Na czym polega, jak działa reklama Google Ads, Google AdWords?
- 4 marca 2020
- google ads, marketing, poradnik seo, sklep internetowy, sprzedaż w internecie
Wszyscy wokół mówią ci, że powinieneś zainwestować w Google Ads, że to działa i przynosi zyski? Czy tak jest faktycznie? To zależy – od tego, jak dobrze ustawisz kampanię PPC. Tylko… nadal nic ci to nie mówi? Nie martw się, zaraz wyjaśnimy, czym jest reklama Google Ads i jakie korzyści będziesz mieć z jej utworzenia.
spis treści
Co to jest Google Ads, Google AdWords?
Jeśli masz stronę internetową, to pewnie już wiesz (lub zaczynasz się tym interesować), że bardzo ważne jest jej pozycjonowanie w wyszukiwarce, czyli zwiększanie pozycji w Google. Dzięki temu użytkownicy mogą znaleźć cię wtedy, gdy potrzebują oferowanych przez ciebie usług, produktów. Pozycjonowanie stron www przynosi długofalowe korzyści, aczkolwiek może być niewystarczające, gdy dopiero startujesz ze swoim biznesem (nie działa od razu) lub gdy czerpiesz spore zyski z sezonowych akcji. Wtedy z pomocą przychodzą kampanie PPC.
PPC to skrót od Pay Per Click, a uogólniając, są to kampanie płatnych linków lub banerów, wyświetlanych w strategicznych miejscach w wynikach wyszukiwania. A jedną z najpopularniejszych kampanii PPC jest Google Ads, czyli system reklamowy firmy Google.
Zaraz przejdziemy do bardziej szczegółowych informacji, teraz chcielibyśmy jedynie zobrazować ci, jak to wygląda. Ty tworzysz oraz opłacasz reklamę (jej koszt ma charakter licytacji, to reklamodawcy określają, ile chcą za nią zapłacić), po czym jest ona natychmiastowo wyświetlana w wynikach wyszukiwania. A gdzie dokładnie? Na samej ich górze, jeszcze przed naturalnymi wynikami (w których wysokie pozycje możesz uzyskać dzięki pozycjonowaniu stron www). Ważne jest jeszcze, kiedy reklama jest wyświetlana – najczęściej w odpowiedzi na zadane przez użytkowników zapytania, czyli słowa kluczowe, które najpierw zostały przez ciebie określone podczas ustawiania kampanii.
W zależności od tego, jaki model rozliczeń wybierzesz, możesz płacić za wyświetlenia, kliknięcia lub, co jest nowością w ostatnich miesiącach, za konwersję.
A czym jest Google AdWords? Tak wcześniej nazywał się system Google Ads. W różnych firmach, agencjach SEO czy w artykułach wciąż możesz spotkać się z tą nazwą, ponieważ do „adwordsów” przyzwyczajeni są użytkownicy. Bądź o krok do przodu i zapamiętaj, że Google AdWords to teraz Google Ads.
Rodzaje reklam Google Ads
System Google Ads jest bardzo rozbudowany, umożliwia tworzenie wielu różnych typów reklam, a co za tym idzie – jak najlepsze dopasowanie ich do charakteru twojego biznesu oraz do twoich odbiorców (tu trzeba podkreślić, że ten rodzaj promocji sprawdzi się tylko wtedy, gdy wiesz, kim jest twój klient i na tej podstawie wybierzesz optymalny sposób komunikacji).
Ale przechodząc już do rzeczy, najpopularniejsze są reklamy tekstowe w Google. Są one podobne do wyników naturalnych (organicznych), mogą składać się z 3 nagłówków, 2 wierszy tekstu oraz adresu strony. Możesz także skorzystać z jednej z opcji rozszerzeń takiej reklamy, jak np. ceny czy lokalizacja.
Odmianą reklam tekstowych, jest DSA, czyli dynamiczne reklamy. Różnią się tym, że nagłówek oraz adres www twojej strony dobierane są automatycznie przez system Google Ads, na podstawie zapytań użytkowników. Dzięki temu łatwiej jest dopasować się do ich potrzeb.
