Jak pozycjonować serwis modowy, agregator sklepów, sklep internetowy z odzieżą?

Serwisy modowe czy agregatory sklepów internetowych z odzieżą… nie są proste w pozycjonowaniu. Choć ich oferta jest rozbudowana, to wbrew pozorom treści jest na nich niewiele, a jeśli już jest, może być powielona. Jak sobie z tym radzić? Co oprócz standardowych działań SEO wspierających pozycjonowanie strony www należy zastosować?

Content marketing a pozycjonowanie stron www

Jeśli chcesz, aby stworzony przez Ciebie serwis modowy czy sklep internetowy z odzieżą osiągnął wysokie pozycje w Google, konieczne jest przeprowadzenie wielu standardowych działań, takich jak audyt SEO, optymalizacja treści i kodu na stronie, pozyskanie wartościowych linków ze zbliżonych tematycznie serwisów. To wszystko powinno się też opierać na poprawnie przeprowadzonej analizie fraz kluczowych.

Lecz jednocześnie, oprócz tego, należy skupić się na content marketingu, czyli marketingu treści. Agregatory sklepów, takie jak Domodi.pl, zbierają i wyświetlają oferty z kilkudziesięciu sklepów, powielając jednocześnie dokładne nazwy i opisy produktów, co prowadzi do duplikacji treści (duplicate content). Trzeba więc wprowadzić działania mające na celu zwiększenie ich unikalności.

Zwykle też treści jest… za mało. Co to oznacza? Znowu za przykład damy agregator sklepów modowych. Jego celem jest pokazywanie użytkownikom różnego typu ubrań, a strony sprzedażowe (tzw. landing page), zawierają tylko wizualizację oferty. Trzeba ją więc uatrakcyjnić, bo o ile dla samego użytkownika zdjęcie sukienki, nazwa sklepu i cena są wystarczające, o tyle… dla robotów wyszukiwarki już nie.

Dlatego to, na czym naszym zdaniem warto się skupić, to przede wszystkim content marketing. Poniżej podajemy przykłady działań, które warto podjąć.

Duplicate content – jak sobie poradzić?

Jeśli prowadzisz sklep internetowy, w którym sprzedajesz produkty własnej marki, jesteś ich producentem, to szansa na to, że będziesz mieć problem z duplikacją treści, jest niewielka. Powód jest prosty – to Ty musisz stworzyć opis produktów, ubrań, które oferujesz. Gorzej jest w przypadku agregatorów sklepów oraz sklepów modowych, które prowadzą bezpośrednią sprzedaż ubrań różnych producentów.

Wtedy samodzielne wprowadzania nazw produktów, wymyślanie opisów na tak dużą skalę jest nierentowne i często – niewykonalne. Można jednak skorzystać z rozwiązań SEO umożliwiających automatyzację nazw, kluczowych parametrów. Takie unikalne rozwiązania często oferują agencje SEO.

Wpływ opisów kategorii na pozycjonowanie strony modowej

Teraz przejdziemy już do konkretnych treści. To, o co warto zadbać, to opisy list, kategorii produktów. Są one zwykle umieszczane z boku listy produktów lub pod nią, mają postać krótkich poradników. Jakie jest ich zadanie? Zwiększają ilość treści na stronie sprzedażowej, a także umożliwiają wprowadzenie na niej kluczowych fraz. W SEO copywritingu jest to bardzo często stosowane działanie, aczkolwiek należy pamiętać, że tego typu treści muszą być unikalne, a więc stosowanie wszelkich synonimizatorów nie jest wskazane. Oprócz tego, że taki tekst ma mieć wartość SEO, musi być też użyteczny dla odbiorców.

Opisy produktów w sklepie internetowym

Innym sposobem na wykorzystanie możliwości, jakie daje content marketing, jest tworzenie opisów produktów. Oczywiście, dotyczyć to będzie sklepów internetowych, a nie agregatów sklepów, gdyż jak już wspominaliśmy, wtedy takie prace są nieefektywne.

Dodatkowo opisy produktów to doskonały sposób na to, aby w naturalny sposób wprowadzić frazy kluczowe dla danej oferty, a więc tym samym wzbogacić jej wartość SEO. Nie zapominając oczywiście o tym, że muszą jednocześnie dostarczać konkretnych, jak najdokładniejszych informacji klientowi. Należy też zwrócić uwagę na to, aby miały charakter zachęcający do zakupu, w tym celu stosuje się tzw. język korzyści.

Blogi, poradniki, FAQ

W przypadku każdego typu serwisu – sklepu internetowego z odzieżą, agregatoru sklepów, serwisu modowego – sprawdzą się treści podawane w formie blogów, poradników czy pytań i odpowiedzi FAQ.

Dzięki temu możliwe jest pozycjonowanie strony www nie tylko na frazy komercyjne (np. sukienki), ale także tzw. frazy z długim ogonem, long tail (np. jakie buty do czerwonej sukienki). Frazy long tail zwykle są kilkuwyrazowe, precyzyjne określają potrzeby użytkowników. Ich średnia liczba miesięcznych wyszukiwań jest mniejsza, przez co łatwiej jest osiągnąć wysokie pozycje na nie i jednocześnie zwiększyć ruch organiczny na stronie.

A użytkownik, który natrafi na artykuł o tym, jak dobrać buty do czerwonej sukienki, jeśli tylko zostanie odpowiednio pokierowany, prawdopodobnie przejdzie do oferty butów lub sukienek, zwiększając tym samym sprzedaż.

5/5 - (2 votes)
zaufali nam m.in.:
pozycjonowanie porównywarek cen
pozycjonowanie usług budowlanych
pozycjonowanie serwisu ogłoszeniowego
pozycjonowanie serwisu modowego, sklepu z odzieżą

artykuły, poradniki

w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.

pytania?

jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.

No Comments

zostaw komentarz

więcej na naszym blogu

wszystkie artykuły