Co to jest SEO, jak ma się do innych działań marketingowych w internecie?

Dzisiaj w zasadzie nie trzeba nikogo przekonywać do tego, jak ważna dla biznesu jest promocja firmy w Internecie. Jednak z uwagi na to, że nie każdy wie, jak należy to rozumieć, warto nieco sprawę rozjaśnić. W artykule skupimy się na tym czym jest SEO, ale w kontekście działań marketingowych w Internecie.

Co to jest marketing?

Marketing to wszelkie czynności, jakie wdraża się w firmie w celu wsparcia sprzedaży wyrobów lub usług, czy po prostu wzbudzenia wśród konsumentów pozytywnej opinii o przedsiębiorstwie.

W związku z marketingiem bardzo często pojawia się kwestia nie tylko samych działań promocyjnych, a więc reklamy w celu wsparcia sprzedaży, ale i prowadzenie badań i analiz, kreowanie potrzeb klientów, dbałość o markę przedsiębiorstwa w tym oczywiście budowanie jej odpowiedniego wizerunku.

Aby działania te miały sens, konieczne jest podporządkowanie działań pod kątem finalnego nabywcy produktów lub usług. Jednak aby było to możliwe, często muszą być pobudzone odpowiednie potrzeby. Dzięki odpowiednio przeprowadzonej akcji, można zyskać nowych klientów. To przekłada się oczywiście na zyski dla firmy.

Z uwagi na to, że aby zrealizować cele marketingowe należy wykorzystywać wszystkie dostępne środki, dzisiaj wyróżnić można wiele rodzajów marketingu. W tekście skupimy się przede wszystkim na szeroko pojętym marketingu internetowym, który choć lubi być przez ekspertów dzielony na podkategorie, po prostu jest działaniami w sieci, dlatego znacznie łatwiej jest na niego spojrzeć całościowo, a więc przez kanał jakim się odbywa.

Czym jest SEO?

SEO czyli z angielskiego Search Engine Optimization to działania, które mają na celu zoptymalizowanie strony internetowej pod kątem wyszukiwarki. Jest więc to proces, o którego sukcesie przesądza to, jak wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania, zajmie witryna klienta. Chodzi jednak o to, by były to wyniki organiczne, a więc te, jakie otrzymuje konsument po wpisaniu określonej frazy, np. buty Nike, a nie w wyniku linków sponsorowanych.

Optymalizacja obejmuje wiele obszarów. Zmieniać można treść strony. Tutaj ważna rolę odgrywa pojęcie content marketingu, a więc tworzenia wartościowych treści. Zarówno dla internauty, jak robotów wyszukiwarki. Zmiany obejmują często również strukturę witryny, a więc często konieczne są działania w warstwie technicznej. Takich działań on page jest wiele. Oddziałują na siebie nawzajem.

Jednak w przypadku SEO powiedzieć należy również o pozycjonowaniu, a więc często działaniach off page. Tutaj znaczącą rolę mają linki, które prowadzą do witryny. Taki link building może przebiegać na różnych obszarach. Do najpopularniejszych z taktyk zaliczyć można linkowanie na forach internetowych, w serwisach społecznościowych, w artykułach na blogach, w tekstach sponsorowanych na serwisach tematycznych, ale i dzięki stronom zapleczowym, czy przejętym domenom.

Bardzo często przed wprowadzeniem jakichkolwiek działań zleca się audyt SEO. Dzięki specjalnym narzędziom do diagnostyki, specjaliści SEO są w stanie sprawdzić stronę pod różnym kątem. To przełoży się na zdobycie danych. Ale nie tylko. Dzięki ich właściwej interpretacji, umożliwi przełożenie ich na skuteczną optymalizację i pozycjonowanie.

A jak się ma SEO do marketingu internetowego?

SEO a marketing internetowy

Marketing internetowy jest taką formą marketingu, która jako medium używa Internetu. Dawniej możliwa była głównie dzięki stronie WWW, a dzisiaj do pozyskiwania klientów najczęściej używa się rezultatów z wyszukiwarki, ale i banerów na dużych portalach, czy reklamach w serwisach społecznościowych.

Właśnie dlatego SEO jest bardzo ważne, gdy chce się osiągnąć cele, takie jak przyciągnięcie klientów na stronę WWW czy do sklepu online. Dzięki odpowiednio przeprowadzonej optymalizacji, a także pozycjonowaniu, wykorzystując wyszukiwarkę, można skierować ruch na własną stronę.

Ale to niestety za mało. W związku z ogromną konkurencją warto wykorzystać cały potencjał, jaki w dziedzinie marketingu daje Internet. Oprócz pozycjonowania, warto postawić także na reklamę płatną. Dzięki temu można pojawić się w okienku nad wynikami wyszukiwania. Standardem dzisiaj jest strona firmowa na Facebooku. Jednak trzeba spojrzeć szerzej i skorzystać z wszystkich dostępnych kanałów social media. Dzięki Instagramowi można dotrzeć do osób w sposób graficzny, a Twitter to doskonały kanał RRS.

Zalety marketingu internetowego

A dlaczego lepszy marketing internetowy niż tradycyjne działania reklamowe? Przede wszystkim z uwagi na to, że jest to marketing interaktywny. Ma się możliwość docierania do klientów, ale i wchodzenia z nimi w interakcje. Dzięki personalizacji komunikatów, łatwiej jest wzbudzić w konsumentach potrzeby, które zaspokojone mogą być przez oferowany produkt czy usługę.

Marketing internetowy znacznie łatwiej jest dopasować do konkretnej grupy odbiorców. Prościej można automatyzować działania, ale też je analizować i zmieniać zgodnie z nowymi założeniami. Warto także zaznaczyć, że dzięki reklamie w sieci można znacznie zoptymalizować koszty.

czeka na pierwszą ocenę 🙂
zaufali nam m.in.:
pozycjonowanie porównywarek cen
pozycjonowanie usług budowlanych
pozycjonowanie serwisu ogłoszeniowego
pozycjonowanie serwisu modowego, sklepu z odzieżą

artykuły, poradniki

w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.

pytania?

jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.

No Comments

zostaw komentarz

więcej na naszym blogu

wszystkie artykuły