Jaka jest różnica między SEO a SEM? Pojęcia związane z marketingiem internetowym

Najważniejsze pojęcia związane z marketingiem internetowym to SEM oraz SEO, jednak przez niektórych uważane są za tożsame terminy. Czym się różnią? I co jeszcze warto wiedzieć na temat prowadzenia kampanii reklamowych w Internecie?

Kampanie SEM – co to jest?

SEM to skrót od Search Engine Marketing, co oznacza marketing w wyszukiwarkach. Są to działania podejmowane w celu poprawy widoczności strony internetowej, a także zwiększenia ruchu na niej.

W ramach SEM prowadzone są kampanie linków sponsorowanych oraz podejmowane są kroki związane z pozycjonowaniem w wynikach organicznych. Tak więc agencja SEM zajmuje się zarówno PPC, jak i SEO, a żeby wyjaśnić różnice pomiędzy nimi, rozwiniemy, co oznaczają te skróty.

Pozycjonowanie stron

Co to jest SEO? To skrót od Search Engine Optimization, co oznacza pozycjonowanie strony internetowej. Upraszczając, są to działania mające na celu uzyskanie jak najwyższej pozycji w Google w wynikach organicznych, naturalnych. O tym, jakie prace podejmują specjaliści SEO pisaliśmy już w innym artykule, dlatego zachęcamy do zapoznania się z nim.

A czym się różni SEM od SEO? Jak już pewnie zauważyłeś SEM jest pojęciem znacznie szerszym, w zakres którego wchodzi SEO, czyli pozycjonowanie stron www.

Pay Per Click

Rozwinięciem skrótu PPC jest Pay Per Click, co można przetłumaczyć jako „płać za kliknięcie”. W ten sposób określane są płatne kampanie reklamowe, których zadaniem jest pozyskanie linków sponsorowanych w wybranych miejscach, przy czym reklamodawca płaci za kliknięcia w jego stronę.

Obecnie najbardziej popularny jest system Google Ads, wcześniej nazywany AdWords. Umożliwia umieszczenie linku sponsorowanego w wyszukiwarce, nad wynikami ograniczanymi lub w sieci reklamowej, czyli w serwisach partnerskich.

Korzyści z działań SEM

Zwróć uwagę na to, że termin SEM określa kompleksowe działania, które mają na celu poprawić widoczność Twojej strony w sieci oraz zwiększyć na niej ruch. Choć możesz skupić się wyłącznie na SEO lub PPC, to eksperci radzą, aby skorzystać z obu tych dróg reklamy. Dlaczego? Pozycjonowanie stron www jest procesem czasochłonnym, niedającym wyników od razu. Efekty są jednak bardziej trwałe, a tymczasowa przerwa w prowadzeniu prac SEO nie powinna drastycznie wpłynąć na spadek ruchu. Z kampaniami PPC jest trochę inaczej – najwięcej użytkowników trafia na Twoją stronę w trakcie trwania reklamy, po jej zakończeniu ruch spada. Można jednak w ten sposób bardzo szybko reagować na to, co się obecnie dzieje, a także informować o promocjach czy ciekawych akcjach.

A jakie korzyści oferuje marketing w wyszukiwarkach? Wciąż jest to obecnie jedna z najtańszych form reklamy. Choć budżet, jaki klient musi poświęcić jest uzależniony od konkurencyjności branży i może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy, to wciąż jest to tańsze niż reklama w innych mediach o takiej samej skali oddziaływania.

Ponadto specjaliści SEO czy AdWords tak dopasowują swoją strategię, aby dotrzeć do wybranej, ściśle określonej grupy odbiorców. W przypadku np. reklamy telewizyjnej jest to już znacznie utrudnione. Dzięki możliwości prowadzenia kampanii linków sponsorowanych można uzyskać stosunkowo szybkie wyniki. To, co istotne, to możliwość stałej ingerencji w reklamę – jeśli okaże się ona nieskuteczna, można ją niemal natychmiast zmienić.

Ponadto istotną rzeczą jest to, że użytkownicy zwykle taką formę marketingu odbierają pozytywnie. Dlaczego? Ponieważ nie jest nachalna, w większości przypadków odpowiada na ich potrzeby – strona internetowa pojawia się w wynikach wyszukania w wyniku wprowadzenia konkretnych fraz.

Czy działania SEM mogą wpływać na pozycjonowanie strony?

Tak, działania SEM, takie jak reklamy PPC, mogą wpływać na pozycjonowanie stron. Chociaż reklamy PPC nie są bezpośrednio powiązane z pozycjonowaniem, to dobrze prowadzona kampania reklamowa może przynieść dodatkowe korzyści dla pozycjonowania. Na przykład, kampanie reklamowe mogą przyciągnąć ruch na stronę i zwiększyć jej widoczność, co może przyczynić się do poprawy pozycji na wynikach wyszukiwania organicznego. Jednak należy pamiętać, że reklamy PPC i pozycjonowanie to dwa różne procesy i aby uzyskać maksymalne korzyści, powinny być one prowadzone jako dwa niezależne działania.

Czy warto zainwestować w SEM? Obecnie bez tego trudno byłoby w ogóle zaistnieć w sieci. Dlatego najlepiej jest zdać się na ekspertów i obserwować, jak rośnie widoczność Twojej strony.

5/5 - (1 vote)
zaufali nam m.in.:
pozycjonowanie porównywarek cen
pozycjonowanie usług budowlanych
pozycjonowanie serwisu ogłoszeniowego
pozycjonowanie serwisu modowego, sklepu z odzieżą

artykuły, poradniki

w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.

pytania?

jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.

No Comments

zostaw komentarz

więcej na naszym blogu

wszystkie artykuły