content marketing, treści, które sprzedają

pokaż klientowi że znasz się na rzeczy, że masz dobrą wiedzę i serwis, że jesteś pasjonatem tego co sprzedajesz, daj mu wartościowe informacje, a wtedy zwiększysz szanse, że kupi on właśnie u Ciebie!

content marketing, treści marketingowe

wyobraź sobie... Twoi potencjalni klienci przekazują innym klientom Twoją ofertę, czy to możliwe? TAK, jeżeli dasz im coś wartościowego, dobrą treść, artykuł, poradnik, rozwiązanie, które ułatwi im życie, pracę, zadanie ...wtedy nawet zapragną podzielić się treścią ze znajomymi!

Twój potencjalny klient, usatysfakcjonowany przeczytaną treścią, będzie chciał zobaczyć więcej, podąży, za linkami w treści, do Twojej strony lub bezpośrednio do oferty na Twojej stronie. Będzie chciał dowiedzieć się więcej, kupić... to właśnie content marketing, który sprzedaje!

co szukają klienci?

informacji – wiarygodnych, wartościowych, pomocnych np. w rozwiązaniu jakiegoś problemu lub pomocnych w decyzji o zakupie produktu, czy usługi.

o czym rozmawiają?

użyteczne, przydatne treści, które niesione "na ustach" internautów widzi coraz szersze grono osób, zainteresowane właśnie tematyką Twojego artykułu lub poradnika.

czy to działa?

to zdumiewające jakich informacji ludzie szukają w sieci - Wykorzystaj to, podziel się Twoją wiedzą i doświadczeniem w aspekcie Twojej oferty.

content marketingContent marketing, marketing treści – co to jest?
Najpopularniejsze formy content marketingu
Jak działa content marketing?
Content marketing a marketing tradycyjny
Wpływ content marketingu na pozycjonowanie
SEO copywriting – na czym polega?
Jak pisać teksty pod SEO?
Tworzenie opisów w sklepie internetowym
Dlaczego warto inwestować w content marketing?

 

Content marketing – co to jest?

Content marketing, czyli marketing treści, jest obecnie jedną z najbardziej pożądanych strategii marketingowych. A co dokładnie kryje się pod tym pojęciem i jak najlepiej zdefiniować content marketing?

CM bardzo często określany jest jako efektywna forma promocji, która przyciąga uwagę wybranej grupy odbiorców; marketing, który angażuje odbiorców. Co to oznacza? Najprościej mówiąc, content marketing to produkowanie wartościowych, rzetelnych treści, które mają nie tylko zwrócić uwagę odbiorcy, ale także dostarczyć mu jakiejś wiedzy, praktycznych porad na dany temat. Content marketing nie jest jednostronnym przekazem, on buduje długotrwałą relację z klientem, angażując zarówno osoby tworzące treści, jak i odbiorców.

Najpopularniejsze formy content marketingu

seo copywriterContent marketingiem zazwyczaj zajmują się doświadczeni copywriterzy, którzy wiedzą w jaki sposób pisać, aby zaciekawić odbiorcę i dostarczyć mu praktycznych informacji. Takie treści mogą przyjmować różne formy, najpopularniejsze z nich to:

 • poradniki,
 • artykuły sponsorowane,
 • artykuły eksperckie,
 • webinary,
 • blogi,
 • e-booki,
 • magazyny firmowe,
 • podcasty lub videocasty,

O ile tworzenie treści na blogi może wydawać się dość proste (dopuszcza się tam nieformalny styl wypowiedzi, który buduje relację z odbiorcą), o tyle napisanie rzetelnego artykułu eksperckiego może być już dużo bardziej problematyczne. Dlatego copywriting w profesjonalnych agencjach interaktywnych zlecany jest doświadczonym i skutecznym copywriterom, którzy dbają nie tylko o ciekawą i merytoryczną treść, ale również poprawną formę takich tekstów i odpowiednią ilość fraz kluczowych.

Ważne jest nie tylko tworzenie treści, które zaciekawią, ale również ich odpowiednia dystrybucja. Bez względu na to czy zdecydujesz się na posty w social mediach, mailing czy newslettery, zawsze będziesz musiał dopasować kanał dystrybucji do typu contentu i swojej grupy docelowej.

