Jak pisać artykuły pod SEO? Elementy treści wpływające na pozycjonowanie stron

Frazy kluczowe, nagłówki, linkowanie wewnętrzne – o tych elementach treści musi pamiętać każda osoba zajmująca się SEO copywritingiem. Nic ci to nie mówi? Nie martw się – mamy dziś praktyczne wskazówki, jak pisać artykuły pod SEO.

Dobór i analiza słów kluczowych

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że samo przygotowanie się do pisania tekstu mającego na cel pozycjonowanie strony www, a także jego edycja trwa dłużej, niż proces twórczy. I przyznajemy, że coś w tym jest.

Zanim rozpoczniesz jakiekolwiek prace nad tekstem, należy dobrać frazy kluczowe, adekwatne do jego tematyki. W skrócie chodzi o to, aby wybrać te słowa, na które chcesz, aby podstrona była dobrze widoczna w wynikach wyszukiwania.

Najczęściej są to 2-3 frazy główne, ogólne, ściśle powiązane z tematyką artykułu. Następnie warto je uzupełnić o tzw. frazy z długiego ogona, które charakteryzują się tym, że są rozbudowane, kilkuwyrazowe, nierzadko mają formę pytań (więcej o keyword research dowiesz się z tego artykułu).

W jaki sposób znaleźć te frazy? Pomocna będzie sama wyszukiwarka Google (skorzystaj z dynamicznego wyszukiwania i sekcji Wyszukiwania podobne do), jak i narzędzia SEO do analizy słów kluczowych (sprawdź tutaj nasze propozycje).

Rozmieszczenie fraz kluczowych – nagłówki, treść

Frazy przygotowane? W takim razie najwyższy czas je wykorzystać. Powinny znaleźć się w nagłówkach oraz w treści artykułu, opisu. Zastosowanie nagłówków jest bardzo ważne, ponieważ dzięki nim roboty wyszukiwarki mogą szybko określić, o czym jest dany tekst i odpowiednio go kategoryzować.

Na jednej podstronie powinien znaleźć się tylko jeden nagłówek h1 – tym znacznikiem objęty jest najczęściej tytuł, dlatego masz od razu wskazówkę, że obowiązkowo powinna się w tym znaleźć fraza kluczowa. Nagłówki h2-h6 określają strukturę tekstu, mogą występować wielokrotnie, aczkolwiek znaczniki niższego rzędu h3-h6 muszą być logicznie uzasadnione.

Często stosowaną praktyką jest umieszczanie w śródtytułach fraz z długiego ogona, szczególnie w formie pytań. Co istotne, z punktu widzenia użytkownika, zawartość nagłówka powinna odpowiadać zawartości akapitu.

Pozostałe słowa kluczowe wykorzystuje się w treści wpisu. Należy rozmieścić je naturalnie, a także stosować synonimy. Tutaj trzeba uważać, ponieważ wykorzystanie zbyt wielu fraz lub wielokrotne powtarzanie tych samych wygląda spamersko. I dla użytkownika, i dla wyszukiwarki.

Od razu podpowiemy też, że im dłuższy tekst, tym większe szanse na naturalne rozlokowanie słów kluczowych.

Edycja tekstu, optymalizacja obrazków

Dwa pierwsze etapy dotyczą przygotowania/pisania treści, natomiast kolejne elementy związane są z ich publikacją.

Aby tekst był czytelny i przejrzysty, należy zadbać o jego edycję. Co to znaczy? O nagłówkach już wiesz (i co za tym idzie, o podziale na akapity pewnie też), w takim razie pamiętaj jeszcze o pogrubieniu najważniejszych informacji, stosowaniu kursyw, podkreśleń, a także o tworzeniu wypunktowanych list (oczywiście tylko wtedy, gdy ma to sens).

Elementem, który przyciąga wzrok, są obrazki. A wiesz, że one też mogą wpłynąć na pozycjonowanie? Trzeba je tylko odpowiednio przygotować – nadać im unikalną nazwę, a także uzupełnić atrybut ALT, czyli tekst alternatywny. To opis obrazka, tego, co się na nim znajduje. Roboty Google tego nie „widzą”, dlatego trzeba je nakierować.

Pozostałe elementy SEO podczas tworzenia treści pozycjonujących

Na tym praca SEO copywritera mogłaby się zakończyć. Jeśli jednak sam pozycjonujesz stronę lub chcesz podnieść swoje umiejętności, powinieneś zadbać o jeszcze kilka aspektów. To:

  • linkowanie wewnętrzne – umieszczenie linków do innych podstron serwisu: produktów, stron sprzedażowych bądź artykułów; ważne jest, aby linki były powiązane tematycznie;
  • przyjazny adres URL – większość stron jest tak zakodowanych, aby automatycznie generować przyjazny adres URL; jeśli jednak ma postać ciągów cyfr lub znajdują się w nim znaki specjalne, trzeba to poprawić;
  • optymalizacja meta znaczników – na końcu warto uzupełnić znaczniki title oraz description; to tytuł i opis strony, który pojawia się w wynikach wyszukiwania; elementy te powinny z jednej strony zawierać słowa kluczowe, a z drugiej określać, o czym jest dana podstrona oraz zachęcać do kliknięcia.
5/5 - (1 vote)
zaufali nam m.in.:
pozycjonowanie porównywarek cen
pozycjonowanie usług budowlanych
pozycjonowanie serwisu ogłoszeniowego
pozycjonowanie serwisu modowego, sklepu z odzieżą

artykuły, poradniki

w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.

pytania?

jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.

No Comments

    zostaw komentarz