Jak poprawić widoczność strony w Google?

Nawet jeśli wiesz, czym jest pozycjonowanie stron internetowych, to często nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak niewiele kroków może prowadzić do zwiększania widoczności Twojej strony. Dlatego jeśli chcesz poprawić swoją pozycję w Google, sprawdź 5 wskazówek, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Audyt SEO

O audycie SEO już szerzej pisaliśmy, dlatego zachęcamy do zapoznania się z tym wpisem, a dziś jedynie nakreślimy, dlaczego może Ci się to przydać. Mowa jest o analizie, którą najczęściej przeprowadza specjalista SEO i która ma na celu wskazanie jakie błędy zostały popełnione podczas tworzenia i wypełniania treścią stron internetowych. Dlaczego jest to istotne? Ponieważ czasami są to drobne, techniczne kwestie, które utrudniają skuteczne pozycjonowanie.

Tylko niestety – samo zlecenie wykonania analizy SEO to za mało, ponieważ wprowadzenie poprawek najczęściej będzie leżało po Twojej stronie (a uściślając – zwykle webmastera). I dopóki ich nie wykonasz, to nawet najdokładniejszy raport nic nie zmieni.

Linkowanie wewnętrzne

Nawet osoba, która o pozycjonowaniu stron www nie wie zbyt wiele, zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest pozyskanie odnośników do swojego serwisu z innych, wartościowych stron. A czy wiesz, że równie istotne jest linkowanie wewnętrzne? W ten sposób określa się umieszczanie odnośników w obrębie serwisu – oznacza to, że jedna podstrona linkuje do kolejnej.

Warto o tym pomyśleć w szczególności, gdy prowadzisz firmowego bloga, w ramach którego publikujesz treści przydatne dla Twoich odbiorców. W artykułach możesz linkować do podstron związanych z oferowanymi przez Ciebie usługami/produktami lub do innych artykułów, które stanowią jego uzupełnienie. Dzięki temu nie tylko tworzysz strukturę linków wewnętrznych, ale jeszcze zachęcasz użytkownika do dalszych interakcji. I na potwierdzenie naszych słów zauważ, że sami wykorzystujemy tę metodę.

Optymalizacja meta tagów

Jeśli zapoznałeś się już z naszym artykułem na temat audytu SEO (a jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to wróć do punktu 1., gdzie znajdziesz odnośnik do wpisu…), to wiesz, że w tym raporcie dużą uwagę przykuwa się do meta tagów. Są to znaczniki title oraz description, które stanowią cenną informację dla robotów Google’a – dzięki nim od razu wiedzą, o czym jest strona. Ale to nie jest jedyne ich znaczenie. To, co znajduje się w tagach title oraz description wyświetlane jest w wynikach wyszukiwania.

Title, czyli tytuł strony, stanowi jednocześnie odnośnik do Twojego serwisu w wyszukiwarce. Oprócz tego pojawia się na pasku przeglądarki, choć nie wszyscy użytkownicy mają aktywną tę opcję. Natomiast opis – description – znajduje się pod odnośnikiem i ma za zadanie zachęcić do kliknięcia. Co ciekawe, jeśli w opisie znajdą się frazy kluczowe stanowiące jednocześnie aktualne zapytanie, to zostaną one pogrubione, a co za tym idzie – od razu przykują uwagę.

Optymalizacja obrazków

Chcesz być o krok przed konkurencją? W takim razie optymalizuj obrazki! Wziąż niewiele osób zarządzających serwisami się tym zajmuje, a ma to kluczowe znaczenie dla pozycjonowania strony internetowej.

A czy wiąże się to z jakąś wiedzą tajemną? Nie. Wystarczy, że każde zdjęcie, które jest publikowane na stronie, zamiast nic nieznaczącej nazwy będzie posiadać odpowiedni tytuł. Oprócz tego, podczas dodawania go na konkretną podstronę, należy uzupełnić pole „ALT”. ALT, czyli alternatywny tekst, jest informacją dla robotów Google’a, co znajduje się na obrazku. Oprócz tego, jeśli strona ładuje się długo, to zamiast obrazka wyświetlone zostanie to, co zostało określone w tym atrybucie.

Szybkość ładowania strony

Co zrobić, aby pozycjonowanie stron było skuteczne, a tym samym zwiększyć widoczność? Trzeba zadbać o odpowiednią szybkość ładowania strony. Często popełniany błąd wiąże się z obrazkami – na serwer wysyłane są zbyt „ciężkie” pliki, których rozmiar wynosi nawet po kilka megabajtów! Zbyt duża ilość zainstalowanych wtyczek również może spowolnić ładowanie się strony, a pewnie połowa z nich nawet nie jest Ci potrzebna.

Na ten parametr wpływa także wiele innych czynników, jednak ich przedstawienie wiązałoby się z tłumaczeniem skomplikowanych niuansów technicznych. Mały jednak małą poradę na koniec – Google udostępnił narzędzie PageSpeed Insights, dzięki któremu sprawdzisz szybkość ładowania Twojej strony na komputerach oraz urządzeniach mobilnych. Oprócz oceny, uzyskasz także podstawowe informacje na temat tego, jakie działania optymalizacyjne mogą przyśpieszyć jej otwieranie.

Czy duża widoczność strony w Google to dobre pozycjonowanie?

Niekoniecznie, duża widoczność strony w Google to tylko jeden z wielu czynników, które wpływają na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania. Aby osiągnąć dobre pozycjonowanie, strona powinna spełniać wiele różnych wymagań, takich jak atrakcyjny i wartościowy content, przyjazny dla użytkownika interfejs, odpowiednie linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne, oraz dostosowanie do wymogów wyszukiwarek, takich jak optymalizacja meta-tagów i tytułów stron.

4.5/5 - (2 votes)
zaufali nam m.in.:
pozycjonowanie porównywarek cen
pozycjonowanie usług budowlanych
pozycjonowanie serwisu ogłoszeniowego
pozycjonowanie serwisu modowego, sklepu z odzieżą

artykuły, poradniki

w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.

pytania?

jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.

No Comments

zostaw komentarz

więcej na naszym blogu

wszystkie artykuły