważne jest, aby to właśnie w takich miejscach się o niej mówiło. To właśnie opinie zwyczajnych forumowiczów mogą przekonać innych do marki czy produktu, ponieważ są spontaniczne i niewymuszone, a zatem szczere i budzące zaufanie.

Jak nie wprowadzać w błąd odbiorców?

Skoro buzz marketing bazuje na zaufaniu odbiorców, należy dołożyć starań, by nie wprowadzać ich w błąd. Nie rejestrujemy się więc na forach i serwisach społecznościowych po to, by pisać nieprawdę. W buzz marketingu nie chodzi o podszywanie się pod konsumentów dzielących się swoją entuzjastyczną opinią o produkcie, marce czy usłudze.

Takie nieuczciwe działanie wprawdzie mogłoby w pierwszej chwili przynieść pewne korzyści, ale szybko okazałoby się, że przynosi więcej szkód niż pożytku. Oszustwo łatwo wychodzi na jaw, a jeśli potencjalni klienci dowiedzą się, że użytkownik zachwalający daną markę lub produkt ich oszukuje, marka ta zacznie być źle kojarzona i przywoływać negatywne konotacje.

Inaczej mówiąc, skoro to na zaufaniu mamy bazować, nie możemy wystawiać go na szwank. Raz nadszarpnięte zaufanie niełatwo odbudować. A więc nie należy wypowiadać się w imieniu konsumentów, a jedynie inicjować dyskusję, podsuwać tematy, rozpowszechniać informacje związane z branżą, którą zajmuje się nasza firma i której dotyczą produkty.

Uczciwe prowadzenie buzz marketingu polega również na tym, że z klientami prowadzi się dialog, nie usuwa się ewentualnych niepochlebnych opinii o firmie na fanpage’u. Taka selekcja komentarzy, polegająca na pozostawianiu samych pozytywnych, również jest przecież wprowadzaniem odbiorców w błąd. Zamiast tego warto krytyką się sugerować w zmienianiu firmy i jej oferty na lepsze.

czeka na pierwszą ocenę 🙂
zaufali nam m.in.:
pozycjonowanie porównywarek cen
pozycjonowanie usług budowlanych
pozycjonowanie serwisu ogłoszeniowego
pozycjonowanie serwisu modowego, sklepu z odzieżą

artykuły, poradniki

w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.

pytania?

jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.

No Comments

zostaw komentarz

więcej na naszym blogu

wszystkie artykuły