Jak pozycjonować bloga? Porady SEO dla blogerów

Choć aktualnie w sieci ogromną siłę mają treści audiowizualne i social media, prowadzenie bloga wciąż jest popularną formą dotarcia do potencjalnych odbiorców. Blogi prowadzone mogą być przez osoby prywatne, influencerów, jak i firmy. Stanowią miejsce przekazywania rzetelnych, wartościowych informacji. Aby móc dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, warto postawić na pozycjonowanie bloga. Jak to zrobić? Mamy kilka sprawdzonych wskazówek.

Kwestie techniczne pozwalające na łatwiejsze pozycjonowanie bloga

Decyzja o założeniu bloga powinna być przemyślana. Przed rozpoczęciem działalności bardzo ważne jest podjęcie kilku kluczowych decyzji. Pierwszą z nich jest wybór hostingu, na którym blog będzie hostowany. Podczas porównywania dostępnych możliwości konieczne jest sprawdzenie: szybkości, dostępności serwerów, pojemności dysku, dostępności certyfikatu SSL, a także cen. Ważne jest także zdecydowanie czy blog będzie subdomeną, czy osobną domeną oraz wybór CMS-u (jednymi z popularniejszych są WordPress oraz Blogspot, które pozwalają na efektywne pozycjonowanie — w przypadku WP dostępne są także wtyczki, ułatwiające prowadzenia prac z zakresu SEO).

Techniczna optymalizacja bloga on-site

W pozycjonowaniu każdego bloga bardzo ważne jest przeprowadzenie optymalizacji na stronie. Dzieli się ona na 2 typy — techniczną oraz optymalizację treści. Jako pierwsze na tapet weźmy SEO techniczne. Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na takie elementy, jak:

 • zaindeksowanie domeny,
 • poprawne przygotowanie plików robots.txt, sitemap.xml, a także .htaccess,
 • wdrożenie linków kanonicznych oraz przekierowań,
 • wdrożenie certyfikatu SSL,
 • brak strony błędu 404,
 • przyjazne URL-e,
 • jasna, logiczna struktura bloga,
 • responsywność strony,
 • optymalizacja grafik i zdjęć,
 • opracowanie meta tytułów i meta opisów,
 • nagłówki hX.

Należy zaznaczyć, że nie są to wszystkie aspekty związane z technicznym optymalizowaniem bloga. Konieczność przeprowadzenia innych, niewymienionych wyżej prac może zostać wskazana podczas przeprowadzania audytu SEO.

Is content a king? Co warto wiedzieć o optymalizacji treści na blogu?

Na blogu zamieszczane są wpisy, których uzupełnieniem mogą być zdjęcia lub materiały wideo. Należy jednak pamiętać, że treść jest prawdziwym królem każdej strony, dlatego istotne jest jej właściwe zoptymalizowanie. W kwestii contentu bardzo ważna jest czytelność treści, przekazywanie aktualnej, rzetelnej wiedzy, jak i zadbanie o odpowiednią długość tekstu (zbyt krótkie wpisy nie są mile widziane zarówno przez odbiorców, jak i przez roboty Google). Tworząc wpis na bloga, warto zadbać o korzystanie z rzetelnych wiarygodnych źródeł, rozbudowanie materiału, tak aby wyczerpał temat, dbanie o interesującą formę przekazu, jak i podzielenie tekstu na akapity i wyboldowanie najważniejszych informacji, by ułatwić odbiorcy zapoznanie się z treścią. Dla czytelników oraz robotów Google atrakcyjne są także tabele i wypunktowane listy.

Trzeba także wspomnieć, że konieczne jest stosowanie fraz kluczowych, czyli słów, które wpisywane są przez odbiorców w wyszukiwarkę. Powinny występować w naturalnej formie oraz optymalnym natężeniu (zarówno zbyt mało, jak i zbyt dużo fraz wpływa negatywnie na SEO, jednak im dłuższy tekst, tym więcej powinno się ich w nim znaleźć). Podczas poszukiwania i analizy warto wspierać się narzędziami.

Jak zdobywać wartościowe linki?

Oprócz wprowadzania zmian na stronie i dostosowywania jej pod kątem wyszukiwarek Google oraz UX niezwykle ważne dla pozycjonowania jest zdobywanie wartościowych linków prowadzących do bloga. W jaki sposób można to zrobić? Najbardziej cenne są te, które pochodzą ze stron związanych tematycznie z blogiem, dobrze widocznych w Google, a także mocno linkowanych przez innych użytkowników. Nie warto linkować w każdym możliwym miejscu, jak i stosować linki z „exact match”. Istotne jest także linkowanie wewnętrzne, czyli umieszczanie na blogu linków do innych własnych podstron.

5/5 - (3 votes)
zaufali nam m.in.:
pozycjonowanie porównywarek cen
pozycjonowanie usług budowlanych
pozycjonowanie serwisu ogłoszeniowego
pozycjonowanie serwisu modowego, sklepu z odzieżą

artykuły, poradniki

w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.

pytania?

jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.

1 Comment
  • Basia
  • 27 marca 2023
  Odpowiedz

  Korzystanie z agencji marketingowej która zna się na pozycjonowaniu to świetny krok.

zostaw komentarz

więcej na naszym blogu

wszystkie artykuły