Pojęcia i definicje SEO – część I

Czym jest SEO? To właśnie od wyjaśnienia tego pojęcia powinniśmy zacząć, ale na tym rzecz się bynajmniej nie kończy. SEO to dziedzina niezwykle szeroka i wiele związanych z nią terminów postaramy się tu wytłumaczyć.

SEO

SEO to skrót od Search Engine Optimization. Jest to proces, którego celem jest poprawienie pozycji danej strony internetowej w naturalnych wynikach wyszukiwania. Chodzi więc o wdrażanie strategii pozwalających zająć stronie jak najwyższe miejsce na listach wyszukiwania, co przekłada się na zwiększenie liczby wejść, a w efekcie na zwiększenie popularności marki, a często również dochodu ze sprzedaży danych produktów bądź usług. Inaczej mówiąc, SEO to optymalizacja strony www pod kątem wyszukiwarek.

Do działań składających się na SEO zaliczamy zarówno działania na samej stronie (onsite) jak i poza nią (offsite). Do tych pierwszych można zaliczyć dostosowywanie strony pod wyszukiwarkę, wplatanie słów kluczowych, opracowywanie unikalnych treści i odpowiednią edycję kodu witryny. Do działań offsite można natomiast zaliczyć pozyskiwanie dla strony wartościowych linków z innych witryn.

napis SEO z kostek do Scrabble

SEO copywriting

To technika zaliczana do działań onsite. Chodzi w niej o takie tworzenie treści na strony internetowe, by zoptymalizować je pod względem SEO. Działania takie polegają na nasyceniu tekstu frazami kluczowymi oraz optymalizacji treści w obrębie title, description i w strukturze URL. Przy zadbaniu o to, by treści były merytoryczne, a działania SEO copywritingu zgodne z wytycznymi Google, działa się w ten sposób na rzecz wypozycjonowania strony.

Optymalizacja treści

Tym terminem określa się zbiorczo te działania, które mają na celu dbałość o odpowiednią pod kątem pozycjonowania konstrukcję tekstów na stronie internetowej. Aby osiągnąć właściwy efekt, tworzy się i dostosowuje unikalne treści nasycone frazami kluczowymi, treści nagłówków H1 i H2, oraz umieszcza się w treści dodatkowe elementy, takie jak listy wypunktowane i tabele.

Fraza kluczowa

Jest to taki ciąg znaków, który ujmuje istotę określonego zagadnienia i jako taki stosowany jest w wyszukiwaniu informacji. Chodzi tu przede wszystkim o hasła wpisywane przez użytkowników w wyszukiwarkach internetowych. SEO polega między innymi na nasycaniu treści słowami kluczowymi, aby podwyższyć pozycję strony w wynikach organicznych wyszukiwarki.

Frazy kluczowe można podzielić na kilka podtypów. Ogólne dotyczą szerokich pojęć, grup usług lub produktów. Brandowe obejmują nazwę marki lub firmy. Szczegółowe to te, które dane pojęcie określają w sposób bardziej precyzyjny (na przykład fraza szczegółowa „kwiaty doniczkowe”, w przeciwieństwie do frazy ogólnej „kwiaty”). Frazy lokalne określają miejsce albo region związany z hasłem. Wreszcie frazy niszowe (tak zwane long tail) składają się z wielu wyrazów i dokładnie opisują dane zagadnienie.

Meta tagi

Są to elementy języka HTML umieszczone w sekcji head i zawierające najważniejsze informacje dotyczące zawartości umieszczonej na stronie internetowej. Do najistotniejszych należą Title, czyli tytuł wyświetlany w górnej części okna przeglądarki, Description, czyli krótki opis treści strony, oraz listy słów i fraz ważnych dla treści strony. Stanowią ważną część z punktu widzenia SEO, nawet jeśli nie wszystkie są widoczne dla użytkownika.

czeka na pierwszą ocenę 🙂
zaufali nam m.in.:
pozycjonowanie porównywarek cen
pozycjonowanie usług budowlanych
pozycjonowanie serwisu ogłoszeniowego
pozycjonowanie serwisu modowego, sklepu z odzieżą

artykuły, poradniki

w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.

pytania?

jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.

brak komentarzy

zostaw komentarz

więcej na naszym blogu

wszystkie artykuły