Kiedy warto wykonać i co zawiera audyt SEO?

Jeśli myślisz o pozycjonowaniu strony i zgłaszasz się do agencji marketingu internetowego, to często dostajesz propozycję wykonania audytu SEO. Aby rozwiać Twoje wątpliwości, przedstawiamy czym jest audyt strony online, jakie są jego korzyści i kiedy powinieneś się na niego zdecydować.

Co to jest audyt SEO?

Audyt stron www jest to dokument stworzony przez specjalistę SEO, który zawiera informacje na temat serwisów analizowanych pod kątem optymalizacji w wyszukiwarkach. Wyszczególniane jest w nim co należy poprawić, aby pozycjonowanie strony internetowej było bardziej efektywne, a wprowadzone pod jego wpływem zmiany nie tylko poprawiają widoczność w sieci, ale ułatwiają również prowadzenie dalszych działań.

Agencja SEO przygotowując taki audyt ma na celu wykrycie wszelkich problemów, które uniemożliwiają skuteczną optymalizacją serwisu, co jest możliwe dzięki sprawdzeniu wszystkich istotnych dla pozycjonowania elementów. Często znajdują się też w nim techniczne wskazówki dla webmasterów, które zawierają konkretne zalecenia.

Przy czym trzeba zaznaczyć, że każdy specjalista zajmujący się pozycjonowaniem stron www przeprowadza taki audyt według ustalonych przez siebie kryteriów – nie istnieją gotowe szablony, do których stosowaliby się wszyscy, aczkolwiek ze względu na specyfikę tej problematyki najczęściej poruszane są te same, najważniejsze zagadnienia. Chcemy to wyjaśnić po co, abyś miał świadomość, że analiza SEO wykonana przez różnych specjalistów może mieć inną formę, skupiać się na innych kwestiach.

Co zawiera audyt stron www?

Lecz tak jak już wspominaliśmy, większość audytów strony www jest do siebie podobnych, ponieważ wszystkie mają jeden cel nadrzędny – sprawić, aby skuteczne pozycjonowanie było możliwe.

Musisz wiedzieć, że na pozycję w Google wpływ ma wiele czynników rankingowych i to właśnie na nich specjalista SEO skupia się tworząc taką analizę. A co brane jest pod uwagę? Poprawność tworzenia meta tagów, a także przyjazność URL-i. Duży nacisk kładzie się przede wszystkim na wszelkie duplikaty, zarówno te w opisach meta description, jak i w samej treści strony. Następnie ważne jest to, o czym wiele osób nawet nie wie, czyli prawidłowa optymalizacja obrazków i plików.

Oprócz tego audyt SEO uwzględnia bardziej techniczne informacje, jak sposoby linkowania wewnętrznego i zewnętrznego, błędy HTTP. Koncentruje się więc na tych obszarach, które mają przełożenie na pozycjonowanie stron internetowych.

Istotne jest również, aby analiza była dopasowana do potrzeb danego klienta. Jeśli określone w audycie elementy są poprawnie wprowadzone, nie jest poświęcana na nie dalsza uwaga. Dokument ten ma zawierać bogaty zestaw informacji, co poprawić i w jaki sposób, aby zwiększyć widoczność.

Kiedy i kto powinien zdecydować się na analizę SEO?

Na analizę SEO można zdecydować się tak naprawdę w każdym momencie. Najczęściej robi się to jednak w trzech przypadkach. Warto pomyśleć o tym już na etapie projektowania strony www – wtedy można uniknąć się wielu błędów, a sama komunikacja między klientem a webmasterem jest ułatwiona, ponieważ jest on wdrożony w zagadnienie.

Ponadto audyt może okazać się konieczny, gdy pozycjonowanie strony internetowej nie przynosi oczekiwanych efektów mimo poświęcenia na to dużego budżetu. Wtedy problemem najczęściej jest nieodpowiednia optymalizacja serwisu, trzeba więc sprawdzić, co należy w nim poprawić.

Trzeci przypadek, o którym chcielibyśmy napisać, to przejęcie pracy nad pozycjonowaniem przez inną agencję. W takiej sytuacji często konieczne jest zweryfikowanie efektywności dotychczasowych działań, aby móc wyeliminować wszelkie problemy oraz sprawdzić skuteczność strategii.

Tylko zlecając wykonanie audytu SEO trzeba mieć świadomość, że duży pracy leży również po Twojej stronie. Specjalista przeanalizuje, co trzeba zmienić i często nawet wskaże Ci konkretne propozycje rozwiązań, lecz za ich wprowadzenie odpowiadasz Ty (a uściślając – najczęściej webmaster, z którym współpracujesz, bo audyt stron www zwykle dotyczy kwestii technicznych).

A jakie są tego korzyści? Jeśli wprowadzisz wszystkie zmiany, to pozycja w Google może się zwiększyć bez żadnych dodatkowych działań. To oczywiście wpłynie na zwiększenie ruchu z wyników wyszukiwania, a co za tym idzie – także wzrost zysków.

Czy audyt SEO strony wskaże błędy pozycjonowania?

Tak, audyt SEO może wskazać błędy pozycjonowania, które mogą wpływać na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Audyt SEO jest procesem, w którym specjalista SEO analizuje stronę pod kątem kilku kluczowych czynników, takich jak treść, linkowanie, użyteczność i dostosowanie do wymogów wyszukiwarek, w celu określenia, jak strona może być poprawiona i ulepszona pod kątem pozycjonowania. Rezultaty audytu SEO mogą być wykorzystane do opracowania skutecznej strategii pozycjonowania, aby zwiększyć widoczność strony w wynikach wyszukiwania i zwiększyć ruch organiczny.

czeka na pierwszą ocenę 🙂
zaufali nam m.in.:
pozycjonowanie porównywarek cen
pozycjonowanie usług budowlanych
pozycjonowanie serwisu ogłoszeniowego
pozycjonowanie serwisu modowego, sklepu z odzieżą

artykuły, poradniki

w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.

pytania?

jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.

brak komentarzy

zostaw komentarz

więcej na naszym blogu

wszystkie artykuły