Modele współpracy z agencją SEO – jak rozliczać się za pozycjonowanie stron www?

Planujesz zlecić pozycjonowanie swojej strony firmowej agencji SEO, lecz nigdzie nie potrafisz znaleźć cennika takich usług? Musisz wiedzieć wcześniej, że istnieją różne modele współpracy z firmami zajmującymi się marketingiem internetowym. Wyjaśniamy, jak rozliczać się za pozycjonowanie stron internetowych oraz ile to kosztuje.

Pozycjonowanie strony w Google – jak się za to rozliczać?

Pisaliśmy już o tym, jak wybrać agencję marketingu internetowego, dziś natomiast chcielibyśmy się skupić na tym, w jaki sposób najczęściej takie usługi są rozliczane. W większości przypadków agencje stosują dwie metody współpracy: abonament oraz rozliczanie się za efekty/osiągnięty pozycje.

Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku agencja SEO podejmuje działania mające na celu zwiększenie pozycji strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Może to być optymalizacja on-site, content marketing, link building – wszystko zależy od tego, jakie usługi oferuje firma pozycjonująca. A na czym polegają różnice w sposobie płacenia za nie?

Marketing internetowy w ramach abonamentu

Obecnie najczęściej można spotkać się z tym, że za pozycjonowanie stron internetowych płaci się w formie abonamentu. Rozwiązanie to polega na tym, że agencja SEO na podstawie analizy strony www, oczekiwanych efektów oraz możliwości finansowych klienta ustala miesięczną, stałą stawkę za usługi. Co istotne, nie zależy ona od osiąganych wyników, co może powodować pewne obawy, które rozwiejemy za chwilę.

W tym modelu współpracy to przede wszystkim doświadczeni pozycjonerzy ustalają, jakie działania należy podjąć, aby jak najefektywniej wykorzystać budżet klienta. Co istotne, zleceniodawca usługi ma również wpływ na to, jakie frazy ważne w przypadku jego firmy zostaną wzięte pod uwagę – to umożliwia pozycjonowanie wielu słów kluczowych jednocześnie.

Największą zaletą tego rozwiązania jest to, podejmowane są kompleksowe pracę nad stroną internetową. A wady? Klient nigdy nie ma pewności, jakie będą wyniki działań SEO i kiedy efekty zaczną być widoczne. Można się jednak przed tym ustrzec – niektóre agencje umożliwiają rezygnacją z ich usług po zakończeniu prac w danym miesiącu. Jeśli więc współpraca nie będzie przebiegać pomyślnie, klient nie naraża się na ryzyko dalszego ponoszenia kosztów.

Rozliczanie się za efekty SEO

Jeszcze kila lat temu dominującym modelem współpracy było rozliczanie się za efekty. Jak to wygląda w praktyce? Klienci płacą tylko wtedy, gdy osiągnięte zostaną wcześniej ustalone rezultaty. Może oznaczać to uzyskanie określonej pozycji w wynikach wyszukiwania lub przewidywanego ruchu na stronie. A jeśli efektów nie ma – klient za nic nie płaci.

Wydaję się, że jest to bardzo kuszące, prawda? Obecnie jednak większość agencji SEO odchodzi od tego sposobu rozliczania się, gdyż czynników wpływających na widoczność strony w Google jest zbyt wiele, zatem zagwarantowanie topowych pozycji w Google nie jest łatwe.

Co więcej, działając w ten sposób cała uwaga koncentrowana jest na frazach, co nie zawsze musi przekładać się na ruch i sprzedaż. Ponadto istnieje ryzyko, że agencja korzystając z niewiedzy klienta wybierze frazy mało konkurencyjne, a co za tym idzie – łatwe do pozycjonowania. Wtedy, pomimo konieczności płacenia za marketing internetowy, nie przyniesie to większych zysków.

Cennik pozycjonowania stron, czyli ile kosztują usługi SEO

Jeśli sprawdzasz, ile wynosi cennik pozycjonowania stron, to już pewnie szybko przekonałeś się, że trudno jest uzyskać konkretne informacje. W większości przypadków przedstawione są głównie widełki cenowo. Dlaczego? Ponieważ obecnie najczęściej koszt usług SEO ustala się indywidualnie, na podstawie budżetu, jaki klient jest w stanie opłacić. Ponadto dochodzą do tego takie czynniki, jak konkurencyjność branży – im jest ona bardziej popularna, tym więcej wysiłku trzeba będzie podjąć, aby uzyskać i utrzymać wymierne efekty.

Dlatego trzeba uważać na tanie pozycjonowanie, które oferowane jest na serwisach aukcyjnych czy ogłoszeniowych. Są to najczęściej oferty osób prywatnych, które korzystają z zainteresowania pozycjonowaniem i niewiedzy właścicieli stron internetowych.

Czy pozycjonowanie z rozliczanie za sprzedaż jest opłacalne?

Tak, pozycjonowanie z rozliczaniem za sprzedaż (ang. performance-based SEO) może być opłacalne dla wielu firm. W takim modelu rozliczeniowym agencja SEO otrzymuje wynagrodzenie tylko wtedy, gdy wyniki ich działań przekładają się na konkretne korzyści biznesowe, takie jak wzrost sprzedaży czy wzrost liczby leadów. Jest to atrakcyjne dla wielu firm, ponieważ pozwala im uniknąć ponoszenia kosztów bez gwarancji osiągnięcia konkretnych rezultatów. Niemniej jednak, taki model rozliczeniowy wymaga bardzo dobrej współpracy i wzajemnego zaufania pomiędzy firmą a agencją SEO, a także precyzyjnego określenia celów biznesowych i sposobu ich mierzenia.

5/5 - (1 vote)
zaufali nam m.in.:
pozycjonowanie porównywarek cen
pozycjonowanie usług budowlanych
pozycjonowanie serwisu ogłoszeniowego
pozycjonowanie serwisu modowego, sklepu z odzieżą

artykuły, poradniki

w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.

pytania?

jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.

No Comments

zostaw komentarz

więcej na naszym blogu

wszystkie artykuły