Co składa się na SEO, jakie działania na stronie i poza nią są działaniami SEO?

Jeśli swoją działalność prowadzisz w internecie, to pewnie już słyszałeś, że musisz zainwestować w SEO, ponieważ inaczej Twój serwis nie będzie widoczny w wyszukiwarce. A co to tak naprawdę oznacza? I jakie działania należy podjąć, aby klienci mogli Cię odszukać w sieci?

Co to jest SEO?

SEO to angielski skrót Search Engine Optimization. Wiemy, że to nadal może Ci nic nie mówić, ale już wszystko tłumaczymy. Jest to szereg działań mających na celu poprawę widoczności strony w organicznych wynikach wyszukiwania. Aby jeszcze to uprościć, mamy przedstawimy wizualizację.

Gdy wpiszesz w wyszukiwarce Google jakąkolwiek frazę (tzw. słowo kluczowe), np. telewizor, to zostanie wyświetlona lista serwisów, na których powinieneś znaleźć ten sprzęt lub informację o nim. Na początku znajdują się reklamy, które są odpowiednio oznakowane. To, co jest umieszczone pod nimi, to wyniki organiczne, naturalne. Można nimi jednak manipulować i tym właśnie zajmuje się SEO. Wszystko po to, aby Twoja strona znalazła się jak najwyżej, a co za tym idzie, żeby klienci się nią zainteresowali.

Przy czym wyróżnia się dwa kierunki działań – on site i off site. Czym się różnią?

Optymalizacja strony internetowej

Podstawą SEO, czyli pozycjonowania, jest optymalizacja strony internetowej. To coś, na co masz całkowity wpływ, ponieważ pracujesz wyłącznie w ramach utworzonego przez siebie serwisu. Jakie działania on site można wyróżnić? Poprawę szybkości ładowania strony, uzupełnienie jej treścią, słowami kluczowymi, stworzenie meta-opisów, które wyświetlane są w wynikach wyszukiwania, a także poprawne nazywanie i opisywanie obrazków.

To oczywiście nie wszystko, ponieważ specjalista od SEO bierze też pod uwagę techniczne problemy, które utrudniają pozycjonowanie, wskazuje, co trzeba naprawić. Dobrze wykonana optymalizacja on site może poprawić widoczność serwisu, a co za tym idzie – zwiększyć ruch na nim.

Link building, content marketing, Google Ads

Powyższe działania powinny być jednak w odpowiedni sposób wspierane, aby zwiększyć skuteczność całego procesu. Trzeba więc wyjść „poza” stronę. W SEO mówi się przede wszystkim o link buildingu, czyli o „zbieraniu” linków prowadzących do serwisu. Ważne jest, aby odbywało się to w sposób naturalny. Takie linki muszą być wysokiej jakości, nie mogą pochodzić ze spamerskich stron.

Oprócz tego trzeba zadbać o content marketing, czyli m.in. artykuły sponsorowane przekierowujące do witryny, zwiększające zaufanie do marki. Muszą być zrozumiałe, użyteczne – tak, aby zaciekawić czytelnika, odpowiedzieć na jego pytania i jednocześnie wskazać, gdzie znajdzie to, czego potrzebuje.

Uzupełnieniem tego jest reklama w wyszukiwarce, czyli Google Ads. Dobrze zaprojektowana może sprowadzić duży ruch na stronę w krótkim czasie.

Pozycjonowanie – samodzielnie czy z pomocą agencji?

SEO to proces czasochłonny, nie generujący efektów od razu. Wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy, dostępu do narzędzi, które ułatwią zaplanowanie odpowiedniej strategii marketingu internetowego. Czy warto zająć się tym samodzielnie? Nie. Dlaczego? Ponieważ wymaga to wiele czasu i energii. Google często zmienia sposoby wyświetlania wyników, trzeba za nimi nadążyć. Lecz co najistotniejsze – jeden błąd może skończyć się filtrem, czyli „zniknięciem” z wyszukiwarki.

Ponadto agencje SEO na podstawie analizy strony zdecydują, w jakiej kolejności podjąć działania, aby przyniosło to jak najszybsze efekty. Przy czym nie wystarczy raz zadbać o wysoką pozycję strony – trzeba stale dbać o to, aby nie spadła w wynikach. To wymaga nieustannej pracy, uwagi, na co przedsiębiorcy nie mają po prostu czasu.

czeka na pierwszą ocenę 🙂
zaufali nam m.in.:
pozycjonowanie porównywarek cen
pozycjonowanie usług budowlanych
pozycjonowanie serwisu ogłoszeniowego
pozycjonowanie serwisu modowego, sklepu z odzieżą

artykuły, poradniki

w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.

pytania?

jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.

brak komentarzy

zostaw komentarz

więcej na naszym blogu

wszystkie artykuły