Pojęcia i definicje SEO – część II

Pora na kolejną porcję terminów związanych z SEO. Tym razem weźmiemy na warsztat pojęcia związane z linkowaniem.

Link, zwany również hiperłączem, to odnośnik, który pozwala na przekierowanie użytkownika na inną stronę internetową poprzez kliknięcie. Wykorzystuje w tym celu protokół http lub https. Linki mogą występować w czystej postaci adresu strony docelowej albo być ukryte pod daną nazwą (czyli pojawiać się jako anchor text). Linki mogą przybrać różną postać, co zobaczymy przy następnych hasłach.

Anchor Text

Jest to treść linka, inaczej zwana kotwicą, czyli tekst umiejscowiony pomiędzy otwierającym i zamykającym znacznikiem HTML tagu. Kotwica jest udostępniona i widoczna na stronie jako link wyświetlany w postaci określonego tekstu – może to być tematyczne określenie zakotwiczenia, choć nierzadko stosowane są też sformułowania w rodzaju „kliknij tutaj”.

Jest to strategia pozycjonowania strony za pomocą zdobywania wartościowych linków, które do niej prowadzą. Ze względu na algorytmy Google liczy się przede wszystkim jakość takich linków, ilość natomiast gra mniejszą rolę. Źródłami linków mogą być między innymi fora internetowe, portale społecznościowe, blogi i artykuły sponsorowane.

Linki bezpośrednie

Takie linki kierują bezpośrednio do danej strony. Mają wpływ na jej pozycję w wynikach wyszukiwania, mogą być zatem narzędziem służącym wypozycjonowaniu strony.

Linki pośrednie

Tego rodzaju linki prowadzą do strony przy pomocy przekierowania.

praca przy komputerze

Linki wewnętrzne

Linki tego typu prowadzą do innych podstron w obrębie jednej domeny. Pomagają one więc użytkownikowi w nawigacji – z ich pomocą może w prosty sposób poruszać się po stronie internetowej. Linki te pełnią istotną rolę w związku z robotami sieciowymi, które indeksują treści na danej witrynie. Stworzona za pomocą linków wewnętrznych mapa strony ułatwia im to zadanie.

Linki zewnętrzne

Takie linki zamieszczone na danej stronie po kliknięciu przenoszą użytkownika do innej witryny.

Linki naturalne

To te linki, które dodawane są ręcznie i pozyskuje się je w wyniku bezinteresownej reklamy strony przez innych użytkowników.

Linki nienaturalne

Geneza i cel tych linków jest inny – mają one manipulować pozycją strony w wyszukiwarce.
Wyszukiwarki nie są do nich korzystnie usposobione. Takie linki mają niekorzystny wpływ na to, jak dana strona jest postrzegana. W pewnych przypadkach zastosowanie ich może mieć konsekwencje w postaci otrzymania bana lub filtra.

Linki przychodzące

Są to linki, które prowadzą do danej strony z witryn zewnętrznych. Im większa jest ich ilość, tym korzystniej wpływają na ilość wizyt robotów sieciowych na stronie, a tym samym na sam proces pozycjonowania.

Linki wychodzące

To znajdujące się w obrębie strony linki kierujące do witryn zewnętrznych. Najczęściej są to linki nofollow, chyba że strona, do której prowadzą, jest zaufanym źródłem.

Mapa strony

Mapa to lista stron, które znajdują się w danej witrynie. Stworzenie takiej mapy gwarantuje, że wyszukiwarka będzie posiadać o witrynie wszystkie ważne informacje.

czeka na pierwszą ocenę 🙂
zaufali nam m.in.:
pozycjonowanie porównywarek cen
pozycjonowanie usług budowlanych
pozycjonowanie serwisu ogłoszeniowego
pozycjonowanie serwisu modowego, sklepu z odzieżą

artykuły, poradniki

w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.

pytania?

jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.

brak komentarzy

zostaw komentarz

więcej na naszym blogu

wszystkie artykuły