Warto również pamiętać, iż mimo że każda z form content marketingu ma inny charakter, różni się stylem i długością tekstu, to jest coś, co je łączy - wspólny cel. Wszystkie treści mają zaciekawić odbiorcę, dostarczyć mu praktycznej wiedzy i stworzyć ekspercki wizerunek firmy.

Jak działa content marketing?

W dzisiejszych czasach konsumenci są coraz bardziej wymagający, nie kupują byle czego i u byle kogo. Chcą najlepszych produktów od ludzi, którzy są ekspertami w danej dziedzinie. Dlatego należy wybierać takie strategie marketingowe, które udowodnią twoim potencjalnym klientom, że jesteś specjalistą w swoim fachu. Content marketing to właśnie budowanie pozycji eksperta; to tworzenie treści, które odpowiadają na pytania klientów, doradzają i budują więź z twoją marką.

Prawdziwym sukcesem firmy nie jest pozyskanie klientów, a utrzymanie ich przy swojej marce. To lojalni klienci są najbardziej pożądani przez przedsiębiorców, a dzięki content marketingowi masz szansę ich zyskać. CM działa podobnie jak marketing wirusowy, którego skuteczność jest bardzo wysoka, właśnie dzięki poleceniom i rekomendacjom. Content marketing to tworzenie takich treści, które zachęcają czytelników do samodzielnego przekazywania informacji o twoich produktach, usługach. To strategia budowania długotrwałych relacji z klientem, który zaciekawiony przydatną treścią wróci na twoją stronę i poleci ją swoim znajomym, a jak wiadomo, poczta pantoflowa od lat jest najlepszą formą reklamy. Musisz też pamiętać, że im treść jest ciekawsza i wartościowsza, tym większe szanse masz na jej naturalne rozpowszechnienie. Dlatego bardzo ważne jest, aby dbać o jakość publikowanych tekstów.

Content marketing a marketing tradycyjny

Koncepcja content marketingu nie jest nowa – funkcjonuje na rynku już dobre kilkanaście lat. Realizowana jest nie tylko w internecie, ale również poza nim (w formie prasy branżowej, ulotek czy folderów). Jednak właśnie w internecie zyskuje największą skuteczność, dlaczego?

CM to marketing na zupełnie innym poziomie – podczas gdy tradycyjne formy reklamy jedynie mówią o tym, że twoja firma jest najlepsza, content marketing nie tylko mówi, ale również to pokazuje. Dzięki wartościowym treściom klienci uzyskują odpowiedzi na nurtujące ich pytania, poszerzają swoją wiedzę i znajdują rozwiązania problemów, a co za tym idzie, nie tylko rozpoznają twoją markę, ale również uznają ją za najlepsze źródło informacji w danej branży.

E-commerce rządzi się swoimi prawami. Konsumenci rzadko kiedy podejmują tu spontaniczne decyzje zakupowe. Najczęściej zanim klient zdecyduje się na zakup jakiegoś produktu, wcześniej skorzysta z co najmniej dziesięciu źródeł pozwalających zdobyć o nim informacje. To ty decydujesz o tym, czy wśród tych źródeł znajdzie się również twoja treść (np. artykuł sponsorowany), która przekona czytelnika do sfinalizowania zakupów w twoim sklepie.

Wpływ content marketingu na pozycjonowanie

marketing treściWarto również pamiętać, że content marketing skutecznie pomaga w działaniach SEO/SEM, czyli mocno wspiera także pozycjonowanie stron internetowych, jak również działania SEM, reklama w Google jest dobrym przykładem, który potrzebuje w treści także wsparcia i współpracy z działem contentowym. Aktualizacje Panda i Pingwin, wprowadzone parę lat temu, spowodowały, że bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa na widoczność strony w wyszukiwarce jest właśnie wysoka jakość treści (a także jakość linków, które prowadzą do strony docelowej). Google w szczególności ceni teksty, które dokładnie odpowiadają intencjom, jakie miał użytkownik, wpisując dane zapytanie w wyszukiwarkę. Na dodatek content marketing wykorzystuje naturalne linkowanie, które ma istotny wpływ na pozycje strony w wynikach wyszukiwania. To wszystko sprawia, że wykorzystując strategię content marketingu w swojej kampanii SEO, masz szansę zdobyć wysokie pozycje w top10 nawet na bardzo trudne frazy. Jednak musisz pamiętać, że content marketing jako wsparcie strategii SEO działa długofalowo, więc nie oczekuj natychmiastowych efektów. Musisz uzbroić się w cierpliwość - to proces długotrwały, ale zapewniający znakomite wyniki.

