Przeczytałeś, że najlepiej pozycjonować się na „długi ogon”, ale w sumie nie bardzo wiesz, o co chodzi? Dziś wytłumaczymy, na czym polega pozycjonowanie long tail i dlaczego warto optymalizować stronę pod mniej popularne słowa kluczowe.
- Na czym polega pozycjonowanie long tail?
- Jak szukać fraz do pozycjonowania szerokiego?
- Long tail, długi ogon – korzyści
Na czym polega pozycjonowanie long tail?
Pozycjonowanie szerokie, long tail, długi ogon – terminy te dotyczą pozycjonowania na kilkuwyrazowe, szczegółowe słowa kluczowe. Dalej nic ci to nie mówi?
Frazy dzieli się na brandowe, ogólne i long tail. Brandowe związane są z nazwą marki, natomiast ogólne słowa kluczowe to jedno-, maksymalnie dwuwyrazowe zapytania o wysokiej konkurencyjności. Co to oznacza? Posiadają dużą średnią miesięczną liczbę wyszukiwań (w narzędziach SEO często określa się to jako search volume), czyli w praktyce, są często wpisywane przez użytkowników w wyszukiwarkę. Ze względu na ich popularność, osiągnięcie wysokich pozycji będzie wiązać się z wyższym nakładem czasu i środków, a nie zawsze przełoży się to na zyski. Dlaczego? Ponieważ zwykle ogólne frazy kluczowe wpisywane są przez klientów, którzy jeszcze nie do końca wiedzą, czego chcą. To np. „kredyt”, „sukienka”, „buty damskie”.
W opozycji znajdują się frazy long tail – są kilkuwyrazowe, nierzadko posiadają formę rozbudowanych pytań. Choć ich search volume jest niższy, mogą przynieść więcej korzyści, ponieważ użytkownik, który je wpisuje, już wie, czego oczekuje. Ponadto, ze względu na niższą konkurencyjność, łatwiej jest wypozycjonować się na tzw. długi ogon.
Przykłady fraz typu long tail to:
- gdzie sukienki na bal;
- jak otrzymać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach;
- czerwona sukienka na wesele;
- obiektyw sony a6000 50mm f.1.8.
Pozycjonowanie szerokie sprawdza się zarówno w przypadku optymalizacji SEO produktów w sklepie internetowym („obiektyw sony a6000 50mm f.1.8”), jak i podczas tworzenia artykułów na firmowego bloga („jak otrzymać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach” – w tym wypadku ważne jest, aby poprzez linkowanie wewnętrzne przekierować do strony sprzedażowej, np. porównywarki kredytów hipotecznych).
Jak szukać fraz do pozycjonowania szerokiego?
O podstawowych zasadach dobierania fraz kluczowych przeczytasz tutaj. Na co zwracać uwagę, gdy chcesz zająć się pozycjonowaniem szerokim?
To, co będzie cię interesować, to złożoność frazy (kilkuwyrazowe, precyzyjne zapytania), a także search volume. W zależności od branży może to być zarówno 50, jak i 500 miesięcznych wyszukiwań. Jak to sprawdzić? Najskuteczniejsze są płatne narzędzia, takie jak Senuto, Ahrefs, Semstorm.
W wersji darmowej ograniczone informacje na temat search volume przedstawia Ubersuggest. Możesz też korzystać z Planera słów kluczowych, ale jeśli aktualnie nie masz utworzonej żadnej kampanii, wyniki będą podawane w przedziałach liczbowych.
Long tail, długi ogon – korzyści
Jakie są korzyści pozycjonowania long tail? Przede wszystkim niższy koszt oraz szybszy efekt, co związane jest z niższą konkurencyjnością tych słów. W praktyce najczęściej pozycjonujesz się nie na jedną, ale na kilkanaście, kilkadziesiąt fraz z długiego ogona. Kolejną zaletą, wynikającą z mniejszej popularności, jest większa stabilność pozycji.
Takie działania wyróżniają się też wyższym współczynnikiem konwersji, co jest związane z tym, że użytkownicy najczęściej już wiedzą, czego chcą lub próbują się dowiedzieć, jak to uzyskać. Dlatego, nawet jeśli optymalizujesz stronę pod frazy komercyjne, ogólne słowa kluczowe, jednocześnie powinieneś dążyć do pozycjonowania szerokiego, które będzie uzupełnieniem tych prac.
artykuły, poradniki
w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.
pytania?
jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.
Spoko artykuł , dodał bym jeszcze że Long tail to pozycjonowanie strony na wiele długich fraz