Marketing szeptany – czy warto w niego inwestować?

Prowadzisz firmę i zastanawiasz się nad sposobami na jej zareklamowanie? Chcesz zaistnieć w sieci? Słyszysz o różnych formach promocji w Internecie, ale wciąż nie wiesz, na którą się zdecydować? Poradnik ten wyjaśni, czym jest marketing szeptany. Sprawdź, co daje i czy dzisiaj warto w niego jeszcze inwestować.

Czym jest marketing szeptany?

Marketing szeptany to rodzaj marketingu internetowego, a więc reklamy, która ma na celu dotarcie z informacją o promowanych treściach – produkcie lub usłudze – bezpośrednio do użytkownika. Jednak to, co ważne – ma to się odbyć w sposób możliwie jak najbardziej spontaniczny.

Warto nadmienić, że tego typu działania marketingu szeptanego (WoMM, czyli z ang. Word of Mouth Marketing) mogą być prowadzone na dwa sposoby. Pierwszy jest niejawny. Tutaj relacja o produkcie lub usłudze jest komunikowana na linii konsument-konsument. Wywoływana w sieci dyskusja ma więc formę „szeptania” o promowanej treści poprzez zwykłe konta użytkowników – często fikcyjne, stworzone specjalnie na potrzeby działań marketingu szeptanego. Jednak marketing internetowy określany jako szeptany, może także być prowadzony jawnie i oficjalnie. Wówczas na forach internetowych i w innych miejscach w sieci, wypowiada się reprezentant marki. Dzięki odpowiedniemu monitorowaniu Internetu, wiadomo jest, gdzie powinien się odezwać.

Innym określeniem na marketing szeptany jest buzz marketing, którego określenie wzięło się od brzęczenia pszczół. Wzięło się stąd, że opiera się w dużej mierze na robieniu szumu wokół potencjalnych klientów. Chodzi bowiem o to, że umiejętnie moderowany buzz marketing zaczyna się od wywołania dyskusji na dany temat. Dzięki temu inni użytkownicy mogą podzielić się swoimi przemyśleniami. Dopiero później, właściwie moderując dyskusję, można naprowadzić rozmowę na daną markę czy produkt.

To, co kluczowe w dobrym i etycznym marketingu szeptanym, to fakt, że wywołanie dyskusji ma niewymuszoną i naturalną formę. Dzięki temu każdy, kto w niej uczestniczy, nie czuje się przekonywany na siłę. Buzz marketing poprowadzony ma być tak, by każdy internauta, dokonując decyzji zakupowej, był przekonany o słuszności podjętego przez siebie wyboru. Wiele osób, zanim zdecyduje się bowiem na jakiś produkt czy usługę, wcześniej chętnie o niej czyta opinie innych użytkowników. Rzadko kiedy wpływ na podjęte działania ma klasyczna forma reklamy.

Rodzaje marketingu szeptanego

Warto wiedzieć, że na przestrzeni lat z buzz marketingu wydzielono kilka rodzajów tej formy reklamy, które mają nieco odmienne formy. To sprawia, że nie każdy widzi w tego typu działaniach typowy marketing szeptany. Tymczasem okazuje się, że w zależności od specyfiki produktu, marki, grupy społecznej, do której jest skierowany, może on mieć przeróżne oblicza.

I tak w buzz marketingu wyróżnić można marketing wirusowy. Polega on na tym, że tworzona jest ciekawa dla internautów treść, którą chętnie między sobą udostępniają. Szeptanie o marce lub produkcie może odbywać się również na zasadzie brand bloggingu, a więc tworzenie blogów, ale i aktywne uczestniczenie w całej blogosferze. W niektórych branżach świetnie sprawdza się zrzeszanie niszowych społeczności, które mają wspólne zainteresowanie. Taki community marketing nie jest łatwy, ale daje świetne rezultaty.

Oczywiście dzisiaj, gdy tak istotny jest influence marketing, nie można nie wspomnieć o product seedingu i trendsetting. Sławne, wpływowe osoby promujące dany produkt czy usługę, potrafią skuteczne przekonać do niej swoich obserwatorów. Oczywiście to nie wszystkie sposoby, w jakie można szeptać o swojej marce. Więcej informacji na ich temat znaleźć można w artykule poświęconym formom marketingu szeptanego. Skoro już wiadomo, czym jest buzz marketing, a także jakie jego rodzaje są najpopularniejsze, należy zastanowić się nad tym, czy aby na pewno jest to forma promocji marki, w którą warto inwestować.

Marketing szeptany – czy warto na niego postawić?

Umiejętne prowadzenie działań buzz marketingu może przynieść firmie wiele korzyści. Oczywiście najważniejszą z nich, zwłaszcza dla nowych marek, ale i tych o ugruntowanej pozycji, będzie zwiększenie świadomości konsumentów, ale i zbudowanie zaufania do przedsiębiorstwa.

Dzięki kampaniom marketingu szeptanego możliwe jest także wsparcie działań pozycjonowania strony WWW. Dzięki zamieszczaniu w postach linków do konkretnych podstron witryny marki, możliwe jest zwiększenie ilości linków przychodzących. Bardzo często są one równocześnie okazją do prowokowania naturalnego, unikalnego ruchu na stronie.

Co więcej, istotne jest to, że ta forma marketingu internetowego nie jest kosztowna. Pozwolić sobie na nią mogą nawet małe firmy. Jeśli poprowadzona jest rozsądnie przez doświadczoną agencję, wówczas może być świetnym dodatkiem do innych działań marketingowych.

Ile może kosztować marketing szeptany?

Koszt marketingu szeptanego może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak skala i zakres projektu, rodzaj działań marketingowych, reputacja i doświadczenie agencji, która świadczy te usługi.

Marketing szeptany może być realizowany na wiele sposobów, w tym poprzez udzielanie wywiadów influencerom, tworzenie recenzji produktów, współpracę z blogerami i vlogerami, a nawet za pośrednictwem reklam płatnych. Koszt każdego z tych działań może się różnić, a niektóre z nich mogą być bardziej kosztowne niż inne.

Można znaleźć agencje, które świadczą usługi marketingu szeptanego w różnych przedziałach cenowych, od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od rozmiaru i skali projektu.

W każdym razie ważne jest, aby dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i oczekiwania, porównać oferty różnych agencji i dokładnie zrozumieć, co jest oferowane w ramach usług marketingu szeptanego, zanim zdecydujesz się na wybór agencji i rozpoczniesz współpracę.

czeka na pierwszą ocenę 🙂
    zaufali nam m.in.:
    pozycjonowanie porównywarek cen
    pozycjonowanie usług budowlanych
    pozycjonowanie serwisu ogłoszeniowego
    pozycjonowanie serwisu modowego, sklepu z odzieżą

    artykuły, poradniki

    w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.

    pytania?

    jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.

    No Comments

      zostaw komentarz