Jak już wspomnieliśmy, content marketing to tworzenie treści różnego typu. A jak można je podzielić i które treści szczególnie warto wykorzystywać do pozycjonowania stron?

 • Formy pisane, tzw. SEO copywriting, o którym opowiemy w dalszej części tekstu. Są to m.in. wszelkie artykuły sponsorowane, opisy produktów i usług, teksty na stronach firmowych i wpisy blogowe.
 • Content graficzny, czyli infografiki, grafiki, wykresy, tabele, animacje i filmy, które należy odpowiednio zoptymalizować. W tym celu nadaje się plikom nazwę, która zawiera frazy kluczowe i alternatywny opis. Trzeba także ustalić odpowiedni rozmiar takiej grafiki. Dobrze wykonana optymalizacja, sprawi, że twoja strona będzie się szybciej ładować, co również wpłynie na pozycjonowanie w Google.
 • Interaktywny content, czyli wszystko to, co odróżnia twoją stronę od konkurencji, zwraca uwagę użytkownika i buduje wizerunek marki. Mogą to być wielowymiarowe zdjęcia i filmy, wirtualne sondy, czaty na żywo, kalkulatory (np. finansowe) czy krótkie quizy. Takie interaktywne treści poprawiają także user experience i wspomagają działania off page seo.

SEO copywriting – na czym polega?

SEO copywriting to jedna z najważniejszych składowych content marketingu, która w znacznym stopniu przekłada się również na pozycje twojej strony internetowej w wyszukiwarce. Wydawałoby się, że pisanie tekstów reklamowych to z pozoru bardzo proste zadanie, w końcu każdy z nas od najmłodszych lat uczy się pisać różnego rodzaju teksty. Jednak w rzeczywistości wygląda to trochę inaczej… SEO copywriting to nie pisanie zwykłych tekstów, a takich, które zainteresują odbiorcę, a przy tym będą zawierać słowa kluczowe umiejscowione w odpowiedni i naturalny sposób. Ważne jest również zachowanie umiaru w używaniu fraz kluczowych, przesycenie artykułu takimi słowami, może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego.

Dobry copywriter pisze teksty, które są przede wszystkim czytelne i zrozumiałe dla każdego użytkownika. Takie teksty muszą być także poprawne językowo, bez błędów gramatycznych i interpunkcyjnych. Czasy, w których teksty SEO przypominały źle przetłumaczony tekst z języka obcego już dawno minęły. Teraz, zgodnie z działaniem algorytmów Google, największą uwagę przykłada się do jakości treści umieszczanych w sieci. Tzw. tekst SEO friendly powinien być interesujący dla czytelnika, a przede wszystkim musi odpowiadać na jego potrzeby. Warto również zadbać o stronę techniczną, czyli odpowiednio wyodrębniony tytuł, nagłówki i wypunktowania, a także odpowiednie linkowanie do powiązanych z artykułem treści.

Zatem jak pisać teksty na stronę pod kątem SEO? O czym pamiętać, tworząc różne treści i jakich błędów trzeba unikać?

Jak pisać teksty pod SEO?

