Czy dane strukturalne mają znaczenie w pozycjonowaniu stron?
- 16 maja 2019
- audyt strony internetowej, optymalizacja stron
Zastanawiasz się, jakie działania mogą pomóc w osiąganiu wyższych pozycji strony w wyszukiwarce? Co jeszcze można zrobić, by zyskać większą ilość odwiedzających witrynę? Pomyśl o danych strukturalnych! Sprawdź, czym są, po co warto z nich korzystać i czy mają jakikolwiek wpływ na pozycjonowanie.
- Czym są dane strukturalne?
- Po co stosuje się dane strukturalne?
- Jak umieścić dane strukturalne?
- Wpływ danych strukturalnych na pozycjonowanie
- Czy dane strukturalne mogą spowodować spadki w wynikach Google?
Czym są dane strukturalne?
Dane strukturalne są to pojedyncze znaczniki, którymi oznacza się zawartość strony internetowej. Robi się to po to, by roboty wyszukiwarek dobrze zrozumiały treść, jaka jest na witrynie. Niejako pokazuje się więc, jaki rodzaj danych jest w poszczególnych częściach. Najpopularniejsze są oczywiście podstawowe informacje, takie jak tytuł (Title) i opis strony (Meta Description). Rich snippets daje jednak znacznie więcej możliwości. Warto skorzystać z nich myśląc o pozycjonowaniu.
Po co stosuje się dane strukturalne?
Nie ma co ukrywać, że wyszukiwarki wciąż nie są w stanie zwrócić wyników wyszukiwania idealnie dopasowanych do zapytań użytkowników. Bierze się to stąd, że nie potrafią wystarczająco dobrze sprawdzić, gdzie się pojawiają, a także – czy aby na pewno dane te będą dla odbiorcy wystarczające, wiarygodne i przydatne.
Właśnie dlatego tak ważne jest, by odpowiednio wskazać wyszukiwarkom, co znajduje się na stronie. Robi się to właśnie dzięki danym, które opisują dane. Dzięki nim wyszukiwarka lepiej dopasowuje zasoby internetu do zapytań użytkowników.
Przykładowo w danych strukturalnych można wskazać, że dana strona warsztatu samochodowego należy do firmy z Warszawy, więc warto wyświetlić ją mieszkańcom z danej lokalizacji. Dzisiaj w przypadku sklepów online, bardzo często w danych strukturalnych pojawia się nawet cena produktu i jego ocena. Szukając wydarzeń można sprawdzić ich datę. Ciekawe jest także to, że np. w przypadku przepisów kulinarnych możliwe jest wskazanie ich z uwagi na użyty składnik, a wynik wyszukiwania może być wzbogacony o fotografię potrawy.
Co ciekawe, w przypadku wyszukiwarki Google, takie działanie umożliwia wyświetlenie większej ilości informacji w wynikach wyszukiwania w postaci rich snippets lub w grafach wiedzy. Dzięki temu użytkownik nie musi wchodzić na stronę, by sprawdzić, czy znajduje się na niej odpowiedź na jego pytanie.
Jak umieścić dane strukturalne?
Dane strukturalne można umieścić za pomocą formatów takich jak mikrodane, RDFa, JSON-LD. Google zaleca ostatni z nich. Skrypt dodaje się w nagłówku lub w ciele strony. Wówczas nie jest przeplatany z treścią, a to gwarantuje mniejsze zamieszanie. Mikrodane (microdata) to również popularne rozwiązanie. Dane strukturalne dodaje się w tym przypadku w znacznikach HTML bezpośrednio w ciele strony. RDFa pozwala na przeplatanie danych z treścią strony, dzięki technologii HTML5. Metodę stosuje się i w ciele strony, i w nagłówku.
Oczywiście każdy z formantów ma własny zestaw i strykturę znaczników. Warto jednak wiedzieć, że oznaczenia wykorzystują ten sam ujednolicony słownik schema.org. Formaty danych strukturalnych umieszcza się w kodzie podstrony lub wykorzystując marker danych, jakie udostępnia narzędzie Google Search Console. Co ważne, zmiany w kodzie strony, mające na celu wprowadzenie danych strukturalnych, da się wprowadzić stosunkowo szybko. Wiele zależy od tego, jak duży jest to serwis.
Wpływ danych strukturalnych na pozycjonowanie
Z pewnością rich snippets umożliwia zwiększenie klikalności strony w wynikach wyszukiwania. Nie ma co się dziwić, że to prowadzi do zwiększonego ruchu na stronie. Takie wyróżnienie się na tle konkurencji jest ważne. Dzięki pokazaniu wyszukiwarce dodatkowych informacji, ułatwia się jej sprawdzenie, czy na stronie jest to, czego użytkownik szuka. Wynik wyszukiwania jest na tyle atrakcyjny, że internauta w niego klika.
Warto wiedzieć, że nie ma gwarancji, że rich snippets zostaną udostępnione w wynikach wyszukiwania. Algorytm jest bardzo skomplikowany. Jednak przedstawiciele Google utrzymują, że dla rankingu witryny jest ważne, by jednak implementować dane strukturalne. Tak więc warto o nich pomyśleć podczas zlecania pozycjonowania strony, gdyż wpływają na lepszą widoczność w wynikach wyszukiwania. Z czasem może się okazać, że wykorzystanie danych strukturalnych jest ważnym czynnikiem dla algorytmów wyszukiwarki w kontekście nie tylko interpretacji treści, ale i jej jakości, a w efekcie – przełożyć się na wyższe pozycje na liście wyników wyszukiwania.
Czy dane strukturalne mogą spowodować spadki w wynikach Google?
Nie, dane strukturalne same w sobie nie powodują spadków w wynikach Google. W rzeczywistości dane strukturalne są narzędziem, które pomaga wyszukiwarkom zrozumieć i interpretować treść strony, co może przynieść korzyści w postaci lepszego pozycjonowania.
Jednak, jeśli dane strukturalne są źle zaimplementowane lub zawierają błędy, to może mieć negatywny wpływ na pozycjonowanie. Dlatego ważne jest, aby implementować dane strukturalne poprawnie i upewnić się, że są one zgodne z wytycznymi Google.
Podsumowując, dane strukturalne same w sobie nie powodują spadków w wynikach wyszukiwania, ale źle zaimplementowane dane strukturalne mogą mieć negatywny wpływ na pozycjonowanie.
artykuły, poradniki
w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.
pytania?
jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.