Czy marketing w wyszukiwarkach internetowych jest skuteczny?

Każdy przedsiębiorca, poszukujący strategii na reklamę, która będzie skuteczna, musi uwzględnić w działaniach promocyjnych również marketing internetowy. Dlaczego? To oczywiste! Dzisiaj większość konsumentów poszukuje produktów i usług przez Internet. Prowadząc firmę, trzeba więc zrobić wszystko, by zaistniała w sieci. Jednak czy to może zadziałać? Czy marketing w wyszukiwarkach może być skuteczny?

Czym jest marketing w wyszukiwarkach?

Na marketing w wyszukiwarkach internetowych, a więc Search Engine Marketing (SEM) składa się ogół działań promocyjnych w Internecie. Jednak to, co kluczowe, to cel. O skuteczności tego typu reklamy świadczy osiągnięcie przez stronę internetową marki jak najlepszych pozycji na określone frazy kluczowe zarówno w naturalnych, jak i w płatnych wynikach wyszukiwania. Owe słowa w wyszukiwarki, a w Polsce głównie w jedną konkretną – Google, wpisują użytkownicy Internetu, którzy poszukują danego produktu lub usługi. Zgodnie z tym, że większość internautów wchodzi na strony, które pojawiają się w pierwszej dziesiątce, czy po prostu – na pierwszej stronie wyników wyszukiwania – istotne jest to, by posiadając stronę WWW się w niej pojawić. Osiągnąć można to właśnie dzięki SEM.

Co składa się na SEM?

Warto wiedzieć, że na SEM, czyli Search Engine Marketing, a więc marketing w wyszukiwarkach, składa się szereg działań promocyjnych. Wśród nich najważniejszą rolę odgrywają kampanie linków sponsorowanych, ale i optymalizacja stron internetowych oraz pozycjonowanie. Kluczowe jest to, by wszystkie działania doprowadziły do tego, by strona osiągnęła widoczność w wynikach wyszukiwania.

Chcąc w możliwie jak najkrótszy sposób wyjaśnić, czym jest marketing w wyszukiwarkach, można posłużyć się równaniem: SEM=SEO+PPC. Tutaj SEO oznacza Search Engine Optimization, a więc optymalizowanie strony pod kątem wyszukiwarki, często również związane z pozycjonowaniem, a PPC to Pay Per Click, czyli kampanie płatne za kliknięcie w link.

Zdecydowanie najprostsze jest skorzystanie z kampanii płatnych. PPC jest narzędziem taktycznym. Pozwala ono na błyskawiczne akcje promocyjne. Specjaliści od Google pomagają w dopasowaniu kampanii pod określone słowa kluczowe. To narzędzie bardzo elastyczne. Można samodzielnie decydować, jak duży budżet chce się przeznaczyć na reklamę. Decydując się na kampanię płatną PPC zyskuje się to, że oferta pojawi się w sekcji płatnych wyników wyszukiwania w Google i to w bardzo przyjaznej użytkownikom formie, co przekłada się na ilość wejść. To, co ważne w przypadku Google Ads, to możliwość skierowania reklamy do konkretnej grupy docelowej.

Drugą warstwą SEM jest SEO. Jest to zdecydowanie proces dłuższy i trudniejszy, ale dający długotrwały efekt i co ważne – widoczność w wynikach organicznych. Jednak aby móc czerpać takie korzyści, należy odpowiednio zoptymalizować stronę internetową. Na to składają się zarówno kwestie techniczne, które wpływają na prawidłowe działanie strony, jak i szereg innych działań. O tym, jak wygląda optymalizacja strony pod kątem SEO już pisaliśmy. Trzeba jednak być świadomym, że wymaga to czasu. Oczywiście dzisiaj kluczowe jest też to, by witryna była wypełniona wartościową i unikalną treścią, która nasycona jest ważnymi dla biznesu słowami kluczowymi. Przy SEO nie można zapomnieć i o pozyskiwaniu wartościowych linków prowadzących do strony. Warto sprawdzić, czym jest link building i jakie daje korzyści. Wszystkie te działania pozwalają na to, by domena zaistniała w naturalnych wynikach wyszukiwania.

Czy marketing w wyszukiwarkach jest skuteczny?

Czy SEM coś daje? Oczywiście! Do najważniejszych zalet marketingu w wyszukiwarkach należy przede wszystkim możliwość dokładnego targetowania. Dzięki nastawieniu SEM na określone słowa i frazy, ma się pewność, że reklama trafi do osoby, która wpisuje je do wyszukiwarki. Jest więc duże prawdopodobieństwo, że skorzysta z oferowanej usługi lub produktu.

Ponadto z uwagi na swoją formę, reklama w wyszukiwarce jest zdecydowanie lepiej odbierana niż inne działania marketingowe. Dla klientów jest mniej narzucająca się, bardziej intuicyjna, przyjazna. To wpływa nie tylko na zadowolenie korzystania z sieci, ale i na pozytywny odbiór marki, która w ten sposób się promuje. Bardzo często klient nawet nie wie, że jego wybór jest w pewnym sensie sterowany. Jest on przeświadczony, że to on sam go dokonał, bo przecież wybrał któryś z wyników wyszukiwania.

Zaletą reklamy SEM jest także to, że korzyści z niej można mieć w bardzo krótkim czasie, jak to jest najczęściej w przypadku PPC, ale i w dłuższym, ale stabilnym, gdy postawi się na intensywne działania SEO.

Na koniec kwestia ekonomiczna. Zakłada się, że działania SEM mają najlepszą relację poniesionych kosztów do efektów. Zwłaszcza, gdy porównuje się je do tradycyjnych działań reklamowych.

Tak więc podsumowując, marketing w wyszukiwarkach jest skuteczny, bowiem pozwala na zyskanie widoczności strony firmy w Google, wpływa pozytywnie na wizerunek marki, pozwala na dotarcie do wielu potencjalnych klientów, a w przypadku branży e-commerce zapewnia większą sprzedaż.

4.7/5 - (53 votes)
zaufali nam m.in.:
pozycjonowanie porównywarek cen
pozycjonowanie usług budowlanych
pozycjonowanie serwisu ogłoszeniowego
pozycjonowanie serwisu modowego, sklepu z odzieżą

artykuły, poradniki

w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.

pytania?

jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.

No Comments

zostaw komentarz

więcej na naszym blogu

wszystkie artykuły