Sprzedaż w internecie dzisiaj, a 10, 20, 30 lat temu, co się zmieniło, liczby, kupujący, trendy?

Robienie zakupów przez internet jest już dziś powszechne. Zamawiamy niemal wszystko, ubrania, książki, materiały budowlane, a nawet żywność. Choć dla wielu osób e-handel jest stosunkowo młody, jego historia sięga lat 70. XX wieku. Jak na początku wyglądał handel elektroniczny i co się w nim zmieniło?

E-commerce na świecie – od czego się zaczęło?

Przyjmuje się, że handel elektroniczny mógł powstać w 1979 roku w Wielkiej Brytanii. Wtedy to Michael Aldrich, inwestor, wynalazca i przedsiębiorca, dokonał pierwszego zakupu, a zrobił to dzięki połączeniu telewizora z siecią EDI, odbyło się to za pomocą kabla telefonicznego. W ten sposób powstał teleshopping, który w latach 80. XX wieku cieszył się ogromną popularnością. Zaczęły korzystać z niego duże firmy, w tym koncerny motoryzacyjne jak Nissan, Ford czy General Motors.

W USA pierwszy e-sklep powstał w 1984 roku, był to Electronic Mall i działał na terenie całego kraju. Większe zainteresowanie zakupami internetowymi pojawiło się po wynalezieniu protokołów Secure Socket Layer (SSL) w 1994 roku. Wówczas Jeff Bezos założył słynny dziś na całym świecie Amazon. Platforma sprzedażowa szybko zyskała na popularności, od samego początku dostępna była aż w 46 krajach. W tym samym czasie powstał też eBay, był on wtedy skierowany głównie do osób, które nie miały własnych sklepów stacjonarnych, a chciały po prostu pozbyć się zbędnych rzeczy z domu, chodziło o tzw. wyprzedaże garażowe.

Największy rozwój sprzedaży internetowej na świecie nastąpił w latach 90. XX wieku. Wtedy powstały nowe technologie, pojawił się PayPal, który stał się pośrednikiem płatności między kupującym a sprzedającym. Zakładanie sklepów internetowych na początku XXI wieku stało się coraz tańsze, stąd też większe zainteresowanie przenoszeniem biznesu do sieci.

Zakupy online na tablecie

Początki e-commerce w Polsce

Początki e-commerce w Polsce notowane są na rok 1997. Wtedy pojawił się pierwszy e-sklep firmy Terent. Nie działał on jednak długo. Dwa lata później w sieci zadebiutował Merlin.pl i Empik.pl. 1999 rok to też początek popularnego Allegro. Wtedy używali go głównie kolekcjonerzy, którzy wystawiali swoje rzeczy. Dopiero później zaczęli korzystać z niego zawodowcy. Dziś na Allegro spotkać można sklepy internetowe, które oferują sprzedaż za pomocą tej platformy. Po czterech latach działalności Allegro miało już milion użytkowników. Dziś jest ich kilka razy więcej. W dodatku szacuje się, że za pośrednictwem serwisu codziennie sprzedawanych jest ponad milion produktów.

Wydatki online kiedyś i dziś

Wydatki online Polaków stale rosną. Jeszcze w 2004 roku wydawaliśmy online w sumie ok. 360 000 000 zł. Rok później była to już suma przekraczająca 1 000 000 000 zł. Już 15 lat temu większość Polaków miała dostęp do komputera i do internetu, co zwiększało możliwości, jeżeli chodzi o swobodne robienie zakupów online.

W 2012 roku internauci deklarowali, że przez internet wydają miesięcznie średnio ok. 185 zł. Najwięcej zapłacili za transakcje online latem, wówczas kwota wzrosła do ok. 250 zł. W 2020 roku wydatki Polaków są znacznie większe, można nawet podzielić je na określone kategorie. Przykładowo na same książki i filmy miesięcznie przez internet konsumenci płacą ok. 80 zł. Do tego dochodzą koszty kosmetyków i perfum (ok. 130 zł), odzieży (prawie 200 zł), produktów farmaceutycznych (ok. 120 zł), obuwia (ponad 200 zł), artykułów spożywczych (ok. 200 zł). Do tego doliczyć należy jeszcze wydatki ponoszone rzadziej, np. na sprzęt RTV i AGD oraz na urządzenia mobilne. Raz na 6 miesięcy Polacy wydają na takie akcesoria nawet ok. 1600 zł.

Szacuje się, że w 2020 roku Polacy zrobią zakupy przez internet na kwotę aż 70 000 000 000 zł, co jest rekordową sumą w porównaniu do poprzednich lat.

Sprzedaż w internecie dzisiaj

Zakupy online z dnia na dzień coraz bardziej się upowszechniają. Wpływ na to miał nie tylko lepszy dostęp do internetu, ale też liczne korzyści, jakie wiążą się ze sprzedażą w sieci. E-commerce to zalety zarówno dla sklepów internetowych, jak i dla klientów. Można w ten sposób zoptymalizować koszty, zaoszczędzić na czasie, kupujący nie muszą wychodzić z domu, żeby zrobić zakupy, wszystko zostanie dostarczone pod wskazany adres.

Dziś sprzedaż w internecie to większe możliwości. Dostępne są różne metody płatności, dostawy, w sieci można zrealizować też zakupy na raty. Pojawiają się nawet aplikacje, które umożliwiają zamówienie produktów za pomocą telefonu, nie trzeba już korzystać z komputera. Zainteresowanie zakupami online rośnie. Wpływ na to ma nie tylko wygoda, ale i zmiana trybu życia. Szybciej jest coś załatwić przez internet. Popularne są również usługi typu „same day delivery”. Oznacza to, że dostawa możliwa jest nawet tego samego dnia. Niektóre sklepy oferują też zrobienie zakupów przez internet, a odebranie produktów w sklepie, co przyspiesza przeprowadzenie transakcji. Szacuje się, że e-commerce na stałe zagościło już na rynku sprzedaży i nic nie wskazuje na to, by miało to się zmienić. Zakupy internetowe wręcz zyskały w ostatnim czasie, kiedy na świecie wybuchła pandemia koronawirusa i wiele biznesów musiało przenieść się do sieci.

5/5 - (2 votes)
zaufali nam m.in.:
pozycjonowanie porównywarek cen
pozycjonowanie usług budowlanych
pozycjonowanie serwisu ogłoszeniowego
pozycjonowanie serwisu modowego, sklepu z odzieżą

artykuły, poradniki

w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.

pytania?

jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.

1 Comment
    • sprzedawca we własnym sklepie internetowym
    • 9 października 2020
    Odpowiedz

    sprzedaż w internecie to nie tylko agencje SEO czy SEM, ale także szereg innych firma nawet jak Paczkomaty czy produkcja opakowań, ale artykuł warto przeczytać, czekam na kolejny o sprzedaży w sieci, pozdrawiam serdecznie

zostaw komentarz

więcej na naszym blogu

wszystkie artykuły