Jak samemu pozycjonować stronę firmy w Google?

Nie ulega wątpliwości, że pozycjonowanie strony firmowej w Google jest skomplikowanym procesem, a działania doświadczonej agencji SEO mogą pomóc w uzyskaniu wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania. Wiele osób chce jednak samodzielnie zająć się pozycjonowaniem www, wychodzimy więc im naprzeciw i przedstawiamy, jakich działań warto się podjąć, by odnieść sukces i przodować w wynikach wyszukiwania!

Kto najczęściej samodzielnie pozycjonuje stronę firmy?

Samodzielne działania marketingowe w internecie najczęściej wybierane są przez małe i lokalne przedsiębiorstwa, które nie dysponują dużymi budżetami na działania związane z SEO, jednak chcą dać się poznać potencjalnym klientom i zaistnieć w wynikach wyszukiwania.

Jak samemu pozycjonować stronę firmy w Google?

Żeby działania związane z pozycjonowaniem strony firmowej w Google przyniosły oczekiwane rezultaty, należy odpowiednio dobrze poznać, czym ono jest. W tym momencie warto także podkreślić, że czynników wpływających na pozycję w wynikach wyszukiwania jest naprawdę sporo, dlatego każdy chcący samodzielnie przejść przez ten proces musi liczyć się ze sporą dawką informacji, które należy przyswoić. Poniżej przedstawiamy konkretne działania, które muszą zostać wdrożone, by udało się osiągnąć założony cel biznesowy.

Dobra oferta to podstawa

Niemal każdy wie, że prowadzenie biznesu bez posiadania strony internetowej nie ma większego sensu. Jednak to, że pojawi się ona online, nie gwarantuje sukcesu. W czasach kiedy konkurencja jest ogromna, należy się naprawdę wyróżniać, by zostać zauważonym przez potencjalnych klientów. Co więcej, nawet sama dobrze skomponowana oferta może nie wystarczyć. By strona www wybiła się ponad konkurencję, musi zawierać unikalną i wartościową zawartość, która nie dość, że zaciekawi odwiedzającego, to jeszcze zachęci go do zakupu produktu, lub skorzystania z oferowanych usług.

Można więc stwierdzić, że jeśli strona internetowa firmy po prostu istnieje, ale nie łatwo ją znaleźć, a do tego nie generuje ona wystarczającego ruchu, to tak, jakby w ogóle jej nie było. Skuteczne pozycjonowanie i dobrze przemyślane działania pozwolą odwrócić tę sytuację i umożliwią wybicie się poza działania konkurencji.

Ustalenie słów kluczowych dla strony firmy

Zainteresowani danym produktem bądź usługą wyszukują ich poprzez wpisanie w wyszukiwarkę konkretnych fraz. Jeśli więc zależy Ci na tym, by Twoja strona internetowa pojawiała się wysoko w wynikach wyszukiwania, musisz odkryć, które frazy są kluczowe dla Twojego biznesu. W tym momencie zapewne zadajesz sobie pytanie — jak to zrobić? Już spieszymy z odpowiedzią. Na początku warto zadać sobie kilka pytań, takich jak:

  • Jakie frazy najtrafniej opisują zawartość strony internetowej?
  • Czy strona już rankuje na jakieś frazy?
  • Jakie frazy wykorzystywane są przez konkurencję? Warto to przeanalizować, ponieważ słowa, na które pozycjonują się Twoi konkurenci, mogą być niezwykle wartościowe.

audyty-posadzek

W celu ustalenia fraz kluczowych warto wykorzystać takie narzędzia jak:

  • Planer Słów Kluczowych,
  • Ahrefs,

screen ahrefs

  • Senuto,

screen senuto

  • podpowiedzi Google,

podpowiedzi google

  • Google Search Console.

Przypisanie fraz kluczowych do podstrony

Jeśli udało Ci się zgromadzić słowa kluczowe, należy przyporządkować je do danej podstrony z pasującą ofertą. Przykładowo, jeśli prowadzisz myjnię samochodową i oferujesz pranie tapicerki i usługi związane z woskowaniem samochodu, dobrą praktyką jest rozdzielenie tych usług na różne podstrony i przypisanie do każdej z nich odpowiednich fraz.

Twórz wartościowe treści na firmową stronę

Wartościowe i unikalne treści są jednym z wiodących czynników rankingowych Google. Warto więc poświęcić na nie trochę więcej czasu i przygotowywać je dla użytkowników, a nie tylko robotów Google. Dobrze odbierane są teksty, w których widnieją tabele, wykresy, a także te wzbogacone o unikalne zdjęcia. Warto również pochylić się nad zrobieniem infografiki, która może być udostępniana w mediach społecznościowych.

