Czy certyfikat SSL wpływa na pozycjonowanie strony?

Certyfikat SSL (Secure Sockets Layer) odgrywa istotną rolę w bezpieczeństwie strony internetowej, szyfrując dane przesyłane między serwerem a przeglądarką użytkownika. W ostatnich latach, z uwagi na rosnącą świadomość znaczenia bezpieczeństwa danych online, Google zaczęło uwzględniać SSL jako jeden z czynników rankingowych w swoim algorytmie wyszukiwania. W tym artykule przyjrzymy się, jak SSL wpływa na SEO i pozycjonowanie strony internetowej:

Znaczenie SSL dla SEO

Od 2014 roku Google oficjalnie potwierdziło, że certyfikaty SSL są brane pod uwagę jako czynnik rankingowy w wynikach wyszukiwania. Choć wpływ SSL na ranking nie jest tak silny jak jakość treści czy linki zwrotne, jego obecność może być decydująca w konkurencyjnych niszach. Strony zabezpieczone certyfikatem SSL są oznaczone w przeglądarce jako „bezpieczne”, co zwiększa zaufanie użytkowników i może wpływać na ich decyzje o interakcji z witryną.

Jak SSL wpływa na użytkowników i ich zachowanie na stronie?

Strony z certyfikatem SSL nie tylko są lepiej postrzegane przez użytkowników, ale także mogą doświadczać niższych wskaźników odrzuceń, ponieważ użytkownicy czują się bezpieczniej, przeglądając zabezpieczone strony. Bezpieczeństwo staje się szczególnie ważne w przypadku e-commerce i stron wymagających logowania czy wprowadzania danych osobowych. Bezpieczne strony mogą również przyczynić się do lepszych wskaźników konwersji.

SSL a prędkość ładowania strony

Chociaż szyfrowanie danych może minimalnie wpłynąć na czas ładowania strony, nowoczesne technologie i optymalizacja serwerów zazwyczaj minimalizują ten wpływ. Co więcej, protokół HTTP/2, który znacznie poprawia szybkość ładowania stron, często wymaga SSL do działania. Dlatego implementacja SSL może pośrednio przyczynić się do szybszego ładowania stron, co jest kolejnym czynnikiem pozytywnie wpływającym na SEO.

Podsumowanie

Implementacja certyfikatu SSL jest zalecana nie tylko z powodu niewielkiego wpływu na rankingi w wynikach wyszukiwania, ale również ze względu na ogólne bezpieczeństwo i zaufanie użytkowników. W erze rosnących zagrożeń cybernetycznych, posiadanie zabezpieczonej strony jest niezbędne, aby utrzymać reputację i zapewnić optymalne doświadczenie dla użytkowników. Strony z SSL ( czyli adresem https:// , np.  https://bizzit.pl ) są postrzegane jako bardziej wiarygodne i bezpieczne, co przekłada się na lepsze wyniki w zakresie SEO i ogólnego sukcesu online.

5/5 - (1 vote)
zaufali nam m.in.:
pozycjonowanie porównywarek cen
pozycjonowanie usług budowlanych
pozycjonowanie serwisu ogłoszeniowego
pozycjonowanie serwisu modowego, sklepu z odzieżą

artykuły, poradniki

w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.

pytania?

jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.

No Comments

zostaw komentarz

więcej na naszym blogu

wszystkie artykuły