social media, buzz marketing

efektywne rozmowy i działania w mediach społecznościowych to duża szansa na szybkie zauważenie Twojej oferty przez potencjalnych klientów.
marketing szeptany, rozmowy social media

Samo pozycjonowanie w wyszukiwarce to już dziś za mało! Klienci szukają podpowiedzi, wskazówek od innych internautów oraz dodatkowych alternatyw w postaci Waszej oferty a także wsparcia i obecności marki w sieci.

Marketing społecznościowy realizuje te zadania, a poprzez specjalizacje takie jak marketing szeptany zachęca do zapoznania się z ofertą, porównania z innymi ofertami przez co jest bardziej wiarygodny i sensowny dla kupującego, niż przekaz reklamowy.

Klienci zadający pytania w social mediach, na forach internetowych lub przeszukujący odpowiednie jego wątki, zwykle szukają informacji ponieważ są tuż przed podjęciem decyzji zakupowej. Właśnie wtedy dzięki aktywnej dyskusji możemy zaproponować im zapoznanie się z Waszą ofertą, wskazać alternatywę, kierując klientów na Waszą stronę internetową.

social media marketing

obecność w mediach społecznościowych, m.in. Facebook, Instagram - aktywne uczestniczenie marki w rozmowach z internautami czy też współpraca z influencerami to jedne z możliwości marketingu w social mediach.

buzz marketing

marketing szeptany to bezpośrednie wyszukiwanie klienta w sieci wykazującego zainteresowanie tematem Waszych usług i produktów – wychodzenie mu "na przeciw" w internecie, gdy jeszcze nie dotarł na Twoją stronę.

przygotowanie profilu social media

przygotowanie profili społecznościowych, optymalny copywriting dla wyszukiwarek i użytkowników, aktualizowanie.

prowadzenie, zarządzanie profilem

przygotowanie i emisja postów (np. posty na funpage Facebook), które angażują, zachęcają do interakcji potencjalnych klientów oraz prowadzenie rozmów i reagowanie na komentarze internautów.

social media, facebook, linkedin, pinterest, twitterCo to jest social media marketing?
Co to jest buzz marketing, marketing szeptany?
Jakie są zadania buzz marketingu?
Czym charakteryzuje się dobry buzz marketing?
Jakie korzyści przynosi buzz marketing?
Jakie są strategie buzz marketingu?

Co to jest social media marketing?

Social media marketing to długofalowa strategia, obejmująca takie działania marketingowe, które wykorzystują media społecznościowe (social media), aby generować świadomość marki, zaangażowanie, ruch na stronie i docelowo sprzedaż. Aktywne prowadzenie profili społecznościowych ułatwia znalezienie i dotarcie z reklamą do nowych klientów. To także efektywny sposób, aby komunikować się ze stałą grupą odbiorców i budować relację między marką a klientem, która przerodzi się w trwałą więź.

 

Social media, wykorzystywane w tej strategii, to miejsca w sieci (serwisy, fora, aplikacje), które pozwalają na wymianę treści pomiędzy poszczególnymi użytkownikami, z reguły w czasie rzeczywistym. W Polsce social media marketing to przede wszystkim działania na Facebooku. Wykorzystywane są też jednak inne media społecznościowe - do najpopularniejszych należą Youtube, Instagram, Twitter, Snapchat i Linkedin.

Wybór serwisu społecznościowego jest kluczowy dla powodzenia strategii marketingowej - należy być prowadzić działania social media, przede wszystkim tam, gdzie jest największe prawdopodobieństwo trafienia do dużej grupy osób zainteresowanych danym produktem bądź usługą. W tym celu określa się grupę docelową przez dokładne ustalenie czynników charakteryzujących potencjalnego odbiorcę.

 

Zaletą marketingu w mediach społecznościowych jest to, że zapewnia on bezpośredni kontakt z klientami i umożliwia budowanie z nimi trwałej relacji. Szczególnie wartościowe jest to, że komunikacja działa tu w dwóch kierunkach. Można w krótkim czasie nie tylko dostarczać treści, ale też otrzymywać informacje zwrotne (feedback). Konsumenci mają dostęp do najnowszych produktów i najświeższych ofert, a sami mogą dzielić się własnymi uwagami na ich temat, na przykład za pomocą komentarzy lub recenzji. Takie podejście pozwala szybko pozyskiwać nowych klientów - grupa potencjalnych odbiorców jest naprawdę spora, a informacje w social mediach szybko się rozprzestrzeniają. Wartość dodana to dużo innych, przydatnych informacji o klientach (kim są, jak postrzegają markę, jakie są ich zainteresowania i potrzeby), co umożliwia lepsze dostosowanie oferty do ich oczekiwań.

