Social selling – czym jest? I dlaczego warto się nim zainteresować?

Konsumenci stali się odporni na tradycyjne formy reklamy, nie chcą czytać kolejnych sprzedażowych komunikatów. Często są świadomi swoich potrzeb i szukają jedynie doradcy, eksperta, który wskaże im właściwe rozwiązanie. Dlatego najlepszym sposobem na pozyskanie nowych klientów jest wykreowanie wizerunku takiego specjalisty, pomóc może ci w tym social selling.

Czym jest social selling?

Nie daj się zwieść nazwie, social selling nie polega jedynie na sprzedaży. Jest to technika wykorzystująca social media do nawiązywania kontaktów i budowania silnych relacji z obecnymi i potencjalnymi klientami. Social selling w dużej mierze opiera się na tworzeniu określonego wizerunku firmy, na wzmacnianiu pozycji marki w świadomości konsumentów. To działania, które mają pobudzać do dyskusji wokół twoich produktów czy usług, a sprzedaż jest dopiero ich wynikiem.

Musisz jednak pamiętać, że budowanie zaufania wymaga czasu, dlatego social selling nie przyniesie efektów od razu. Aby przekonać do siebie (swojej firmy) grupę docelową, musisz działać systematycznie, na serwisach, gdzie jest ona najbardziej aktywna.

Facebook, LinkedIn czy Instagram? Jaki kanał wybrać?

Serwisy społecznościowe są głównym miejscem komunikacji, a coraz częściej również źródłem informacji o produktach i firmach. Musisz jednak wybrać odpowiedni kanał, aby dotrzeć do swojej grupy docelowej. Plany sprzedażowe z wykorzystaniem social sellingu zwykle realizowane są na Facebooku i LinkedInie, co wcale nie oznacza, że nie możesz działać na Instagramie, Snapchacie, a nawet TikToku. Wszystko zależy od tego, gdzie twoi potencjalni klienci są najbardziej aktywni w sieci i gdzie najłatwiej będzie ci wejść z nimi w interakcję.

Social media

Social selling w praktyce

Taktyki, jakie możesz przyjąć, różnią się w zależności od serwisów, na których zdecydujesz się działać. Na LinkedIn czy Facebooku dobrze sprawdzają się grupy tematyczne. Na przykład jeśli zajmujesz się projektowaniem wnętrz, dołącz do społeczności skoncentrowanej wokół tej tematyki. Wypowiadaj się w grupie, doradzaj, pomagaj jej uczestnikom tak, abyś w końcu został uznany w ich oczach za eksperta. Jeśli zauważysz, że ktoś szuka specjalisty z twojej branży, postaraj się mu pomóc, ale nie wysyłając od razu ofertę swojej firmy… Postaraj się podejść indywidualnie, doradź, dopytaj o szczegóły, opowiedz o efektach współpracy z podobnymi klientami. Jeśli nie będziesz nachalny, a jedynie wzbudzisz zaufanie tej osoby, ona i tak wybierze w końcu ofertę twojej firmy. Pamiętaj, że działania z zakresu social sellingu mają na celu budowanie wizerunku. Jeśli zaczniesz być postrzegany jako specjalista w danym fachu, nie będziesz musiał się nawet specjalnie reklamować, aby zyskiwać nowych klientów.

Bez względu na to, czy będziesz działać na LinkedIn, czy Facebooku, musisz zadbać o odpowiedni profil, stworzyć mocną markę osobistą, która pomoże ci stale powiększać sieć kontaktów. Nie zapominaj również, że najważniejsza jest rozmowa, im bardziej zmniejszysz dystans między firmą a potencjalnymi klientami, im bardziej będziesz odpowiadać na potrzeby, a nie sprzedawać, tym większy sukces osiągniesz.

czeka na pierwszą ocenę 🙂
zaufali nam m.in.:
pozycjonowanie porównywarek cen
pozycjonowanie usług budowlanych
pozycjonowanie serwisu ogłoszeniowego
pozycjonowanie serwisu modowego, sklepu z odzieżą

artykuły, poradniki

w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.

pytania?

jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.

No Comments

zostaw komentarz

więcej na naszym blogu

wszystkie artykuły