15 podstawowych czynników rankingowych Google’a
- 13 listopada 2020
- mobile first, poradnik seo, pozycjonowanie strony, strona mobilna
Na to, czy twoja strona internetowa będzie dobrze widoczna w wynikach wyszukiwania, wpływ ma wiele czynników. I większość z nich ty możesz kontrolować (lub z naszą pomocą)! Dlatego sprawdź, jakie są podstawowe czynniki rankingowe Google’a i na co zwrócić największą uwagę podczas pozycjonowania strony www.
spis treści
Słowa kluczowe
Podstawowe znaczenie ma to, czy na twojej stronie występują słowa kluczowe, opisujące to, czym się zajmujesz, jakie treści są dostępne w serwisie, czyli w praktyce, na jakie zapytania użytkowników twoja witryna powinna się pojawiać. Słowa kluczowe umieszcza się w różnych miejscach – stanowią anchory podczas linkowania wewnętrznego, znajdują się w nagłówkach, meta tagach. I, choć ich obecność jest ważna, nie można przedobrzyć, wtedy zaczną mieć charakter spamerski, a to nigdy nie sprzyja pozycjonowaniu.
Title i description
Title i description to meta dane strony internetowej. Title to jej tytuł, a description – opis (przy czym dla pozycjonowania największe znaczenie ma title, dlatego ważne jest, aby umieszczać w nim słowa kluczowe). Informacje zawarte w meta tagach, widoczne są w wynikach wyszukiwania, a więc wpływają na sposób prezentacji twojej strony w SERP-ach.
Nagłówki
Nagłówki to sposób na wskazanie hierarchii, struktury treści, a także poinformowanie, o czym jest dana podstrona. Wyróżnia się nagłówki h1-h6, przy czym najważniejszą zasadą jest to, że nagłówek h1 powinien występować tylko raz na stronie. Pozostałe mogą pojawiać się wielokrotnie, aczkolwiek stosowanie nagłówków niższego rzędu (h3-h6) musi być logicznie uzasadnione.
Aktualizacja treści
Google chce dostarczyć użytkownikom treści, które są jak najbardziej aktualne. Dlatego warto dostarczać nowy content (np. wpisy na blogu) lub aktualizować stary (zmieniać, dodawać informacje).
Ilość, sposób rozbudowania treści
Choć nie istnieje coś takiego, jak minimalna długość treści, należałoby przyjąć, że im dłuższy tekst, tym lepiej, ponieważ istnieje większe prawdopodobieństwo, że dostarczy użytkownikowi potrzebnych informacji. Dlatego jednym ze skutecznych sposób na pozycjonowanie stron jest tworzenie bloga firmowego, w którym regularnie zamieszczane są nowe artykuły. Natomiast to, na co należy uważać, to thin content, czyli uboga, krótka i najczęściej bezwartościowa treść. Problem ten występuje, gdy thin content pojawia na większości podstron, nie jest to pojedynczy przypadek.
Unikalność treści
Treści, oprócz tego, że powinny być aktualne i rozbudowane, muszą być też unikalne. Należy unikać kopiowania tekstów, nie tylko spoza strony, ale także w obrębie witryny. Duplicate content będzie mieć wpływ na obniżenie pozycji w witrynie.
Tekst alternatywny, tytuł obrazków
W trakcie pozycjonowania ważna jest optymalizacja obrazków. Chodzi o nadawanie im odpowiednich tytułów, zamiast pozostawiania niezrozumiałych ciągów cyfr, a także o uzupełnianie atrybutu ALT, czyli tekstu alternatywnego. To opis tego, co znajduje się na obrazku – roboty Google’a nie mogą tego zobaczyć, natomiast dzięki informacjom zawartym w ALT dowiedzą się, o czym one są.
Szybkość ładowania strony
Czynnikiem rankingowym Google’a jest szybkość ładowania strony. Można to sprawdzić dzięki darmowemu narzędziu od Google’a – PageSpeed Insights, które w raporcie wskazuje od razu, co warto poprawić.
Certyfikat bezpieczeństwa
Stosowanie certyfikatu bezpieczeństwa SSL wpływa na wiarygodność strony oraz zmniejsza współczynnik odrzuceń (przeglądarki, w przypadku stron, które nie mają wdrożonego tego certyfikatu, wysyłają użytkownikom powiadomienie, że serwis może stanowić zagrożenie).
Responsywność
Ze względu na wprowadzenie Mobile First Index, wdrożenie wersji mobilnej, responsywnej strony jest kluczową kwestią. Obecnie Google ocenia w pierwszej kolejności wersję mobilną i na tej podstawie decyduje o pozycji w wyszukiwarce.
Linki zewnętrzne
Oceniana jest ilość, jakość oraz profil linków prowadzących do twojej witryny. Jest to jeden z najważniejszych czynników rankingowych Google’a, przy czym należy podkreślić, że w tym wypadku jakość odnośników ma o wiele większe znaczenie, niż ich ilość.
Dane strukturalne
Wdrożenie danych strukturalnych ma szczególne znaczenie podczas pozycjonowania określonych typów treści, jak przepisy kulinarne, podcasty, filmy. Korzyścią stosowania danych strukturalnych jest występowanie fragmentów rozszerzonych (rich snippets).
Mapa strony
Mapa strony ułatwia indeksację, poruszanie się robotów wyszukiwarki po niej. Nie może natomiast zastąpić dobrze zaprojektowanego linkowania wewnętrznego.
Linkowanie wewnętrzne
Linkowanie wewnętrzne to stosowanie odnośników w obrębie tej samej strony. To nawigacja, menu, ale także sposób na przekierowanie użytkowników do tematycznie powiązanych podstron. Linki wewnętrzne mogą znaleźć się w treści artykułów, w opisach produktów.
Wiek strony
Im „starsza” strona, tym jej większa wiarygodność. Aczkolwiek oprócz wieku, ważna jest historia, m.in. kiedy pojawiły się pierwsze odnośniki do niej, jaki mają charakter (czy nie pochodzą np. ze spamerskich witryn) – informacje te trzeba sprawdzić m.in. podczas „przechwytywania” domen.
artykuły, poradniki
w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.
pytania?
jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.