Pozycjonowanie sklepu budowlanego, od czego zaczynać?

Coraz więcej osób korzysta z internetowych sklepów budowlanych, w których zakupy są znacznie tańsze. A skoro popyt na takie usługi/produkty wzrasta, to nic dziwnego, że rośnie też konkurencja. Jak się przed nią wybić? Jest to możliwe dzięki pozycjonowaniu stron www, przy czym działania muszą być ukierunkowane na tę konkretną branżę.

Audyt SEO sklepu budowlanego online

Jak można zauważyć na przykładzie sklepu BricoMarche, konkurencja jest duża i “mocna”. W sieci zaistniały już ogólnopolskie markety budowlane, takie jak Obi, Castorama czy Leroy Merlin. Sposobem na „zgarnięcie” ich klientów, jest obecność na jednym z pierwszych miejsc w wynikach wyszukiwania, co w oczach użytkowników zwiększa wiarygodność sklepu.

Jak to zrobić, przy ograniczonym budżecie? Zacząć od audytu SEO. Jest to analiza przeprowadzona pod kątem czynników rankingowych Google’a. Dzięki niej można wykryć wszelkie błędy do natychmiastowych poprawek, a także zweryfikować, jakie aspekty wymagają dopracowania, a jakie są na tyle dobrze wykonane, że zbędnym wydatkiem byłoby skupianie się na nich.

Reasumując, głównym celem takiego audytu jest sprawdzenie, co może przynieść najwięcej korzyści, jak najmniejszym kosztem. Oczywiście, aby to zadziałało, konieczne jest wprowadzenie wskazanych poprawek. A to czasami bez pomocy specjalisty nie jest możliwe.

Optymalizacja strony internetowej

Następnym krokiem, jaki należy wykonać, jest optymalizacja strony internetowej – pod kątem treści oraz kodu. To m.in. stworzenie unikalnych, zachęcających do kliknięcia tytułów i opisów strony, które jednocześnie zbudowane są na bazie słów kluczowych.

Przy czym dobierając słowa kluczowe podczas optymalizacji, należy skupić się nie tylko na tych ogólnych, jak „sklep budowlany online”, „materiały budowlane” itp., ale także bardziej konkretnych, typu „zaprawy cementowe”, „wiertarko-wkrętarki”. One dokładnie odpowiadają na potrzeby użytkowników, jest więc większa szansa na to, że ci, po przejściu na Twoją stronę, dokonają zakupów.

Zaleta takiego działania jest jeszcze jedna. Takie frazy mają co prawda mniejszą ilość miesięcznych wyszukiwań, ale znacznie łatwiej jest uzyskać wysokie pozycje na nie. I jak już wspominaliśmy, jest większa szansa na konwersję. Dlatego optymalizacja zawsze musi iść w parze z pogłębioną analityką SEO.

Opisy produktów, kategorii, poradniki

Sklepy budowlane sprzedają produkty różnych producentów, najczęściej kopiując od nich opis. To jednak nie jest dobre rozwiązanie, ponieważ dochodzi wtedy do powielenia tych samych treści na różnych stronach, a jest to zjawisko, którego wyszukiwarka Google „nie lubi”.

Warto zadbać więc o unikalne opisy produktów, oczywiście bazujące na informacjach dostarczonych przez producenta. Czasami nieduże zmiany potrafią sprawić, że konkretne podstrony zaczynają być lepiej widoczne w wynikach wyszukiwania.

Oprócz tego należy zadbać o inne treści – opisy kategorii (zwykle na landing page sklepów internetowych jest zdecydowanie zbyt mało tekstu), a także poradniki udostępniane na firmowym blogu. To sposoby na pozyskanie wartościowego ruchu organicznego, a więc takiego, który przynosi zyski. A jeśli nie wiesz, co to właściwie jest content marketing, możesz o tym doczytać tu.

Monitoring działań konkurencji

Jeszcze jednym, ważnym aspektem, jest monitoring działań konkurencji, która, jak już wspominaliśmy, w tej branży jest “mocna”. Służą do tego narzędzia takie jak Senuto, Majestic czy Ahrefs. Można sprawdzić m.in., skąd inne strony pozyskują odnośniki, na jakie frazy są widoczne. I tym samym podjąć działania mające na celu „zdetronizowanie” ich z tej pozycji. Może brzmi to brutalnie, ale uwierz nam, Twoja konkurencja robi to samo.

czeka na pierwszą ocenę 🙂
zaufali nam m.in.:
pozycjonowanie porównywarek cen
pozycjonowanie usług budowlanych
pozycjonowanie serwisu ogłoszeniowego
pozycjonowanie serwisu modowego, sklepu z odzieżą

artykuły, poradniki

w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.

pytania?

jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.

No Comments

zostaw komentarz

więcej na naszym blogu

wszystkie artykuły