Złe praktyki i błędy związane z danymi strukturalnymi a SEO

W SEO, dane strukturalne odgrywają dużą rolę w poprawie widoczności strony w wynikach wyszukiwania. Jednak niepoprawne wykorzystanie tych danych może prowadzić do negatywnych konsekwencji. Poniżej przedstawiamy kilka złych praktyk związanych z danymi strukturalnymi, które mogą szkodzić SEO Twojej strony.

Słaba treść a dane strukturalne

Pierwszym krokiem powinna być jakość treści. Należy pamiętać, że dane strukturalne nie poprawią jakości słabej treści, takiej jak kopia czy thin-content. Wręcz przeciwnie, mogą one przyspieszyć proces identyfikacji przez wyszukiwarki słabej jakości treści, co negatywnie wpłynie na pozycjonowanie.

Przesycenie danymi strukturalnymi

Podobnie jak w przypadku przeoptymalizowania słów kluczowych, zbyt duża ilość danych strukturalnych może być szkodliwa. Może to prowadzić do sytuacji, w której ważne informacje lub bloki tekstu stają się mniej widoczne dla wyszukiwarek, szczególnie w formatach takich jak JSON-LD, RDFa czy Microdata.

Niezgodność danych strukturalnych z treścią

Dane strukturalne powinny odzwierciedlać rzeczywistą treść widoczną dla użytkownika. Brak korelacji między danymi strukturalnymi a zawartością strony może skutkować nawet ukaraniem serwisu przez wyszukiwarki.

Błędy w kodowaniu danych strukturalnych

Niepoprawne wdrożenie danych strukturalnych, błędy w kodzie mogą spowodować ich nieprawidłowe działanie. Ważne jest regularne sprawdzanie poprawności kodu, co można zrobić na validator.schema.org.

Niezrozumiałe klasy i typy danych strukturalnych

Używanie klas, typów czy atrybutów danych strukturalnych, które nie są rozumiane lub akceptowane przez Google, może negatywnie wpływać na szanse na uzyskanie Rich Snippets. Sprawdzenie, czy dane strukturalne są poprawnie interpretowane przez wyszukiwarkę, możliwe jest na search.google.com/test/rich-results.

Niewłaściwe wykorzystanie klas i typów danych strukturalnych

Korzystanie z klas lub typów danych strukturalnych niezgodnie z ich przeznaczeniem, np. używanie struktury przepisów kulinarnych dla niezwiązanych z nimi treści, może skutkować nałożeniem kary przez Google. Błędne wykorzystanie danych strukturalnych, czy to z niewiedzy, czy z powodu growth hacking seo, może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym obniżenia pozycji w wynikach wyszukiwania.

Podsumowanie

Unikanie błędów w danych strukturalnych jest podstawą dla odwzorowania informacji dostarczanych wyszukiwarce. Odpowiednie wykorzystanie danych strukturalnych może znacząco przyczynić się do poprawy widoczności Twojej strony w wyszukiwarkach. Pamiętaj, że SEO to proces, który wymaga ciągłego doskonalenia i dostosowywania do zmieniających się algorytmów wyszukiwarek.

5/5 - (1 vote)
zaufali nam m.in.:
pozycjonowanie porównywarek cen
pozycjonowanie usług budowlanych
pozycjonowanie serwisu ogłoszeniowego
pozycjonowanie serwisu modowego, sklepu z odzieżą

artykuły, poradniki

w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.

pytania?

jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.

No Comments

zostaw komentarz

więcej na naszym blogu

wszystkie artykuły