Pisz treści dla ludzi – najważniejsza zasada, o której powinien pamiętać każdy SEO copywriter to tworzenie tekstów dla ludzi. Pisząc treści reklamowe, artykuły czy opisy produktów musisz pamiętać o tym, że twój odbiorca jest człowiekiem. Używaj słów kluczowych w sposób naturalny, pamiętaj, że content marketing stawia przede wszystkim na jakość treści, która ma być zrozumiała i ciekawa dla czytelnika. Jeśli będziesz używać sztywnych fraz, nienaturalnie wtrąconych do reszty tekstu, tylko odstraszysz swojego odbiorcę i na pewno nie zachęcisz go do powtórnego odwiedzenia twojej strony. Artykuł SEO friendly powinien być przede wszystkim zrozumiały i merytoryczny, powinien także odpowiadać na pytania zadane w tytule lub leadzie. Pamiętaj, że dobry content marketing to nie tylko przekazanie treści reklamowych, ale przede wszystkim budowanie świadomości i autorytetu marki. Dlatego wykwalifikowani copywriterzy zaczynają swoją pracę od dokładnego researchu, który pozwoli im lepiej zrozumieć specyfikę danej branży i poznać wyjątkowe cechy swojego klienta.

Nie duplikuj treści – algorytmy Google najlepiej postrzegają treści unikatowe. Dlatego powinieneś tworzyć autorskie teksty i pod żadnym pozorem nie kopiować cudzych artykułów. Szczególnie źle jest to postrzegane w przypadku opisów produktów, ponieważ Google obniża wtedy pozycję sklepu – ale o tym, opowiemy później.

Zacznij od szczegółowego researchu - zebranie odpowiedniej wiedzy przed napisaniem jakiegokolwiek tekstu to podstawa. Nawet jeśli jesteś znawcą danego tematu i wydaje ci się, że wiesz już o nim wszystko, powinieneś zrobić research. Bez niego możliwe, że pominiesz niektóre istotne dla czytelnika informacje, a twój tekst stanie się wtedy bezużyteczny. Ponadto szukając informacji na dany temat, powinieneś cały czas pamiętać o swojej grupie docelowej. Musisz zastanowić się kim jest twój potencjalny klient i w jaki sposób najlepiej do niego dotrzesz.

Odpowiednio dobieraj słowa kluczowe – artykuł pod SEO musi zawierać frazy kluczowe, jednak nie można z nimi przesadzać. Tekst naszpikowany słowami kluczowymi nie tylko odrzuci czytelnika, ale też obniży twoje wyniki w wyszukiwarce. Roboty Google mogą uznać taką treść za spam i tym samym zaprzestaną jej indeksowania. Dlatego powinieneś wybierać takie frazy kluczowe, które będą adekwatne do treści twojego artykułu i używać każdej z nich 2-3 razy w tekście. Wybierając frazy, pamiętaj, że im są one bardziej skomplikowane, tym trudniej będzie ci uzyskać wysokie pozycje w wyszukiwarce.

Pamiętaj o tytule i nagłówkach – wiele osób o tym zapomina, a tytuł nie tylko przyciąga uwagę odbiorcy, ale również w znacznym stopniu wpływa na widoczność twojego tekstu w sieci. To niezwykle istotny element artykułów, tym bardziej że większość czytelników czyta tylko tytuły, nagłówki lub wyboldowane fragmenty. Jak zatem sformułować idealny nagłówek? Przede wszystkim używając odpowiednich fraz kluczowych. Tytuł powinien być także ciekawy, zrozumiały i zachęcający do przeczytania reszty tekstu.

 

To najważniejsze punkty, o których powinien pamiętać każdy SEO copywriter. Jednak jak już wspomnieliśmy, content marketing obejmuje różnego rodzaju treści, dlatego zasady dotyczące pisania np. artykułów sponsorowanych a opisów produktów nieco się od siebie różnią. Sprawdź zatem jak powinno wyglądać tworzenie opisów w sklepie internetowym i o czym trzeba pamiętać, prowadząc sklep online?

 

Tworzenie opisów w sklepie internetowym

opisy produktówContent marketing sprawdza się również w sklepie internetowym, gdzie oprócz zdjęć produktów, kluczową rolę odgrywają również informacje dotyczące parametrów technicznych lub przeznaczenia sprzedawanych produktów. Klient odwiedzający twoją stronę nie będzie miał okazji dotknąć danej rzeczy przed zakupem, dlatego potrzebuje zdjęć i treści, która w szczegółowy sposób opisze dany produkt i zachęci go do zakupu. Ponadto opisy produktów pomagają w pozycjonowaniu strony twojego sklepu i generują ruch z wyszukiwarki, a tym samym zwiększają sprzedaż.  

