Pozycjonowanie serwisu ogłoszeniowego, co musisz wiedzieć?

Wśród serwisów ogłoszeniowych panuje bezlitosna konkurencja. O pozycje walczą zarówno ogólnopolskie serwisy, jak i strony lokalne czy powiązane z daną branżą – nieruchomości, motoryzacja etc. Co robić, aby znaleźć się na upragnionej pozycji TOP 1 lub chociaż „wskoczyć” do TOP 3?

Analiza konkurencji, działań SEO

W przypadku serwisów ogłoszeniowych analiza konkurencji jest stosunkowo prosta, bo tych, które się „liczą”, jest niewiele. To m.in. Sprzedajemy.pl, Olx.pl, Gratka.pl, serwis aukcyjny Allegro.pl czy serwisy tematyczne – Otomoto.pl czy Otodom.pl.

Jednak sama świadomość konkurencji to za mało. Trzeba przeanalizować, a potem monitorować jej działania w ramach SEO. Jak to robić? Przy pomocy narzędzi, takich jak Senuto, SEMSTORM, Ahrefs czy Majestic. Na ich podstawie możesz zobaczyć, jak Twój serwis wypada na tle innych, a także sprawdzić, na jakie frazy kluczowe są widoczne i z jakich miejsc pozyskują linki (bo skoro oni tam są, to czemu Ty nie miałbyś się również tam znaleźć, prawda?).

Korzystanie z takich narzędzi wymaga czasu, wiedzy, a także nakładu finansowego (nie są one bezpłatne, a abonamenty nie należą do najniższych). Jeśli więc nie planujesz stworzenia działu SEO w swojej firmie, już na tym etapie współpraca z agencją SEO może okazać się nieunikniona.

Content marketing i duplicate content

Content marketing rośnie w siłę i to nie bez powodu. Google promuje użyteczne treści, zwiększają one także zaangażowanie użytkowników i ruch organiczny. Oprócz tego umożliwiają pozycjonowanie na frazy long tail.

Tylko w przypadku serwisów ogłoszeniowych treści zwykle tworzą… ich użytkownicy. I są one różnej jakości, dlatego Ty również musisz wkroczyć do akcji. Tu są dwie drogi. Z jednej strony możesz tworzyć unikalne opisy kategorii, wzbogacone o frazy komercyjne, z drugiej natomiast utworzyć bloga, poradniki, które będą odpowiadać na najbardziej nurtujące użytkowników pytania, a także pomogą im w wyborze konkretnego produktu, usługi. Pamiętaj – content is king.

Tylko zanim przejdziemy dalej, trzeba jeszcze mieć świadomość tego, że w tym przypadku często może dochodzić do powielania treści (duplicate content), co sygnalizowaliśmy podczas przedstawienia najpopularniejszych sposobów pozycjonowania serwisów ogłoszeniowych: https://bizzit.pl/klient/sprzedajemy-pl/. I co istotne, Ty nie będziesz mieć na to wpływu. O co chodzi? Ogłoszenia, które tworzą użytkownicy, mogą być kopią opisów producenta lub unikalnym opisem…, który jednocześnie został wstawiony na kilka serwisów.

Dlatego konieczna jest analityka semantyki nazw, wzbogacanie opisów o frazy, copywriting SEO. Przy czym nie zawsze automatyzacja tych działań będzie dobrym rozwiązaniem, ponieważ korzystają z tego sposobu Twoi konkurenci. Żeby być przed nimi, musisz zrobić coś więcej, lepiej i skuteczniej dopasowywać frazy użyte w meta title, meta description czy w jakimkolwiek miejscu na stronie.

Linkowanie wewnętrzne

Serwisy ogłoszeniowe, zarówno o charakterze ogólnym, jak i tematycznym, stanowią ogromną bazę ofert, które należy w logiczny sposób posegregować, aby ułatwić nawigację użytkownikom oraz robotom wyszukiwarek. To podstawa dobrze zoptymalizowanej strony www.

Podczas tworzenia nawigacji, linkowania wewnętrznego ważne jest także, aby przygotować optymalne pod względem SEO anchory, które jednocześnie będą w pełni zrozumiałe dla użytkownika, pozwolą na intuicyjne poruszanie się po serwisie.

Ponadto z punktu widzenia User Experience oraz SEO, koniecznością jest też stosowanie nawigacji okruszkowej, czyli breadcrumbs. Jest to ścieżka nawigacji, która ułatwia przechodzenie między kategoriami i podkategoriami, zwłaszcza jeśli użytkownik trafia na daną podstronę z ofertą z wyników wyszukiwania.

To wszystko, choć pozornie wydaje się być proste i oczywiste, w przypadku tak dużych serwisów, wymaga przeprowadzenia zaawansowanych prac analitycznych, wspartych narzędziami SEO.

Audyt SEO serwisów ogłoszeniowych

Przyjęło się, że audyt SEO, czyli analizę strony internetowej pod kątem czynników rankingowych Google’a, przeprowadza się podczas tworzenia strony czy przed podjęciem działań związanych z pozycjonowaniem. Jednak gdy mowa o serwisach ogłoszeniowych, to za mało.

Taki audyt należy przeprowadzać regularnie, aby móc na bieżąco eliminować błędy, a także dopasowywać zastosowane działania do… zmian algorytmu Google’a.

Wydaję Ci się, że to, o czym pisaliśmy, to sporo informacji i pracy? Niestety, mamy złą wiadomość – to zaledwie wierzchołek góry lodowej. I nawet, jeśli teraz zadbasz o wszystko, nikt nie da gwarancji, że za miesiąc konkurencja Cię nie wyprzedzi, trzeba więc stale trzymać rękę na pulsie. Podejmij z nami współpracę, a my Ci w tym pomożemy.

czeka na pierwszą ocenę 🙂
zaufali nam m.in.:
pozycjonowanie porównywarek cen
pozycjonowanie usług budowlanych
pozycjonowanie serwisu ogłoszeniowego
pozycjonowanie serwisu modowego, sklepu z odzieżą

artykuły, poradniki

w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.

pytania?

jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.

No Comments

zostaw komentarz

więcej na naszym blogu

wszystkie artykuły