Jak pozycjonować dewelopera nieruchomości w wyszukiwarce Google?

W branży nieruchomości nieustannie panuje duża konkurencja, szczególnie wśród deweloperów. Jak się wybić? Co zrobić, żeby potencjalni kupcy trafili właśnie do Ciebie, a nie do konkurencji? Mamy na to sposób – pozycjonowanie strony www. Sprawdź, jakie działania będą skuteczne w przypadku zwiększania widoczności dewelopera nieruchomości w Google.

Analiza konkurencji w Google w branży nieruchomości

Dla osób prowadzących własny biznes oczywiste jest, że analiza konkurencji to podstawa. Lecz te same osoby często zapominają, że konieczne jest także sprawdzenie… konkurencji w Google, czyli które firmy są widoczne na te same frazy kluczowe, na które Ty chcesz znaleźć się wysoko w wynikach wyszukiwania.

Może zdarzyć się także, że za konkurencję uznasz nie te strony, z którymi w praktyce „walczysz” o pozycję. Jak to sprawdzić? Zastanów się, jakie frazy są dla Ciebie kluczowe (za chwilę jeszcze napiszemy o tym, jak je dobierać). A potem zobacz, jacy deweloperzy są w TOP 3, czyli tam, gdzie pewnie i Ty chcesz się znaleźć. Przy czym pomiń duże serwisy z ogłoszeniami nieruchomości, porównywarki oraz reklamy płatne.

Następnie musisz już „tylko” przeanalizować oraz monitorować konkurencję, aby porównać ją ze swoją stroną pod kątem fraz kluczowych, optymalizacji, kluczowych treści. Pomogą Ci w tym narzędzia SEO, takie jak Senuto, SEMSTORM, Ahrefs, Majestic czy Brand24. Niestety, są to narzędzia płatne i prawdopodobnie, o ile nie jesteś dużą firmą, nie będzie opłacało Ci się wykupienie do nich dostępu. Natomiast, jeśli zdecydujesz się na współpracę z agencją SEO, to nie będzie to stanowić żadnego problemu – specjaliści zajmą się tym za Ciebie.

Pozycjonowanie strony www dewelopera a dobór fraz

W Twojej branży najbardziej oczywistymi frazami są „nieruchomości”, czy nieco precyzyjniej, frazy związane z konkretną lokalizacją, jak „nieruchomości katowice”. Jednak pozycjonowanie się na nie może nie przynieść żadnych efektów, a jedynie stanowić stracone pieniądze i czas. Dlaczego? Ponieważ na te frazy konkurencja jest zbyt duża, o pozycję w TOP 3 walczą duże serwisy ogłoszeniowe, które prawdopodobnie dysponują o wiele większym budżetem na działania marketingowe. Co wtedy robić, możesz sprawdzić na przykładzie firmy PCG.

Czy jesteś na straconej pozycji? Nie – z pomocą przychodzą słowa kluczowe z długim ogonem, czyli long tail oraz mniej popularne frazy komercyjne. Pozycjonowanie long tail skupia się na długich i sprecyzowanych frazach kluczowych, które, choć rzadziej wyszukiwane, często stanowią dokładną odpowiedź na konkretne potrzeby użytkowników.

Przeanalizujemy to na przykładzie, korzystając z narzędzia do badania słów kluczowych Senuto. Średnia miesięczna liczba wyszukiwań frazy „nieruchomości” wynosi 49 500, a domeny, które są najlepiej widoczne na nią to m.in. olx.pl, otodom.pl, morizon.pl czy gratka.pl, a więc serwisy z ogłoszeniami nieruchomości.

„Mniejszą” frazą są „nieruchomości warszawa”, bo generują 22 200, co już wygląda bardziej kusząco, ale jak dokładniej ją zweryfikujesz, to szybko przekonasz się, że w TOP 10 znowu prym wiodą serwisy ogłoszeniowe, a strony deweloperów zaczynają się pojawiać od ok. 15 pozycji, a więc prawdopodobnie to również nie będzie fraza, na którą masz szansę wysoko wskoczyć.

Dlatego szukamy dalej. Takie frazy jak „mieszkanie na sprzedaż + miasto”, „rynek pierwotny + miasto” czy „deweloper + miasto” generują do kilku tysięcy wyświetleń miesięcznie, a więc całkiem sporo, lecz mało w porównaniu do tych bardziej komercyjnych. I to jest właśnie strzał w dziesiątkę.

Z drugiej strony chciałbyś pewnie, aby Twoja strona była widoczna na frazy związane z nieruchomościami oraz konkretną dzielnicą, w której realizujesz inwestycję. To niestety też będzie zły pomysł, ponieważ może okazać się, że sprzedaż mieszkań się zakończy, a Ty nadal nie wygenerujesz takiego ruchu, jaki byś chciał. Dlatego radzimy wybierać frazy bardziej uniwersalne, ale jednocześnie nie typowo komercyjne. I na koniec radzimy, co zrobić, aby wybić się tu i teraz.

Reklama Google Ads

Jeśli akurat ruszyła sprzedaż mieszkań lub uruchomiona została tymczasowa promocja, najlepiej jest utworzyć kampanię Google Ads, czyli płatnej reklamy, widocznej w wynikach wyszukiwania. Cały proces jest stosunkowo krótki, a efekty – natychmiastowe. Pamiętaj jednak, że to nie to samo, co pozycjonowanie wyników naturalnych. Po zakończeniu kampanii reklama zniknie, a wraz z tym, zmniejszy się ruch na stronie. Powinno to być więc uzupełnienie Twoich działań.

Pozycjonowanie lokalne w branży nieruchomości

Kluczową kwestią jest pozycjonowanie lokalne, ponieważ najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada, że nowych mieszkań w Katowicach szukać będą osoby zamieszkujące to lub pobliskie miasta.

Najlepiej sprawdzają się w tym przypadku wizytówki Google’a oraz pozycjonowanie dewelopera w mapach Google. Dzięki temu Twoja strona pojawia się na mapce, na której znajduje się pinezka z Twoim adresem, danymi kontaktowymi oraz linkiem do strony internetowej.

Ten rodzaj pozycjonowania w ostatnich latach zyskuje na znaczeniu, ponieważ Google wykorzystuje geolokalizację. Oznacza to, że użytkownikom z Katowic wyświetlać będą się wyniki związane z tym miastem. A więc jeśli szukają nieruchomości, to domyślnie pokazywać będą się nieruchomości w Katowicach, bez konieczności doprecyzowania tej frazy.

czeka na pierwszą ocenę 🙂
zaufali nam m.in.:
pozycjonowanie porównywarek cen
pozycjonowanie usług budowlanych
pozycjonowanie serwisu ogłoszeniowego
pozycjonowanie serwisu modowego, sklepu z odzieżą

artykuły, poradniki

w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.

pytania?

jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.

No Comments

zostaw komentarz

więcej na naszym blogu

wszystkie artykuły