Co warto wiedzieć o content marketingu?

Mówi się, że w obecnych czasach wysoka pozycja w Google nie wystarcza – potrzebne są jeszcze treści, które nie dość, że przyciągną, to jeszcze zatrzymają odbiorcę. Jak je tworzyć? I jak pozyskać zaangażowanych użytkowników, którzy będą wchodzić w interakcje z Twoją marką? Odpowiedzią na te pytania jest content marketing.

Co to content marketing?

Content marketing oznacza strategię polegającą na tworzeniu wartościowych, wysokiej jakości treści, które zainteresują odbiorców – w praktyce będą więc one odpowiadać na ich bieżące potrzeby. Aby łatwiej było to zrozumieć, zaraz podamy przykłady content marketingu. Najpierw jednak chcielibyśmy zaznaczyć, że działania te wspierają pozycjonowanie stron www. W jaki sposób?

Na pozycje w Google wpływa wiele czynników rankingowych. Jednymi z nich są długie, wyczerpujące treści. Inne dotyczą obecności fraz kluczowych. A jak je wstawić w najbardziej naturalny sposób? Oczywiście w artykułach, poradnikach, wpisach blogowych. Te natomiast odpowiadają na potrzeby odbiorców, którzy nie dość, że dłużej przebywają na Twojej stronie (a to kolejne punkty dla Twojego serwisu), ale też zaczynają wchodzić w interakcje. I nie zawsze oznacza to komentowanie wpisu czy udostępnianie go dalej, ale również „przeklikiwanie” się przez stronę w poszukiwaniu kolejnych, wartościowych informacji.

A jakie mogą być przykłady content marketingu? To zarówno poradniki publikowane na Twojej stronie, jak i artykuły sponsorowane, ale też teksty eksperckie, opisy produktów oraz kategorii w sklepach internetowych, infografiki, wideo czy ebooki. Przy czym nierzadko jest to okazja do tego, aby w innym serwisie umieścić odnośnik do Twojej strony, a nie od dziś wiadomo, że wartościowe linki skutecznie wpływają na pozycjonowanie w Google.

Strategie content marketingowe

Choć tworzenie dobrych jakościowo, angażujących treści to podstawa, nie obędzie się bez opracowania odpowiedniej strategii. Jak ją stworzyć? Najpierw zastanów się, jaki cel chcesz osiągnąć. Gdy obecnie zależy Ci przede wszystkim na poprawie widoczności w wyszukiwarce, musisz skupić się na dobraniu odpowiednich fraz kluczowych, nie zapominając przy tym oczywiście, że muszą być one naturalnie wplecione w Twoją wypowiedź. Chcesz zwiększyć zaufanie wobec marki? Postaw na wyczerpujące teksty eksperckie, które poruszają ważną dla Twoich odbiorców tematykę.

Następną kwestią jest to, kim są Twoi odbiorcy. W jakim są wieku, która płeć jest dominująca? Do jakiej grupy społecznej przynależą? Spróbuj też określić ich zainteresowania, nawyki, ulubione formy spędzania wolnego czasu. Po co? Ponieważ Twój komunikat jest skierowany do konkretnej grupy docelowej. Dopóki nie dowiesz się, czym ona się charakteryzuje, nie stworzysz angażujących treści. I nie chodzi tu tylko o zawartość merytoryczną, ale również formę przekazu czy nawet język, w jakim poradnik jest napisany.

To pozwoli Ci nie tylko łatwiej stworzyć interesujące treści, ale też pozwoli ustalić, jakimi kanałami je dystrybuować. A co angażuje internautów?

Jakie treści przyciągają użytkowników?

Oczywiście to, jakie treści przyciągają użytkowników zależy w głównej mierze od tego, do jakiej grupy przynależą, dlatego bez przygotowania strategii nie będziesz w stanie określić, jaką formę przekazu wybrać.

Najpopularniejsze, choć wcale nie najłatwiejsze w przygotowaniu, są artykuły, poradniki, opisy. Warto je urozmaicać, wzbogacać o wywiady, wpisy gościnne opracowane przez autorytety z danej dziedziny czy też przez influencerów.

Dużą popularnością cieszą się infografiki, których cechą charakterystyczną jest to, że przekazują wiele informacji w bardzo prosty i przystępny sposób. Równie dużą wagę przykłada się do filmów, szczególnie tych o charakterze DIY.

W związku z rozwojem mediów społecznościowych, zainteresowaniem cieszy się streaming, czyli wideo na żywo. Inne treści, które przyciągają i angażują to podcasty, webinary, ankiety czy konkursy.

O część z tych form musisz zadbać sam, niektóre z nich może jednak przygotować dla Ciebie agencja content marketingu, która ma doświadczenie w tworzeniu tego typu treści. Szczególnie, jeśli łączy to z wiedzą o SEO i wie, jak wykorzystać angażujący content do pozycjonowania.

Czy content marketing to podstawa pozycjonowania trudnych fraz?

Content marketing może pomóc w pozycjonowaniu trudnych fraz, ale nie jest to jedyną i niezbędną podstawą. Pozycjonowanie wymaga holistycznego podejścia, w którym uwzględniane są wiele czynników, takich jak optymalizacja strony, link building, użyteczność i doświadczenie użytkownika, a content marketing jest jednym z elementów tego podejścia.

Content marketing może pomóc w tworzeniu wartościowych i angażujących treści, które przyciągną uwagę wyszukiwarek i użytkowników, co może przyczynić się do poprawy pozycji strony na trudne frazy.

5/5 - (1 vote)
zaufali nam m.in.:
pozycjonowanie porównywarek cen
pozycjonowanie usług budowlanych
pozycjonowanie serwisu ogłoszeniowego
pozycjonowanie serwisu modowego, sklepu z odzieżą

artykuły, poradniki

w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.

pytania?

jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.

No Comments

zostaw komentarz

więcej na naszym blogu

wszystkie artykuły