Co to jest link building i jakie ma znaczenie dla SEO?

Czym jest link building? Jakie ma znaczenie dla SEO? Jak wpływa na widoczność strony w Google? Czy dzisiaj warto stawiać jeszcze na link building przy pozycjonowaniu?

Czym jest link?

Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czym właściwie jest link. Jest to odnośnik, który umieszcza się na stronie internetowej, który po kliknięciu w niego przenosi na inną witrynę. Link może mieć różnoraką postać. Może być powiązany z fragmentem tekstu, określanym jako anchor. Może być elementem graficznym. Najlepiej jednak, gdy jest to po prostu adres URL. Dawniej najczęściej stosowane były anchory, zwłaszcza składające się z frazy kluczowej, czyli EMA (Exact Match Anchor), przykład: „pozycjonowanie stron”. Dzisiaj zdecydowanie lepiej jest ich unikać lub stawiać na różnorodność. W związku z tym, że łatwo o karę od Google, należy dobrze przemyśleć kampanię w oparciu o link building. Zwłaszcza, że anchor, a więc zakotwiczony odnośnik, może mieć różnoraką postać i przekazywać robotom wyszukiwarek inną zawartość treści odnośnika.

W przypadku URL sprawa jest stosunkowo prosta, bowiem zdradza adres WWW witryny, przykładem jest „https://bizzit.pl”. Jednak link do strony można również ukryć pod brandem, np. „Bizzit”. Oczywiście, biorąc pod uwagę to, jak naturalnie się ze sobą porozumiewają internauci, dobrze jest w strategii wykorzystać również ZMA, a więc Zero match Anchor, czyli anchor neutralny, jak: „link”, „kliknij tutaj”, „tu”, „źródło”. Wyróżnia się również linki mieszane PMA (Partial Match Anchor), a więc „agencja SEO Bizzit oferuje”

Typy linków

Linki podzielić można na kilka rodzajów. Najważniejszym podziałem jest rozdzielenie ich na wewnętrzne i zewnętrzne.

Pierwszy typ to linki, które nawigują w obrębie tego samego serwisu, przenosząc użytkownika po prostu na inną podstronę witryny. Tak więc w przypadku strony sklepu z odzieżą linki wewnętrzne mogą prowadzić do kategorii produktów, np. odzież damska, a także do ich konkretnych rodzajów, jak np. sukienki. Takie linki wewnętrzne są koniecznością. Jednak by je wprowadzić, niezbędna jest treść na stronie, dlatego warto pomyśleć o zlecenie jej napisania. Content marketing jest istotny. Dzisiaj agencje SEO oferują również copywriting, gdyż ma on znaczenie, by strona odniosła sukces.

Kolejny rodzaj linków to linki zewnętrzne. Jest to ten typ odnośników, które prowadzą do strony internetowej z innych miejsc. To właśnie one mają ogromny wpływ na poprawienie pozycji witryny w wyszukiwarkach internetowych, a pośrednio także na zwiększenie ilości wejść na daną stronę lub linków zwrotnych. Użytkownicy Internetu chętnie dzielą się ze sobą informacjami, także adresami WWW. Takie naturalne działanie jest oczywiście robione bezinteresownie. To linki naturalne. Jednak trudno budować strategię link buildingu tylko w oparciu o takie spontaniczne zachowania. Częściej, aby działania związane z optymalizacją pod kątem wyszukiwarek internetowych były skuteczne, niezbędne jest zlecenie linkowania. Takie nienaturalne linki, gdy są rozsądnie umieszczane, przynoszą efekty.

Dlaczego link building jest ważny?

Należy zaznaczyć, że aby link zewnętrzny pozycjonował stronę, musi być linkiem dofollow, a także znaleźć się w kodzie strony podczas wizyty. Nie może być też stworzony przy pomocy javascript. Link dofollow sprawia, że opublikowany link jest widoczny dla robotów Google, a tym samym może podnieść pozycję strony. Linki nofollow nie przekazują witrynie Page Rank, ale nie oznacza to, że nie mają pozytywnego wpływu na poprawę pozycji w wynikach organicznych. Dzisiaj większość serwisów (szczególnie social media) automatycznie oznaczają wszystkie linki jako nofollow. A z uwagi na to, że liczy się nie tylko ilość, ale i jakość linków, warto stawiać także na te dobre serwisy.

Wbrew powszechnie głoszonym opiniom, linkowanie wciąż jest ważne dla pozycjonowania Stawiając na content marketing, nie można zostawić strony samej sobie, licząc na to, że treść sama się obroni. Publikując unikalną treść, oferując wyjątkowe produkty, warto o nich mówić. Najprościej robić to linkując do źródła. Jeśli strona będzie dobrze zoptymalizowania, jej pozycja w wyszukiwarce wzrośnie, również dzięki linkom zewnętrznym. W ten sposób trafi do internautów, zyska unikalny ruch, tak ważny dzisiaj.

Czy cena linkbuildingu rośnie w kolejnych latach?

Cena linkbuildingu może wzrastać w kolejnych latach z powodu kilku czynników, takich jak rosnące zapotrzebowanie na te usługi, wzrost konkurencji w branży i rosnące oczekiwania co do jakości i efektywności linkbuildingu. Agencje SEO i firmy, które oferują linkbuilding, muszą dostosować swoje ceny do rosnących kosztów utrzymania, takich jak wynagrodzenia dla swoich pracowników i inwestycje w nowe narzędzia i technologie.

Ponadto, jeśli Google i inne wyszukiwarki stale ulepszają swoje algorytmy i wprowadzają nowe zasady dotyczące linkbuildingu, może to wpłynąć na cenę linkbuildingu, ponieważ agencje będą musiały dostosować swoje praktyki do tych zmian.

Należy jednak pamiętać, że cena linkbuildingu nie musi wzrastać w każdym przypadku i w każdym roku. Ceny mogą się różnić w zależności od agencji i kraju, a także od wartości, jaką dana agencja oferuje w ramach swoich usług linkbuildingu.

Podsumowując, cena linkbuildingu może wzrastać w kolejnych latach z powodu wielu czynników, ale nie jest to regułą i ceny tego typu usług nie muszą się zmieniać w każdym przypadku.

4/5 - (1 vote)
zaufali nam m.in.:
pozycjonowanie porównywarek cen
pozycjonowanie usług budowlanych
pozycjonowanie serwisu ogłoszeniowego
pozycjonowanie serwisu modowego, sklepu z odzieżą

artykuły, poradniki

w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.

pytania?

jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.

No Comments

zostaw komentarz

więcej na naszym blogu

wszystkie artykuły