Czego unikać w pozycjonowaniu sklepów internetowych?

Pozycjonowanie sklepu internetowego to konieczność, jeśli chcesz poprawić swoją widoczność w sieci, a co za tym idzie, również i sprzedaż. Lecz mimo znajomości podstawowych zasad SEO, nietrudno o błędy. My dziś pokażemy, czego należy unikać, aby zwiększyć skuteczność swoich działań.

Wolne ładowanie stron

Szybkość ładowania stron jest jednym z czynników rankingowych Google’a, a więc element ten ma realny wpływ na skuteczność pozycjonowania (zbyt wolno ładujący się serwis będzie gorzej oceniony). Jest to na tyle ważny parametr, że udostępnione zostało bezpłatne narzędzie Google’a – PageSpeed Insights, w którym możesz zweryfikować szybkość twojego sklepu.

Należy o to zadbać również ze względu na użytkownika. Jeśli będzie musiał zbyt długo czekać, zwłaszcza gdy przegląda poszczególne produkty, przechodzi między kategoriami, prędzej czy później… poszuka tego, co potrzebuje, u konkrecji, gdzie cały ten proces przebiega sprawniej.

Brak certyfikatu SSL

Kolejny czynnikiem rankingowym jest posiadanie certyfikatu SSL. Witryny z „https” są dla Google’a bardziej wiarygodne, bezpieczne. Powinny o to zadbać przede wszystkim sklepy internetowe, które zbierają dane od użytkowników. Z drugiej strony, certyfikat SSL wdraża się też po to, aby strona nie została zakwalifikowana jako „niebezpieczna” – wtedy użytkownikom wyświetla się taki komunikat w przeglądarce, co może skutecznie zniechęcać to korzystania z niej.

Brak optymalizacji meta tagów

Świadomość dotycząca uzupełniania meta tagów jest coraz większa, dlatego rzadko zdarza się, aby sklepy internetowe nie posiadały uzupełnionych znaczników title czy description. Często są one jednak generowane automatycznie, przez powielają się, są zbyt długie lub zbyt krótkie, a także nie zawierają słów kluczowych. Dobrze jest przeanalizować sklep pod tym kątem i poprawić w szczególności nieprawidłowe title (można to zweryfikować m.in. z pomocą narzędzia Screaming Frog, który sprawdzi do 500 URL-i bezpłatnie).

Skopiowane opisy produktów

Częstą praktyką sklepów internetowych jest kopiowanie opisów produktów ze stron producentów. W praktyce ta sama treść znajduje się na kilkunastu, kilkudziesięciu podstronach, a duplicate content jest tym, czego zdecydowanie należy unikać. Dlatego powinieneś zadbać o unikalny opis produktu, najlepiej wzbogacony o słowa kluczowe oraz niezbędną edycję (nagłówki, wypunktowanie, linkowanie wewnętrzne).

Czasami duplikacja zdarza się w obrębie serwisu, gdy np. ten sam produkt występuje w różnych wersjach. Można temu zapobiegać, stosując linki kanoniczne lub ustawiając, że zmiana wersji nie będzie powodować przeładowania URL-a.

Brak optymalizacji stron kategorii, landing page

Strony kategorii, sprzedażowe, to najczęściej wyłącznie listy produktów, a co za tym idzie, nie znajduje się na nich zbyt wiele treści. Dobrze byłoby to uzupełnić, tworząc rozbudowane opisy, zawierające słowa kluczowe oraz uzupełnione o linkowanie wewnętrzne.

Brak optymalizacji grafik

Kompresja, indywidualna nazwa pliku oraz uzupełnienie tekstu alternatywnego to trzy podstawowe elementy optymalizacji grafik. Jednocześnie są to prace, o których rzadko się pamięta, a mają duże znaczenie dla szybkości ładowania strony (zbyt duże pliki spowalniają ją), a także dla pozycji strony w wyszukiwarce graficznej Google’a.

Brak bloga firmowego

Content, content, content – na to obecnie stawia wyszukiwarka Google’a, która chce dostarczyć użytkownikom jak najlepsze treści. Dlatego uzupełnieniem działań SEO w e-commerce jest tworzenie bloga firmowego, tematycznie powiązanych artykułów. Najczęściej jest on sposobem na pozycjonowanie long tail, uzyskanie ruchu organicznego na zapytania, które, choć mniej popularne, mogą przynieść spore korzyści biznesowe. Szczególnie jeśli artykuły będą przekierowywać do konkretnej oferty za pomocą linkowania wewnętrznego. Blog to również dobry sposób na rozbudowę treści, zwłaszcza jeśli na innych podstronach pojawia się problem z ich rozszerzeniem.

4.7/5 - (48 votes)
zaufali nam m.in.:
pozycjonowanie porównywarek cen
pozycjonowanie usług budowlanych
pozycjonowanie serwisu ogłoszeniowego
pozycjonowanie serwisu modowego, sklepu z odzieżą

artykuły, poradniki

w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.

pytania?

jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.

1 komentarz
    • Kuba
    • 19 października 2021
    Odpowiedz

    Chciałem brać się sam za pozycjonowanie swojego sklepu, ale jak widzę, ile rzeczy można zepsuć, to aż mnie boli głowa. Chyba oddam to w ręce agencji, specjalistom będzie łatwiej to ogarnąć.

zostaw komentarz

więcej na naszym blogu

wszystkie artykuły