Jak zostać influencerem? Jakie cechy musi mieć influencer?

Chcesz zostać influencerem? Uważasz, że to profesja w sam raz dla ciebie? Dowiedz się, czym powinieneś się odznaczać i co zrobić, by rozkręcić taką karierę.

Czym zajmuje się influencer?

Influencer to osoba mająca możliwość wpływu na opinie i decyzje innych. Oczywiście w pewnym stopniu każdy z nas ma taką możliwość, ale influencer to ktoś, kto zajmuje się tym zawodowo. Wyrobił sobie trwałe relacje z masowymi odbiorcami, dla których liczy się jego opinia, na przykład o danej marce czy konkretnym produkcie. Co trzeba zrobić i jakie cechy posiadać, aby móc zostać influencerem?

Wybierz właściwe kanały komunikacji

Żeby być skutecznym influencerem, musisz zadbać o to, żeby twoja opinia dotarła do odbiorców i to najlepiej do ich jak najszerszego grona. Pod tym względem bezkonkurencyjnym kanałem komunikacji wciąż pozostaje Facebook. Inne możliwości to na przykład Instagram, YouTube, Linkedin, Tik Tok.

Oczywiście nie możesz być wszędzie – obecność na każdym możliwym kanale komunikacyjnym raczej przekracza ludzkie możliwości. Zresztą nawet jeśli nie, to nie chodzi o to, aby rozmieniać się na drobne. Wybierz trzy lub cztery kanały, na których będziesz regularnie publikować. Pamiętaj przy tym, by różnicować treści, jakie będą się tam pojawiać.

Zajmij się tym, na czym się znasz

Żeby być dobrym influencerem, trzeba mieć jakiś atut po swojej stronie – coś, co pozwoli skutecznie wpływać na opinię szerokich rzesz ludzi. Taką rzeczą może być… sława. Nie jest tajemnicą, że w tym zawodzie najłatwiej mają osoby publiczne – aktorzy, piosenkarze, sportowcy, dziennikarze, politycy i celebryci wszelkiego innego rodzaju. Jeśli dana osoba jest powszechnie znana, to oczywiste jest, że jej wypowiedzi oraz wpisy w mediach społecznościowych będzie śledzić więcej ludzi, w tym również wielu takich, dla których opinia celebryty na dany temat ma duże znaczenie.

Co jednak zrobić, jeśli chcesz zostać influencerem, ale nie jesteś (dotychczas) znaną osobistością? W takim wypadku trzeba powoli, lecz konsekwentnie pracować nad zdobycie zaufania szerokiego grona odbiorców. Do tego celu bardzo przydaje się wiedza na konkretny temat i doświadczenie. Inaczej mówiąc, dobrze jest być ekspertem w jakiejś dziedzinie i tę właśnie dziedzinę obrać za przedmiot swojej influencerskiej działalności. Kiedy udowodnisz swoim odbiorcom, że znasz się na tym, o czym mówisz, łatwiej będzie ci kształtować ich opinie. A zatem nie każdy może zostać influencerem i odnosić w tym fachu sukcesy. Przydaje się tu posiadanie wiedzy na zaawansowanym poziomie.

Zadbaj o wiarygodność

Żeby skutecznie wpływać na opinie odbiorców, powinieneś ich przekonać, że mogą ci zaufać. A zatem trzeba po prostu być wiarygodnym. Nie uprawiaj więc zwykłej, nachalnej reklamy, w której zakłamuje się rzeczywistość, byle tylko wcisnąć naiwnemu odbiorcy jakiś produkt. Szybko się wyda, że to, co polecasz, tak naprawdę jest kiepskiej jakości. A jeśli raz stracisz zaufanie odbiorców, będzie bardzo trudno je odbudować, jeśli w ogóle będzie to jeszcze możliwe.

Siła oddziaływania influencerów bierze się z autentyczności. Odbiorcy muszą czuć, że w twojej działalności nie ma wyrachowania. Że mówisz im naprawdę to, co uważasz. Że polecasz to, co autentycznie uważasz za godne polecenia.

4/5 - (1 vote)
zaufali nam m.in.:
pozycjonowanie porównywarek cen
pozycjonowanie usług budowlanych
pozycjonowanie serwisu ogłoszeniowego
pozycjonowanie serwisu modowego, sklepu z odzieżą

artykuły, poradniki

w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.

pytania?

jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.

No Comments

zostaw komentarz

więcej na naszym blogu

wszystkie artykuły