Bezpłatne narzędzia Google do tworzenia strategii SEO w 2021 roku

Efektywne pozycjonowanie stron internetowych bez wsparcia odpowiednimi narzędziami? Brzmi jak zadanie piekielnie trudne do wykonania. I rzeczywiście tak jest! Umiejętne wykorzystywanie najpopularniejszych, darmowych oprogramowań znacząco wpływa na skuteczność optymalizacji bądź mierzenia dotychczasowych rezultatów obecnie obranej strategii SEO. Na współczesnym rynku możesz ich znaleźć ponad setkę. W tym artykule skupimy się jednak tylko na narzędziach Google polecanych przez doświadczonych ekspertów z branży SEO. Zapraszamy do zapoznania się z listą. Z których aplikacji korzystasz na co dzień? A może znalazłeś tu zupełnie nowe narzędzie?

Obecność w topie wyszukiwarki Google się po prostu opłaca. Dlaczego? Zobacz sam!

Każdy przedsiębiorca, który decyduje się na zainwestowanie pieniędzy w kampanię reklamową, oczekuje nie tylko profesjonalizmu wykonawców, ale również szerokiego zasięgu. Ten milionowy zagwarantuje wyszukiwarka Google. Ponad trzy miliardy unikalnych zapytań dziennie oraz blisko 20 milionów użytkowników w samej Polsce. Musisz zaprezentować swój brand lub markę swojego Klienta przed tak dużą publicznością. Nikogo chyba nie może dziwić fakt, że pierwsza strona listy SERP stanowi dzisiaj marzenie biznesmenów z każdej branży. Należy jednak podkreślić, że bez wielu niżej wymienionych oprogramowań Google zweryfikowanie swojej aktualnej sytuacji nawet nie będzie możliwe. Czy skuteczne narzędzia marketingowe muszą być drogie? Okazuje się, że nie!

Poniżej lista najważniejszych narzędzi, które przydadzą się w pracy każdego zespołu zajmującego się marketingiem internetowym.

Google Analytics

Całkowicie darmowe, dostępne w języku polskim oraz maksymalnie funkcjonalne. W taki sposób można opisać bezpłatne narzędzie Google Analytics, polecane przez praktycznie każdego eksperta SEO. Analityka gwarantuje bezproblemowy dostęp do wielu kluczowych informacji. Mowa tutaj o danych, takich jak: dokładna liczba odwiedzin na stronie, źródła generowanego ruchu i chociażby dane demograficzne Twoich wirtualnych konsumentów. Zasada jest bajecznie prosta. Jeżeli chcesz posiadać stronę internetową wysoko w wynikach wyszukiwania, musisz sięgnąć po nieocenione zasoby oprogramowania Google Analytics. Wystarczy skonfigurować konto i gotowe!

analiza strony

Google Search Console

W tym przypadku również masz do czynienia z zupełnie darmowym oprogramowaniem wprost od Google. Search Console doskonale zarządza funkcjami wyszukiwania prowadzonego przez Ciebie adresu. Pozwala na bezproblemowe sprawdzenie statusu indeksowania portalu oraz odpowiednie zoptymalizowanie widoczności strony na wybrane przez Ciebie słowa kluczowe. Narzędzie jest dostępne w języku polskim, a do jego uruchomienia niezbędne będzie założenie konta.

Google Drive – dysk

Pozycjonowanie stron internetowych oraz regularny kontakt z Klientami to często konieczność tworzenia masy dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych czy chociażby prezentacji. Prawdopodobnie z takimi zadaniami spotykasz się każdego dnia. Jako specjalista SEO musisz mieć również aktywne konto Google, a to uprawnia Cię do skorzystania z bezpłatnego dysku Google. Usługa ta proponuje aż 15 GB zupełnie darmowej przestrzeni na pliki, takie jak zdjęcia, dokumenty, projekty, filmy oraz wiele, wiele innych. Google Drive to także funkcja łatwego udostępniania treści. Twórz dokumenty Google, arkusze Google, formularze, prezentacje, rysunki, mapy bądź skrypty w jednym miejscu! Największą zaletą Google Sheets jest możliwość współpracy wielu użytkowników nad jednym dokumentem online.

Google

Google Keyword Planner – planer słów kluczowych

Jak sama nazwa wskazuje, narzędzie Google Keyword Planner umożliwia proste wyszukiwanie intratnych słów kluczowych dla prowadzonej przez Ciebie kampanii. Oprogramowanie pozwala na sprawdzenie masy propozycji fraz, a dodatkowe opcje zweryfikują miesięczną liczbę wyszukań czy chociażby średnie koszty wyświetlania reklamy w usłudze Google Ads. Inne zalety? Planer słów kluczowych jest gotowy do pracy chwilę po jego uruchomieniu. Bez dodatkowych czynności!

