Pojęcia i definicje SEO – część III

Przedstawiamy trzecią już część naszego słownika SEO, a w niej nowe hasła związane z tą dziedziną.

Atrybut dofollow

Jest to atrybut, który przekazuje robotom internetowym informację, by odwiedziły stronę, do której prowadzi dany link. Część wartości strony, na której link o takim atrybucie się znajduje, zostaje przekazana stronie, do której on prowadzi.

Atrybut nofollow

W przeciwieństwie do wyżej wspomnianego, ten atrybut nie ma wartości z punktu widzenia działań pozycjonujących. Wiele z robotów wyszukiwarek nie podąża za takimi linkami i nie uwzględnia przy Page Rank.

Page Rank

Jest to wykorzystywany przez Google wskaźnik jakości strony. Został opracowany przez samych założycieli Google, czyli Larry’ego Page’a i Sergeya Brina, jeszcze w ich czasach studenckich w 1998 roku.

Page Rank pokazuje popularność danej witryny w skali od 0 do 10. Jego algorytm określa ją na podstawie ilości i jakości kierujących do niej linków. Aby witryna miała wysoką wartość Page Rank, powinno do niej prowadzić jak najwięcej linków, a jednocześnie sama powinna zawierać jak najmniej linków kierujących do innych stron.

Google Analytics

To narzędzie prezentuje dotyczące strony internetowej dane statystyczne. Monitoruje ono użytkowników witryny i ich zachowania. Korzystanie z Google Analytics jest bezpłatne, jeśli ilość odwiedzin na stronie nie przekracza 5 milionów w ciągu miesiąca.

Dzięki temu narzędziu otrzymać można takie informacje o użytkownikach, jak ich liczbę, wiek, lokalizację, a także którzy z nich odwiedzają daną stronę po raz pierwszy. Oprócz tego monitorowana jest w czasie rzeczywistym ich aktywność. Narzędzie informuje też o ilości odwiedzin na stronie, liczbie przeglądanych podstron i czasie spędzonym na każdej z nich. Można się też dzięki niemu dowiedzieć, w jaki sposób użytkownicy strony zostali pozyskani, to znaczy jak na nią trafili.

wykres i diagram na laptopie

Ban

Ban w kontekście SEO to kara, którą wyszukiwarka Google może nałożyć za łamanie jej regulaminów. Strony, które łamią te przepisy, zostają całkowicie usunięte z indeksu wyszukiwarek. Jeśli strona została zbanowana, wyszukiwarka nie wyświetla żadnych wyników po wpisaniu komendy site:nazwadomeny. Takiej karze podlegają między innymi nieetyczne techniki pozycjonowania, takie jak spam, cloaking i doorway page.

Filtr

Innym rodzajem kary stosowanej przez Google jest filtr. Jest to element algorytmu, pojawiający się w sytuacji, gdy wyszukiwarka podejrzewa, że pozycja strony została osiągnięta w nienaturalny sposób, na co może wskazywać na przykład zbyt duży i nagły przyrost linków. Filtr taki może zostać nałożony na określone słowa, całe frazy lub zapytania. Zazwyczaj nałożenie filtra jest czasowe.

Filtr ręczny nakładany jest przez pracowników Search Quality Team, a informacja o tym fakcie pojawia się w Narzędziach Google dla Webmasterów. Filtr algorytmiczny natomiast jest nakładany przez algorytm wyszukiwarki. Skutki tego są oczywiście dla strony niekorzystne – spada nie tylko liczba fraz znajdujących się w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania, ale także liczba odwiedzin.

czeka na pierwszą ocenę 🙂
zaufali nam m.in.:
pozycjonowanie porównywarek cen
pozycjonowanie usług budowlanych
pozycjonowanie serwisu ogłoszeniowego
pozycjonowanie serwisu modowego, sklepu z odzieżą

artykuły, poradniki

w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.

pytania?

jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.

brak komentarzy

zostaw komentarz

więcej na naszym blogu

wszystkie artykuły