SEO copywriting, czyli jak tworzyć atrakcyjne treści?

Jeszcze do niedawna mówiło się po prostu o copywritingu. Dziś pojęcie to można nieco zawęzić dodając do niego skrót “SEO”. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku chodzi o tworzenie atrakcyjnych treści, jednak copywriter SEO wie, jak przygotować je na potrzeby działań związanych z pozycjonowaniem strony internetowej. Jak więc tworzyć wartościowe teksty pod SEO?

SEO copywriting – co to?

SEO copywriting to umiejętność pisania tekstów, które będą przyjazne nie tylko dla klientów, ale i dla wyszukiwarek internetowych. Dzięki takim treściom poprawia się widoczność strony oraz zwiększa się wartościowy ruch na witrynie. Aby tak się jednak stało, należy wiedzieć, jak zadbać o teksty, by były one atrakcyjne i sprzyjały pozycjonowaniu strony internetowej. Na co więc zwrócić szczególną uwagę?

Unikalność tekstów SEO

Copywriting SEO to przede wszystkim treści unikalne i wartościowe. Co przez to rozumieć? Nie mogą być one kopiowane, nawet we fragmencie. Oczywiście możliwe jest inspirowanie się różnego rodzaju źródłami, jednak plagiat jest niedopuszczalny. Nie chodzi tu nawet o to, że przywłaszczając cudzy tekst mamy do czynienia z nieuczciwą praktyką, dodatkowo dochodzi do zjawiska „duplicate content”, czyli powielania treści, co nie jest dobrze widziane przez Google. Strona, zamiast zajmować coraz lepsze pozycje w wyszukiwarce, może zacząć spadać.

Poprawność tekstów SEO

Copywriter SEO powinien zwrócić szczególną uwagę na poprawność tekstów. Chodzi tu oczywiście o znajomość gramatyki oraz ortografii, ale i zasad interpunkcji. Podczas pisania kilku lub nawet kilkunastu tekstów i to w określonym czasie, trudno chwilami zadbać o poprawność treści. Czytelnicy jednak w moment wyłapią nawet najmniejsze błędy, co więcej, odbiorą to jako brak szacunku dla internauty oraz znikomy profesjonalizm.

Zajmując się copywritingiem SEO, warto zwrócić uwagę również na język. Nie może być on z pewnością oficjalny. Lepiej skierować się bezpośrednio do czytelnika. Bardziej przyswajalny, ale i atrakcyjny jest język naturalny, w którym copywriter konkretnie i rzetelnie odnosi się do podejmowanego zagadnienia.

Frazy kluczowe w copywritingu SEO

W SEO copywritingu szczególnie istotne są frazy kluczowe. Powinny one znaleźć się już w samym tytule, w leadzie, w nagłówkach. Ważne jest jednak to, by były naturalnie wplecione do treści. Czytelnik od razu zwróci uwagę na zbytnie nasycenie frazami, czy też brak odmiany. Słowa kluczowe nie mogą być też wybierane przypadkiem, muszą być powiązane z daną stroną internetową. Warto korzystać z planerów słów kluczowych, które są dostępne w Internecie.

Techniczna strona SEO copywritingu

SEO copywriting to nie tylko wartościowa treść. To również umiejętne jej przedstawienie. Wizualna strona ma znaczenie, czy czytelnik będzie chciał dany tekst przeczytać, czy może przejdzie na stronę konkurencji. Przede wszystkim warto zadbać o hierarchię nagłówków. H1 powinien wystąpić raz, jest to zazwyczaj tytuł np. artykułu lub poradnika. Śródtytuły to przeważnie nagłówki H2. Dopuszczalne jest także używanie pozostałych nagłówków: H3, H4 itd. Tekst warto podzielić na akapity, na korzyść wpływa stosowanie pogrubień lub pochyleń, które zwiększają atrakcyjność treści.

Podczas tworzenia treści będących odpowiedzią na pytania użytkowników, warto zadbać też o linkowanie. Pełni ono zazwyczaj rolę nawigowania internautów na strony lub podstrony, które mogą ich zainteresować. Nie bez znaczenia jest również ono dla pozycjonowania witryny.

Czy warto tworzyć treści tylko pod SEO?

Tworzenie treści tylko pod kątem SEO może być krótkotrwałym rozwiązaniem, które nie przynosi trwałych korzyści. Zalecane jest tworzenie wartościowej i unikalnej treści, która jest interesująca i użyteczna dla użytkowników. Takie treści są często dobrze oceniane przez wyszukiwarki, ponieważ odpowiadają na potrzeby użytkowników i zapewniają dobre doświadczenie użytkownika. W przypadku tworzenia treści tylko pod kątem SEO istnieje ryzyko, że zawartość będzie nieodpowiednia dla użytkowników i może prowadzić do negatywnych rezultatów w wyszukiwarkach w dłuższej perspektywie.

czeka na pierwszą ocenę 🙂
zaufali nam m.in.:
pozycjonowanie porównywarek cen
pozycjonowanie usług budowlanych
pozycjonowanie serwisu ogłoszeniowego
pozycjonowanie serwisu modowego, sklepu z odzieżą

artykuły, poradniki

w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.

pytania?

jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.

No Comments

zostaw komentarz

więcej na naszym blogu

wszystkie artykuły