Google Alerts

Skuteczne pozycjonowanie stron internetowych to przede wszystkim konieczność trzymania ręki na biznesowym pulsie. Jeżeli nie chcesz, aby ominęła Cię jakakolwiek informacja z branży reklamy lub dyscypliny, którą reprezentuje Twój Klient – zapisz się do Google Alerts. Wyszukiwarka wyśle do Ciebie powiadomienie e-mail, gdy w sieci pojawią się nowe wiadomości na tematy wzbudzające Twoje zainteresowanie. Bądź na bieżąco z newsami lub nawet kontroluj poczynania konkurencji!

Think with Google

Serwis Think with Google został uruchomiony już ponad dekadę temu, jednak nadal charakteryzuje się ogromną funkcjonalnością. Zbiera on kilka najważniejszych, zaawansowanych narzędzi i podaje je w przyjaznej dla każdego formie. Think with Google umożliwia choćby testowanie szybkości portalu, wyszukiwanie demograficzne odbiorców czy analizowanie trendów w konkretnej branży.

Google Trends

Jeżeli chcesz skutecznie pozycjonować, warto analizować trendy razem z wyszukiwarką Google. Zwłaszcza, że udostępniła ona zupełnie darmowe oprogramowanie do sprawdzenia informacji na temat liczby użytkowników sieci, ich pochodzenia czy nawet zależności czasu dla konkretnych zapytań. Google Trends dostarcza masę przydatnych danych. Koniecznie musisz je sprawdzić!

PageSpeed Insights

W dzisiejszych czasach szybkość strony internetowej to jeden z kluczowych czynników. Nie tylko dla użytkowników sieci, ale również dla wyszukiwarki Google, która PageSpeed traktuje jako jeden z głównych elementów rankingowych. Narzędzie PageSpeed Insights błyskawicznie sprawdzi, na jakim poziomie szybkości działania jest prowadzona przez Ciebie strona. Mało tego, program od Google podpowie, w jakich aspektach należy wykonać poprawki, aby móc liczyć w przyszłości na lepszą ocenę i satysfakcjonujący każdego przedsiębiorcę zielony kolor analizy!

komputer

Mobile-Friendly Test

Sytuacja analogiczna do szybkości strony internetowej i narzędzia PageSpeed Insights. Program Mobile-Friendly Test jest częścią Google Search Console i umożliwia zweryfikowanie, czy Twoja strona internetowa jest dostosowana do urządzeń mobilnych. To ważny aspekt. Od dawna przecież taki czynnik bezpośrednio wpływa na pozycje zajmowane w rankingach wyszukiwarki Google.

Google Moja Firma

Zaprezentowanie własnej firmy w sieci to dzisiaj absolutna podstawa sprawnego prowadzenia przedsiębiorstwa. Usługa Google Moja Firma pozwala zarządzać wizytówkami pokazywanymi w wynikach wyszukiwania Google, w zakładce Mapy czy w aplikacji mobilnej Google Maps. Musisz pokazać się z jak najlepszej strony, aby móc liczyć na zainteresowanie potencjalnych Klientów!

Śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że każda pozycja z wyżej przedstawionej listy stanowi absolutną podstawę codziennej pracy specjalistów SEO oraz rozwoju firmy. Bez wymienionych tutaj oprogramowań właściwie ciężko wyobrazić sobie skuteczne pozycjonowanie, efektywne weryfikowanie planów pracy czy kontrolowanie poczynań konkurentów.

Czy znacie może inną darmową aplikację od Google, którą przegapiłem? Podzielcie się informacją w komentarzach.

 

Wpis gościnny napisany przez Specjalistę SEO z firmy AFTERWEB

4.5/5 - (12 votes)
zaufali nam m.in.:
pozycjonowanie porównywarek cen
pozycjonowanie usług budowlanych
pozycjonowanie serwisu ogłoszeniowego
pozycjonowanie serwisu modowego, sklepu z odzieżą

artykuły, poradniki

w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.

pytania?

jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.

4 Comments
  • Ania
  • 30 sierpnia 2021
  Odpowiedz

  Nawet całkiem pokaźna lista jak na same narzędzia Google. Nie wiem, do czego ta uwaga, że ich mało. Oczywiście, że można listę rozszerzyć. Myślę, że warto. Kolejny pomysł na artykuł i tyle!

  • Damian
  • 17 sierpnia 2021
  Odpowiedz

  Strasznie biedna ta lista, opierająca się tylko na narzędziach Google. Jest jeszcze tyle softu, z którego możemy korzystać bezpłatnie, że trochę wstyd.

   • Jan
   • 22 sierpnia 2021
   Odpowiedz

   @Damian
   Autorowi chodziło o narzędzia Google, więc dużo więcej tego nie ma. Może się mylę. Napisz jakich jeszcze narzędzi używasz?

   • wojtek
   • 20 sierpnia 2021
   Odpowiedz

   Damianie, piszesz, że lista opiera się „tylko na narzędziach Google”, dlatego sugerujemy Tobie doczytać tytuł: „…narzędzia Google..” 😉 pozdrawiamy

zostaw komentarz

więcej na naszym blogu

wszystkie artykuły