Optymalizacja strony internetowej – od czego zacząć?

Optymalizacja strony internetowej niezbędna jest do osiągnięcia zadowalających wyników w wyszukiwarce. Zazwyczaj poprzedza ją audyt SEO, który wskazuje co trzeba zrobić, jakie błędy poprawić, aby strona była czytelna, użyteczna i przede wszystkim – by spełniała jak najlepiej swoją funkcję. Od czego więc należy zacząć optymalizację strony pod kątem SEO?

Czym jest optymalizacja strony internetowej?

Optymalizacja strony internetowej to działania, które mają na celu dostosowanie witryny do wymagań wyszukiwarek (zazwyczaj Google) oraz użytkowników. Dzięki temu strona zajmuje lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania, szybciej się ładuje, zwiększony zostaje ruch na stronie itd. Optymalizację strony internetowej obejmują zarówno działania skupiające się na technicznych zagadnieniach, jak i działania koncentrujące się na treści witryny. Część tych zadań można wykonać samodzielnie, pozostałe lepiej powierzyć agencjom SEO i programistom. Od czego więc zacząć optymalizację strony?

Optymalizacja treści na stronie

Treść na stronie ma duże znaczenie w optymalizacji SEO. Warto rozsądnie rozplanować strukturę treści, najlepiej jeszcze na etapie tworzenia strony, chodzi tu o rozmieszczenie tekstów, opisów itp., ale i nazewnictwo podstron. Jeżeli chodzi o samą treść, ta przede wszystkim powinna być unikalna. Google nie lubi plagiatów i docenia wartościowy oraz oryginalny content. Jakie jeszcze powinny być treści na stronie? Obszerne. Muszą w 100% wyczerpywać dany temat, chodzi tu zarówno o artykuły, jak i opisy produktów, podstron itp. Warto by były też odpowiednio podzielone. Przy dłuższych treściach należy stosować nagłówki H1, H2, H3. Oczywiście teksty te powinny być nasycone odpowiednimi dla danej witryny i działalności słowami kluczowymi, które będą przyciągały użytkowników.

Optymalizacja meta title i meta description

Znaczenie ma również optymalizacja meta title i meta description. Tytuł ma szczególne znaczenie, jest on wyświetlany zarówno w wynikach wyszukiwania, jak i w karcie strony. Powinien odpowiadać temu, co znajduje się na stronie internetowej, przedstawiać jej działalność, ale i zawierać słowa kluczowe, które mają znaczenie dla danej branży. Nie można jednak „upychać” fraz na siłę, powinny one wyglądać naturalnie.

Meta description to znacznik, który wyświetla się w wynikach wyszukiwania tuż pod tytułem. Jego zadaniem jest zachęcenie użytkowników do odwiedzenia strony, może on zawierać wezwanie „call to action”.

Optymalizacja grafiki na stronie

Optymalizacja strony pod Google lub inną wyszukiwarkę obejmuje również grafikę. Lepiej o tym nie zapominać, ponieważ pominięcie tego może negatywnie wpłynąć chociażby na czas ładowania się strony. Optymalizując grafikę należy skupić się przede wszystkim na „wadze” zdjęć. Duże grafiki w oryginalnym rozmiarze często długo się ładują, co wpływa negatywnie na SEO, użytkownicy po chwili czekania wolą przejść na inną stronę, co może poskutkować utratą potencjalnego klienta. Inną kwestią jest zadbanie o alternatywny opis zdjęć, który wyświetla się, gdy pojawiają się problemy z załadowaniem grafik. Ta krótka charakterystyka powinna przedstawiać to, co faktycznie znajduje się na obrazku.

Optymalizacja strony internetowej to także zagadnienia techniczne. Wśród nich znajdują się czynności związane z poprawą kodu, uporządkowaniem przekierowań i błędów, responsywnością strony i dostosowaniem jej do urządzeń mobilnych, strukturą linkowania itd. Te z kolei prace warto powierzyć specjalistom, którzy skutecznie pomogą wpłynąć na zwiększenie pozycji witryny w wyszukiwarce.

Czy optymalizacja strony wpływa na pozycjonowanie w Google?

Tak, optymalizacja strony może mieć wpływ na pozycjonowanie w wyszukiwarce Google. Optymalizacja strony obejmuje dostosowywanie elementów takich jak treść, meta tagi, linki wewnętrzne i zewnętrzne, szybkość ładowania itp., aby poprawić doświadczenie użytkownika i uzyskać lepsze wyniki w wyszukiwarkach. Google stosuje algorytm, który ocenia te i inne czynniki, aby określić, które strony są najlepiej dostosowane do wyszukiwanych zapytań i udostępniać je jako pierwsze wyniki.

4/5 - (1 vote)
zaufali nam m.in.:
pozycjonowanie porównywarek cen
pozycjonowanie usług budowlanych
pozycjonowanie serwisu ogłoszeniowego
pozycjonowanie serwisu modowego, sklepu z odzieżą

artykuły, poradniki

w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.

pytania?

jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.

No Comments

zostaw komentarz

więcej na naszym blogu

wszystkie artykuły