 

Social media marketing to podstawowy kanał do kreowania pozytywnego i spójnego wizerunku marki. Opinia konsumentów na temat firmy, oferty czy usługi, jest często oparta na prowadzonej w mediach społecznościowych narracji oraz relacjach z klientami. Efekty, postrzeganie i nastawienie do marki także trzeba pielęgnować, co dobrze realizuje zarządzanie reputacją i śledzenie opinii w internecie

 

Co to jest buzz marketing, marketing szeptany?

Buzz marketing, czyli marketing szeptany, jest metodą pozyskiwania klientów za pomocą aktywności w social mediach i kanałach informacyjnych, miejscach w internecie, w których użytkownicy dzielą się swoją wiedzą i opiniami na temat konkretnych marek, produktów oraz usług. Dociera się więc do użytkowników z promowanymi treściami głównie poprzez prowadzone w sieci dyskusje, ale też artykuły wokół sprzedaży (poradniki, rozprawy, felietony, opinie). Marketing szeptany może być prowadzony niejawnie (poprzez standardowe konta użytkowników) lub jawnie (przez ambasadora marki).

 

Jakie są zadania buzz marketingu?

Jaki efekt przynoszą komunikaty reklamowe, stanowiące podstawę marketingu szeptanego? Otóż powinny one potencjalnego odbiorcę zainteresować na tyle, by zachęcić go do dalszych poszukiwań informacji o danej marce czy produkcie, a w dalszej perspektywie również do dokonania zakupu.

Umiejętnie przeprowadzony buzz marketing wywołuje u konsumentów pozytywne reakcje, budzi korzystne skojarzenia z marką, skłania do dyskusji w internecie o danej marce, konkretnym produkcie czy usłudze. Poza tym marketing szeptany opiera się również na doradztwie w internecie, dzięki czemu marka zaczyna wywoływać skojarzenia z rozwiązywaniem problemów.

 

Czym charakteryzuje się dobry buzz marketing?

Dobrze przeprowadzony buzz marketing nie ma nic wspólnego z nachalną reklamą i spamowaniem, czyli praktykami, które mogłyby zrazić potencjalnych konsumentów. Nie polega na generowaniu sztucznych opinii. By osiągnąć naturalność i efekt spontaniczności marketingowych treści, paradoksalnie potrzeba czasu i cierpliwości, realizuje się to przez stworzenie historii produktu, odpowiednie "story" czy wywoływanie, nie wprost, podpowiadanie potrzeby zakupu (growth hacking social marketing).

Dobry buzz marketing to też marketing uczciwy, ponieważ nie można zapomnieć o zawodowej etyce w biznesie. A zatem posty nie powinny wprowadzać w błąd, zawierać poufnych danych czy obraźliwych treści. Marketing szeptany jest tu o tyle dobrym rozwiązaniem, że nie tylko reklamuje produkty i usługi, ale naprawdę może pomóc użytkownikom forum w rozwiązaniu danego problemu.

 

Jakie korzyści przynosi buzz marketing?

Umiejętnie prowadzony marketing szeptany wzbudza i podsyca zainteresowanie użytkowników określoną marką, co stanowi pierwszy krok do zbudowania trwałej relacji pomiędzy marką a użytkownikiem. Buzz marketing opiera się na mechanizmach psychologicznych i socjologicznych, które odpowiadają za podejmowanie decyzji.

W dzisiejszych czasach zaufanie klientów do reklamy bezpośredniej systematycznie spada. Tego rodzaju reklamowe treści straciły siłę swego oddziaływania. Konsumenci bardziej ufają rekomendacjom innych konsumentów. Skąd takie rekomendacje są przez nich pozyskiwane? W pierwszej kolejności od rodziny, przyjaciół i znajomych, ale również od użytkowników internetowych forów i innych miejsc w sieci, w których internauci mogą dzielić się swoimi opiniami.