Przykład tabeli, którą można wykorzystać w tekstach SEO na firmowej stronie:

tabela ile kosztuje znak drogowy

Sam tekst musi również odpowiednio wyglądać na stronie www. Zachowanie hierarchii, boldowanie ważniejszych fragmentów oraz unikanie ścian tekstu pozwoli na lepszy odbiór danego artykułu. Żeby jeszcze bardziej podnieść pozycję strony, koniecznie musisz powiązać podstrony między sobą, a nie ma lepszego sposobu na to, niż wykorzystanie mocy linkowania wewnętrznego. Więcej na ten temat zobaczysz również poniżej.

umyjemto-screen

Elementy techniczne a pozycjonowanie strony firmy w Google

Żeby strona internetowa była dla użytkowników atrakcyjna, musi nie tylko być wypełniona interesującymi treściami. Sama w sobie również musi być ciekawa i intuicyjna, by odbiorcy nie mieli problemów z nawigacją czy wyszukiwaniem interesujących ich informacji. A na co zwrócić uwagę?

Przyjazne URL-e

Zdecydowanie warto poświęcić czas i zadbać o przyjazne URL-e, które zawierać będą słowa kluczowe. Takie działanie pozwoli dowiedzieć się użytkownikowi, czego może się spodziewać, już po samym adresie. Poniżej kilka przykładów poprawnie skonstruowanych linków.

przykład url

przykładowy url

Meta title i description ważne w pozycjonowaniu strony

Meta dane są bardzo ważnym elementem, który wpływa na pozycjonowanie strony, dobrze jest więc zadbać o to, by zostały poprawnie stworzone. W meta title należy wykorzystać frazy kluczowe, jednak należy to zrobić naturalnie, w formie przyjaznego zdania. Ponadto trzeba wybrać wyłącznie frazy, które najlepiej opisują daną podstronę.

meta dane

Właściwa struktura treści na stronie

Jeśli zależy nam na samodzielnym pozycjonowaniu strony w Google, nie można zapomnieć o odpowiednim uszeregowaniu treści. Unikajmy ścian tekstu, stosujmy za to akapity, pogrubienia i nagłówki, jak H1, H2 czy H3. Pozwoli to na lepszy odbiór treści i wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania.

Linkowanie wewnętrzne

Kolejną rzeczą, o której koniecznie należy pamiętać, jest stosowanie linkowania wewnętrznego. Jeśli decydujesz się na samodzielne pozycjonowanie strony, linkuj ze sobą powiązane tematycznie podstrony.

Responsywność pozycjonowanej strony

Chcąc skutecznie pozycjonować stronę w Google, powinno się pamiętać o tym, by była ona przystosowana do odbioru na różnych urządzeniach, tym bardziej że coraz więcej osób wykorzystuje jedynie smartfon, jako główne źródło do surfowania po internecie. Warto więc poświęcić czas na mobilną wersję strony.

mobilna wersja strony

Wyskakujące reklamy

Nikt z nas nie lubi zakłócania odbioru przez wyskakujące co chwila reklamy. Dobrze by było, żeby pojawiające się w najmniej oczekiwanym momencie okienka się w ogóle nie pojawiały, jednak jeśli już muszą, to powinny być jak najmniej inwazyjne, tak by nie zniechęcały odbiorcy do dalszego przeglądania strony www.

Link building

Interesując się tematem samodzielnego pozycjonowania strony firmy w Google, należy także mieć świadomość, jak ważnym elementem jest poprawny link building. Linki pozyskane z wartościowych stron są czymś, co roboty Googla bardzo lubią i promują. Nie warto jednak przesadzać i decydować się na masowe kupowanie linków ze stron, które nie niosą większej wartości. W takim przypadku można sobie tylko zaszkodzić.

Jak widać, samodzielne pozycjonowanie strony firmy w Google jest możliwe, jednak trzeba pamiętać, o tym, jak wiele elementów złożyć się może na potencjalny sukces w wynikach wyszukiwania. My tak naprawdę wymieniliśmy tylko te podstawowe działania, o których trzeba pamiętać,  rzeczywista lista jest o wiele dłuższa…

5/5 - (1 vote)
zaufali nam m.in.:
pozycjonowanie porównywarek cen
pozycjonowanie usług budowlanych
pozycjonowanie serwisu ogłoszeniowego
pozycjonowanie serwisu modowego, sklepu z odzieżą

artykuły, poradniki

w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.

pytania?

jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.

No Comments

zostaw komentarz

więcej na naszym blogu

wszystkie artykuły