Jak mierzyć efekty pozycjonowania stron?

Każdy właściciel strony internetowej chce, aby jego pozycja w Google była jak najwyższa, a do tego zwykle niezbędne jest podjęcie odpowiednich działań SEO. Tylko często brakuje wiedzy, jak sprawdzić, czy rzeczywiście przynosi to efekty.

Skuteczne pozycjonowanie – jak mierzyć?

O tym, jak pozycjonować stronę już pisaliśmy, dlatego przejdziemy do tego, jak mierzyć efekty. Wiedza na ten temat przyda Ci się niezależnie od tego, czy współpracujesz ze specjalistą SEO, czy we własnym zakresie pracujesz nad optymalizacją serwisu i pozyskiwaniem ruchu.

Obecnie dostępne są zarówno darmowe, jak i płatne narzędzia SEO, które służą do tego, aby analizować efekty działań w zakresie pozycjonowania stron internetowych. Omówimy je za chwilę, wcześniej jedna chcielibyśmy Ci zwrócić uwagę na dwa bardzo ważne pojęcia, które przydadzą Ci się podczas czytania statystyk – jest to CTR oraz współczynnik odrzuceń.

CTR to skrót od Click Through Rate, czyli współczynnika klikalności. W odniesieniu do widoczności w Google, jest to zależność między liczbą wyświetleń w wynikach wyszukiwania, a rzeczywistą liczbą kliknięć w odnośnik prowadzący do Twojej strony internetowej. Czemu jest to tak ważne? Bo choć wysoka pozycja w Google jest ważnym czynnikiem, to jej celem jest przede wszystkim sprowadzenie ruchu na stronę, a ten odzwierciedla się w kliknięciach.

Lecz oprócz tego ważny jest również współczynnik odrzuceń (bounce rate). Pokazuje on, ilu użytkowników wchodzi na stronę, po czym nie dokonuje na niej już żadnych innych interakcji. Choć przyczyn wysokiego wskaźnika odrzuceń może być wiele i nie zawsze musi to być powód do niepokoju, to może to być również znak dla Ciebie, że serwis posiada nieciekawy wygląd lub treść, która się na nim znajduje, nie jest angażująca – wtedy trzeba zadbać o content marketing.

Statystyki w Google Analitycs, analiza ruchu organicznego

Jeśli chcesz mierzyć, jakie efekty generuje pozycjonowanie stron, to najprościej jest użyć do tego darmowego narzędzia Google Analitycs lub Google Search Console.

Korzyści z ich stosowania jest wiele. Pomogą Ci prześledzić liczbę odsłoń, sesji czy też unikalnych użytkowników, a także sprawdzić, jakiej jakości jest ruch na stronie. Co to oznacza? Jeśli sprzedajesz swoje produkty przez Internet, to zależy Ci przede wszystkim na jak największej liczbie kupujących. Możesz więc zweryfikować, czy zwiększony ruch na stronie przekłada się także na rosnącą sprzedaż – w tym celu dobrze jest śledzić raporty konwersji. A co w przypadku tych firm, które swój biznes prowadzą stacjonarnie, a strona www ma za zadanie jedynie promowanie działalności? Wtedy najważniejsze będzie dla Ciebie obserwowanie, jak zmienia się ruch na podstronach z danymi kontaktowymi, cennikiem itp.

Musisz jednak uważać na jedną rzecz – jeśli chcesz sprawdzić wyniki pozycjonowania stron internetowych, to interesuje Cię przede wszystkim naturalny ruch, czyli ten, który pochodzi z wyników organicznych. Dlatego jeśli prowadzisz płatne kampanie reklamowe (np. Google Ads, które wcześniej nazywały się Google AdWords), ważne jest, skąd przychodzą użytkownicy – interesować powinna Cię wtedy analiza ruchu organicznego, a reklamą PPC warto zainteresować się osobno.

Profesjonalne narzędzia SEO

Z Google Analitycs oraz Google Search Console korzystać może każdy właściciel strony internetowej całkowicie za darmo. To jednak czasami może być za mało. Oprócz tego dostępne są płatne narzędzia SEO, takie jak Senuto, SEMSTORM czy Ahrefs. One nie tylko umożliwiają analizę widoczności strony, ale także porównanie jej na tle konkurencji. Oprócz tego mogą pomagać w sprawdzaniu profilu linków czy wybieraniu fraz kluczowych.

Aby jednak móc z nich skorzystać, trzeba wykupić do nich dostęp. Najczęściej robią to specjaliści SEO, którzy współpracują z wieloma klientami, natomiast dla pojedynczych przedsiębiorców może okazać się to nieopłacalne.

Jeśli jednak współpracujesz z agencją SEO, to generowane będą dla Ciebie raporty pokazujące efekty podjętych działań, bez względu na to, jaki model współpracy z nimi podejmiesz.

Kiedy można spodziewać się efektów pozycjonowania strony?

Efekty pozycjonowania strony mogą być widoczne w różnym czasie w zależności od wielu czynników, takich jak konkurencja na dane słowa kluczowe, aktualna pozycja strony, jakość i ilość treści na stronie, optymalizacja techniczna i link building. W przypadku łatwiejszych fraz można spodziewać się pierwszych efektów po kilku miesiącach od rozpoczęcia działań, ale dla trudniejszych fraz proces może trwać nawet kilka miesięcy lub więcej. Dlatego ważne jest, aby podejść do pozycjonowania jako długofalowego procesu i cierpliwie czekać na rezultaty. Ostatecznie, efekty pozycjonowania zależą od wielu czynników i nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy można spodziewać się efektów.

5/5 - (1 vote)
    zaufali nam m.in.:
    oferteo.pl logo
    pozycjonowanie porównywarek cen
    pozycjonowanie usług budowlanych
    pozycjonowanie serwisu ogłoszeniowego

    artykuły, poradniki

    w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.

    pytania?

    jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.

    No Comments

      zostaw komentarz