 

Jak pokazują statystyki, robiąc zakupy w internecie niemal 80% konsumentów zasięga opinii, a ich źródłem mogą być właśnie popularne fora dyskusyjne, portale społecznościowe, komentarze artykułów czy blogi. Chodzi też o samą obecność marki w internetowych dyskusjach.

Buzz marketing jest prawdziwie uniwersalny, ponieważ może wspierać każdą aktywność, sprzedaż w sieci. Dodatkowo wymaga stosunkowo niewielkich kosztów.

 

Jakie są strategie buzz marketingu?

Wśród strategii wykorzystywanych w buzz marketingu znajduje się między innymi marketing wirusowy. To strategia, w której to sami odbiorcy reklamy stają się jej nośnikami i przekazują ją dalej. Oczywiście żeby wywołać taką reakcję, a zatem by marketing wirusowy był rzeczywiście skuteczny, trzeba wykazać się sporą kreatywnością, znać realia rynkowe i wiedzieć, jakie są potrzeby społeczeństwa, szczególnie tej grupy, do której kieruje się przekaz.

Marketing wirusowy polega na przekazywaniu i rozpowszechnianiu interesujących materiałów, najczęściej przy pomocy mediów społecznościowych. Wymaga to znajomości psychologii użytkowników i społecznych zachowań, ponieważ strategia ta opiera się na tym, że odbiorcy treści przekazują je dalej w sposób dobrowolny. Dlatego niezbędna jest dokładna, nakierowana na określone efekty analiza grupy docelowej. By osiągnąć na tym polu sukces, trzeba umieć przewidzieć, jakie elementy zainteresują i spodobają się odbiorcom na tyle, by zechcieli się nimi podzielić z innymi.

 

Inną strategią jest casual marketing, czyli działania, które pośrednio wspierają główną promocję, nie identyfikujące się bezpośrednio z głównymi działaniami i produktem. Może to być promocja danej branży, podczas której produkt pozostaje w tle. Porusza się zatem szersze zagadnienie, którego dany produkt bądź usługa stanowi jedynie niewielki element. Inną opcją jest promocja marki przez komunikację innej marki - wykorzystuje się między innymi rozpoznawalność dużych marek. Można także promować markę poprzez odwołanie się do konkretnej sytuacji.

 

Cause related marketing, czyli marketing społecznie zaangażowany, stanowi natomiast formę pośrednią pomiędzy marketingiem komercyjnym a społecznym. Polega na tym, że firma wspiera określone cele społeczne, co nie tylko samo w sobie jest szlachetną inicjatywą, ale dodatkowo przynosi korzyści również samej firmie, ponieważ buduje jej pozytywny wizerunek i tym samym przyczynia się do wzmocnienia jej sytuacji rynkowej. Popularną formą takiego marketingu jest sytuacja, w której firma przeznacza określoną część zysku ze sprzedaży jakiegoś konkretnego towaru na wybrany cel społeczny. Produkty takie są chętniej kupowane, ponieważ klienci są skłonni współuczestniczyć w takich akcjach poprzez zakup.

Wdrożenie marketingu społecznie zaangażowanego sprawia, że przedsiębiorstwo zaczyna być powszechnie kojarzone jako podmiot działający na rzecz rozwiązywania społecznych problemów. Poprawia się wiarygodność i reputacja firmy. Zwiększa się też lojalność klientów w stosunku do marki, do której nabierają życzliwego stosunku.

 

Trendsetting to strategia polegająca na wykreowaniu nowych trendów z zastosowaniem danego produktu lub marki. W takie działania często angażowane są osoby znane i wpływowe (celebryci, aktorzy, osoby zaufania publicznego), które dla części konsumentów stanowią wzór do naśladowania. Ten typ marketingu bazuje na dobrym kontakcie, jaki z daną grupą docelową mają takie osoby. Odbywa się to w ten sposób, że na przykład celebryta korzysta z produktu i informuje o nim swoich odbiorców, fanów co skłania ich do naśladowania go.

