Techniczna optymalizacja strony internetowej – elementy pozycjonowania on-site, które musisz poznać

Tworzenie struktury i mapy strony, stosowanie przekierowań, wdrożenie danych strukturalnych, czy uzupełnianie meta-tagów to tylko niektóre aspekty technicznego SEO. Sprawdź, jak optymalizować stronę pod kątem technicznym, aby zwiększyć jej widoczność w Google i ułatwić prowadzenie innych działań.

Szybkość ładowania strony

Omówienie technicznej optymalizacji strony zaczniemy od poprawy szybkości jej ładowania. Na początku, skąd wiedzieć, ile trwa załadowanie serwisu? Z pomocą przychodzi bezpłatne narzędzie do Google’a, PageSpeed Insights. Narzędzie to ocenia szybkość ładowania strony w skali od 0 do 100 punktów, przy czym wynik otrzymujesz osobno dla wersji na komputer oraz na telefon.

Audyt PageSpeed Insights wskazuje, co wymaga poprawy, jakie błędy występują na stronie, a także, co dobrze działa. Dostajesz konkretne wskazówki, co należałoby wdrożyć. A czy warto poświęcić na to czas? Zdecydowanie! Jest to ważne nie tylko ze względu na User Experience (przyznaj się, ile razy wyszedłeś ze strony tylko dlatego, że czekałeś o kilka sekund za długo, na jej pełne załadowanie?), ale także ze względu na algorytmy Google’a, które biorą pod uwagę ten czynnik.

Meta tagi

W skrócie meta tagi to znaczniki, które wskazują na kluczowe elementy strony, sprawiając, że są one lepiej widoczne w kodzie HTML, a co za tym idzie, robotom Google’a łatwiej do nich dotrzeć. Podstawowymi meta tagami jest meta title oraz meta description. Meta title to tytuł strony, natomiast meta description jej krótki opis. Z jednej strony znaczniki te umożliwiają robotom szybkie zweryfikowanie, o czym jest dana podstrona, natomiast z drugiej, dzięki temu, że są wyświetlane w wynikach wyszukiwania, zachęcają użytkowników do kliknięcia twojej strony. Meta tagi powinny być unikalne, zawierać słowa kluczowe, a także zachęcać do odwiedzenia serwisu (stosuje się w nich np. CTA, czyli wezwanie do działania).

Atrybut ALT

ALT, czyli tekst alternatywny, jest atrybutem przypisywanym obrazkom wyświetlanym na stronie. To jeden z najważniejszych elementów optymalizacji obrazów pod wyszukiwarki internetowe, dzięki któremu mogą być one wyżej wyświetlane m.in. w wyszukiwarce grafiki Google.

Czym jest tekst alternatywny? To krótki opis tego, co znajduje się na zdjęciu (pamiętaj, że roboty Google’a tego nie „widzą”, musisz im wskazać, czego dotyczy obrazek). Ponadto ALT jest wyświetlany na stronie w sytuacji, gdy występują problemy z załadowaniem obrazka podczas wyświetlania danej podstrony.

Błąd 404

Jeśli dana podstrona nie istnieje, wyświetlany jest kod błędu 404 i ty powinieneś dbać o to, aby do takich sytuacji nie dochodziło. Błędy 404 występują najczęściej wtedy, gdy strona przenoszona jest na nowy adres, jest w przebudowie lub mapa strony zawiera niedziałające adresy URL. Ze względu na to, że błędy 404 zwiększają współczynnik odrzuceń, należałoby niedziałającą podstronę przekierować na inną, najlepiej podobną tematycznie.

Mapa strony, nawigacja, linkowanie wewnętrzne

Poprawna architektura informacji na stronie wpływa na jej łatwiejsze indeksowanie, jest ważna z punktu widzenia SEO. O co trzeba zadbać? Przede wszystkim o odpowiednią nawigację, również nawigację okruszkową, istotną z punktu widzenia User Experience. Zaleca się stosowanie linkowania wewnętrznego, a jednym z obowiązkowych wręcz elementów jest utworzenie mapy strony (pliku sitemap.xml) oraz jej aktualizowanie.

Dane strukturalne

Dane strukturalne to specjalne znaczniki, które pozwalają na precyzyjne określenie zawartości strony, a także umożliwiają wyświetlenie jej kluczowych elementów w rozszerzonych wynikach wyszukiwania. Dane strukturalne stosuje się m.in. w przypadku przepisów kulinarnych, filmów, książek, kursów, recenzji, ofert pracy czy sekcji FAQ. Oprócz tego, że wskazują robotom Google’a, jakie jest znaczenie najważniejszych elementów na stronie, to jeszcze zwiększają atrakcyjność serwisu w wynikach wyszukiwania.

Responsywność strony

W 2018 roku oficjalnie pojawiła się kolejna aktualizacja Google’a – Mobile Firts Index. Zakłada, że podczas określania pozycji serwisu w wynikach wyszukiwania najpierw będzie brana pod uwagę wersja na urządzenia mobilne, a dopiero potem wersja na komputery. Oznacza to, że jeśli chcesz, aby twoja strona dobrze się pozycjonowała, musisz  ją przystosować do urządzeń mobilnych, wdrożyć wersję responsywną (wszystkie elementy widoczne na stronie dopasowują się do rozdzielczości ekranu).

czeka na pierwszą ocenę 🙂
zaufali nam m.in.:
pozycjonowanie porównywarek cen
pozycjonowanie usług budowlanych
pozycjonowanie serwisu ogłoszeniowego
pozycjonowanie serwisu modowego, sklepu z odzieżą

artykuły, poradniki

w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.

pytania?

jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.

No Comments

    zostaw komentarz