Użytkownikom, którzy korzystają z internetu za pomocą smartfonów, mogą wyświetlać się reklamy „tylko połączenie”. Jak się może domyślasz, nie będą oni przekierowani na twoją stronę, lecz poprzez reklamę umożliwisz im natychmiastowe nawiązanie połączenia telefonicznego.
Oprócz tego dostępne są reklamy bannerowe, produktowe (to rozwiązanie dedykowane przede wszystkim sklepom internetowym), animowane, a także reklamy w YouTube czy w Gmail.
Jak utworzyć kampanię Google Ads?
Tworzenie kampanii Google Ads jest jednocześnie proste i skomplikowane. Proste dlatego, że system prowadzi cię krok po kroku przez cały proces, teoretycznie jest intuicyjny. W praktyce jednak trzeba wiedzieć, jak tworzyć atrakcyjne treści, które będą się klikać oraz jak je targetować. Ale o tym będzie jeszcze za chwilę, my natomiast pokrótce przedstawimy, jak się w ogóle za to zabrać.
Na początku musisz założyć konto w systemie Google Ads. Gdy jest gotowe, można już przejść do konfiguracji ustawień reklamy. Na początku wybierasz jej typ, a następnie określasz tytuł, treść, wyświetlany adres strony docelowej oraz końcowy adres URL, na który chcesz przekierować użytkownika. Następnie dobierasz słowa i frazy kluczowe, na które chcesz, aby reklama była wyświetlana. W kolejnym kroku musisz określić, jaką maksymalną kwotę za kliknięcie linka oraz za kampanię w ciągu dnia chcesz płacić.
Oprócz tego reklamę możesz targetować. Co to oznacza? Dokładnie wskazać, kto ma ją widzieć. Wyróżnia się targetowanie geograficzne, demograficzne, ze względu na zainteresowania lub konkretne urządzenia. Czyli w praktyce: sprzedajesz produkt dla młodych matek. Chcesz, aby reklamę zobaczyły kobiety mieszkające w Polsce (lub w określonym regionie, jeśli działasz lokalnie), zapewne między 25 a 30 rokiem życia, które w ostatnim czasie wyszukiwały hasła związane z ciążą, macierzyństwem, wychowaniem dzieci. Czy to możliwe? Jak najbardziej.
Jest jeszcze jedna opcja, o której chcielibyśmy wspomnieć, czyli remarketing. To targetowanie na tych użytkowników, którzy już wcześniej odwiedzili twoją stronę. Wróćmy do młodych matek. Załóżmy, że jedna z nich była na twojej stronie, ale nie dokonała żadnej konwersji. Warto byłoby jej przypomnieć o twoim produkcie, prawda? Możesz tak ustawić kampanię, aby przeglądając inne strony w internecie, zobaczyła reklamę twojej firmy.
Google Ads – czy warto?
To tylko jedne z wielu możliwości, jakie generuje Google Ads, ponieważ funkcji tego systemu jest o wiele więcej. Jakie są najważniejsze korzyści? Reklama wyświetlana jest natychmiast po uruchomieniu kampanii, dzięki czemu stanowi bardzo dobre uzupełnienie działań związanych z pozycjonowaniem strony, a także doskonale sprawdza się w przypadku sprzedaży produktów/usług sezonowych lub wyprzedaży, akcji promocyjnych, konkursów. Dodatkowo pozwala precyzyjnie określić grupę odbiorców, a więc co za tym idzie, trafić do potencjalnych klientów.
Jest „tylko” jeden niuans – aby reklama była skuteczna, kampania musi być dobrze ustawiona, konieczne jest także określenie jej harmonogramu oraz monitorowanie i raportowanie skuteczności. I jeszcze wiele innych kroków, na które natkniesz się po drodze. Co radzimy? Zlecić utworzenie reklamy Google Ads specjalistom, którzy mają w tym doświadczenie.
artykuły, poradniki
w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.
pytania?
jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.