Jednak tworzenie opisów produktów również rządzi się swoimi zasadami i powinieneś o nich pamiętać już na etapie projektowania sklepu internetowego. Tworząc kartę produktu, musisz uwzględnić miejsce na nazwę sprzedawanego przedmiotu i zdjęcie, a także główny opis produktu, czyli cenę, dostępność i np. skład.

Z punktu widzenia pozycjonowania, dobrze jest tworzyć rozbudowane teksty na swojej stronie. Dlatego projektując kartę produktu, pomyśl o stworzeniu opisu głównego (do 1000 zzs) i dodatkowego z bardziej rozbudowaną treścią. Ten pierwszy powinien zawierać podstawowe informacje o produkcie, a także słowa kluczowe. Z kolei tekst dodatkowy powinien prezentować najważniejsze cechy i korzyści produktu oraz obejmować parametry techniczne (napisane w sposób zrozumiały dla przeciętnego czytelnika). W tej części opisu powinny się również pojawić tzw. long taile, czyli frazy z długiego ogona.

Jeśli jesteśmy już przy temacie słów kluczowych, to pamiętaj, że powinny być one powiązane z twoją branżą i produktami, które sprzedajesz. Oprócz standardowych fraz, możesz również używać tych brandowych. Na przykład, jeśli zajmujesz się dystrybucją kosmetyków różnych marek, oprócz frazy żel pod prysznic, użyj żel pod prysznic Dove. Pamiętaj, że szczegółowe opisy zwiększają też twoją wiarygodność w oczach klienta.

W sklepach internetowych bardzo ważne jest również linkowanie wewnętrzne. Może ono kierować do bloga, znajdującego się na twojej stronie lub innych kategorii i produktów. Takie linkowanie nie tylko pozwoli zwiększyć sprzedaż, ale również ułatwi robotom Google poruszanie się po twojej witrynie.

Projektując kartę produktu, powinieneś również zwrócić uwagę na jej adres URL. Zamiast ciągu cyfr i znaków, użyj skróconych nazw produktów lub innych fraz, które poinformują odbiorcę, na jaką stronę trafi po kliknięciu w link. Takie oznaczenia wydadzą się również bardziej atrakcyjne dla robotów wyszukiwarek.

O czym jeszcze pamiętać, aby tworzenie opisów produktów było skuteczne? Przede wszystkim opisując dany produkt, zwróć uwagę na jego cechy charakterystyczne. Nie używaj ogólników (np. modny czy solidny), zamiast tego odnoś się do konkretnych cech (np. wykonany ze stali czy wodoodporny). Skup się na cechach, które będą ważne dla potencjalnego klienta, takich jak przeznaczenie, materiał czy stopień amortyzacji w przypadku butów. Pamiętaj również, że tworzenie opisów w sklepie internetowym ma na celu zachęcić klienta do zakupu, dlatego twoje treści powinny pokazywać korzyści produktu i przekonać czytelnika, że warto skorzystać z oferty twojego sklepu.

Opisy produktów powinny spełniać również wszystkie inne, wymienione wcześniej wymagania. Powinny być czytelne i zrozumiałe, a język w twoich tekstach powinien być odpowiednio dopasowany do grupy docelowej. Pisz tylko unikalne opisy, które pomogą ci znaleźć się jak najwyżej w top10 i stosuj frazy kluczowe z rozwagą. Pamiętaj, że w content marketingu najważniejsza jest jakość treści, a nie ilość fraz.

Dlaczego warto inwestować w content marketing?

Liczne badania przeprowadzone w minionych latach jasno pokazują, że użytkownicy sieci wręcz uciekają od klasycznych (inwazyjnych) komunikatów reklamowych. Część z nich używa AdBlocka, inni traktują takie reklamy jak powietrze. Dlatego też dużo bardziej korzystne okazuje się korzystanie z content marketingu, który tworzy treści przyciągające uwagę odbiorców, a nie takie które odpychają. Takie działania pozwalają również budować zaangażowanie i lojalność klientów. Jeśli raz dostarczysz odbiorcy treść, która będzie odpowiadała na jego potrzeby i pomoże mu w rozwiązaniu jakiegoś problemu, będzie on znacznie chętniej wracał do tego samego, zaufanego źródła wiedzy. Taki klient uzna twoją markę za ekspercką i zacznie polecać ją swoim znajomym, spopularyzuje ją.