 

Brand blogging to prezentacja grupie docelowej produktów i usług za pośrednictwem blogów. Oczywiście, żeby taka strategia odniosła sukces, muszą to być popularne blogi, odwiedzane przez wielu użytkowników. Można na przykład udostępniać autorom blogów pewne produkty do przetestowania, by podzielili się oni wrażeniami na blogu. Blogerzy dla odbiorców są wiarygodni. Konsumenci postrzegają ich jako osoby wyrażające swoją prawdziwą opinię o produkcie, a stąd bierze się zaufanie.

 

Wśród bardziej zaawansowanych form buzz marketingu znajdziemy też evangelist marketing. Polega na stworzeniu u konsumenta na tyle silnego zaufania do produktu bądź marki, by sam dobrowolnie przekonywał innych konsumentów do skorzystania. Takie osoby są postrzegane jako szczególnie wiarygodne, ponieważ nie zarabiają na promowaniu marek, ich opinia o nich jest więc szczera.

 

Community marketing, czyli marketing społecznościowy, wykorzystuje udział w grupach osób dzielących zainteresowania. Nie tylko informuje o produkcie istniejące społeczności, ale także stara się stworzyć społeczność ludzi, którzy z niego korzystają, wymieniają się opiniami na jego temat i polecają znajomym.

Zaletą stworzenia społeczności jest to, że można ją szybko powiększyć, co pozwala na dotarcie do dużej liczby osób zainteresowanych tematyką. W dodatku dobrze kierowana społeczność rozwija się sama. Budują ją ludzie, a ich zaangażowanie związane z produktem przynosi darmową reklamę.

 

Product seeding polega na dostarczaniu produktu do przetestowania liderom opinii w danej dziedzinie czy obszarze działalności. Dobiera się liderów opinii odpowiednich dla marki, wysyła do nich produkty do przetestowania oraz udostępnia im wygodny mechanizm do umieszczania rekomendacji.

UWAGA: marketing szeptany to NIE jest generowanie sztucznych opinii na serwisach z opiniami, porównywarkach sklepów lub usług itd. co często jest mylone przez klientów i porównywane do marketingu szeptanego – takich zleceń nie przyjmujemy – jeżeli masz wątpliwości czego oczekujesz? czym się kierować wybierając działania w sieci? to polecamy przeczytać: co to jest marketing szeptany na naszym blogu.

"SZEPTANIE" to odpowiedzi na pytania klienta, sugestie lub wskazanie zalet danego produktu i zachęcenie go aby np. przeczytał więcej na stronie klienta i sam podjął finalnie decyzję o zakupie. Efekty są znacznie lepsze niż w przypadku tradycyjnej formy reklamy lub akcji mailingowych, które często traktowane są przez klientów jako przekaz reklamowy – SPAM.

MARKETING SZEPTANY bardzo dobrze wspiera działania SEO, pozycjonowanie strony. Korzystnie wpływa na wyższe wyniki w Google na interesujące Was frazy wyszukiwania. Dodatkowo znakomicie urozmaica profil linków oraz często wprowadza wyniki wyżej w ramach samych rezultatów wyszukiwania TOP10 Google!

Całość działań wspieramy analityką ruchu w Waszym serwisie. Nasze kampanie buzz marketingowe realizowane są w sposób przemyślany, profesjonalny i dla osiągnięcia określonych przez Was celów biznesowych.

opinie klientów

pokaż wszystkie
"Bizzit łączy w sobie profesjonalne podejście do realizacji ustalonego zakresu wsparcia, autorskie i ciągle rozwijane metody SEO oraz - co ważne - relacje. Współpraca z Bizzit dała nam nowe spojrzenie na wiele obszarów SEO, nierzadko zachęcając do niestandardowego podejścia do standardowych wyzwań świata ecommerce."
Maciej Ziemczonek, Modivo, VP Traffic Acquisition Grupa Domodi
Maciej Ziemczonek
VP Traffic Acquisition Grupa Domodi

opowiedz nam o Twoim projekcie i celach

nasz team doradzi, pomoże wybrać odpowiednie narzędzia, lokalizacje i komunikacje w social mediach aby skuteczniej Twoja strona zdobywała co raz więcej klientów przez internet. Wyjdź z nami przez fora internetowe, rozmowy na facebooku i w społecznościach internetowych do Twoich potencjalnych klientów.