Content marketing to również budowanie pewnej więzi, społeczności. Jeśli w swoich tekstach przekonasz odbiorców do subskrypcji wartościowych treści, będziesz z nimi w stałym kontakcie. Stworzysz społeczność, dla której twoja marka stanie się autorytetem, a to oczywiście przełoży się na liczbę klientów w twoim sklepie internetowym.

Marketing treści to również przyspieszenie decyzji zakupowych klientów. Konsumenci bardzo często szukają w sieci jakiś produktów, niekoniecznie mając na ich temat jakiekolwiek pojęcie, są zagubieni i nie potrafią znaleźć rozwiązania swoich problemów. W tym miejscu wkracza właśnie content marketing, który wychodzi naprzeciw odbiorcy na każdym etapie podejmowania przez niego decyzji. Wartościowe treści, które znajdują się w poradnikach nie tylko podają gotowe rozwiązanie problemu, ale również dostarczają najważniejszych informacji o poszukiwanym produkcie, jego rodzajach, zastosowaniu i korzyściach, jakie wynikają z zakupu. Tym samym przekonują odbiorcę, że warto zdecydować się na taki produkt i przyspieszają podjęcie decyzji zakupowej.

Content marketing to obecnie jedna z najbardziej efektywnych strategii, przynosząca korzyści nie tylko przedsiębiorcy, ale również konsumentom. Marketing treści generuje również więcej leadów i korzystnie wpływa na działania SEO.

każda oferta ma coś, co ją wyróżnia, np. cena, jakość, dobry serwis, obsługa, szybka wysyłka, odległość do sklepu, doradztwo, doświadczenie sprzedawcy itd.

a celem działań jest stworzenie dla Twojego klienta treści, które wyeksponują to co wyróżnia ofertę!

chcesz przyciągnąć do siebie klienta?

pokaż mu co potrafisz, jaka jest Twoja wiedza w temacie, jakim jesteś pasjonatem tego czym się zajmujesz i tego co sprzedajesz! Zbuduj zaufanie i swoją wiarygodność w świadomości Twoich klientów.

Ludzie uwielbiają kupować od specjalistów i pasjonatów, ekspertów w swoich dziedzinach i są gotowi zapłacić więcej niż u konkurencji, która nie może pochwalić się biegłością w danej tematyce.

copywriting, content marketing, opisy na stronę www

Jak osiągnąć taki efekt?

analizujemy o co pytają klienci w sieci w tematyce Twojej oferty → piszemy artykuł o optymalnym tytule i treści, aby sprostać poszukiwaniom, pytaniom lub zainteresowaniom Twojego klienta → emitujemy tekst na Twoim lub zewnętrznym serwisie www → pozycjonujemy i rozmawiamy o Twoim artykule w sieci → klient łatwiej znajduje przydatną dla niego treść i częściej udostępnia ją na swoich profilach → spodziewany wzrost sprzedaży!

masz pytania o content marketing?

porozmawiajmy o treściach, content marketingu na Twojej stronie

atrakcyjne informacje i poradniki na Twojej stronie, które polubi potencjalny klient to już sukces, pomożemy także aby te treści polubiły wyszukiwarki, Google.

opinie klientów

wszystkie
"[...] W ciągu kilku lat dzięki Bizzit nasza firma Base Camp Istebna zaistniała wyjątkowo skutecznie w świecie internetu. Pozycjonują nas tak dobrze, że nasza leśną bazę łatwo wyszukują firmy z całej Polski przy okazji organizacji wyjazdów firmowych, a nasz Park Linowy czy Paintball często znajduje się w top 5. [...] wiemy że są nie tylko świetnymi specjalistami ale bardzo fajnymi ludźmi, z którymi bardzo dobrze się współpracuje."
Monika Bury - Base Camp Istebna
Monika i Jakub Bury
Base Camp Istebna (Park Linowy, Paintball, Organizacja Eventów)