Koszt pozycjonowania strony, koszty pozycjonowania sklepu internetowego – przykłady, modele rozliczania

Czy pozycjonowanie sklepu internetowego jest drogą usługą? Od czego zależą jej koszty? I jakie modele rozliczeniowe można zastosować?

Co wpływa na koszt pozycjonowania sklepu internetowego?

Jeśli liczyłeś, że poznasz konkretną cenę pozycjonowania, czeka cię zawód. Koszty pozycjonowania strony mogą być inne w każdym przypadku. Zależą od całego szeregu różnych czynników. Jednym z nich jest tempo, w jakim rozwija się twoja konkurencja. Znaczenie ma branża, w jakiej działa twój sklep. Jeśli jest ona niszowa, nie posiadasz bardzo szerokiego asortymentu ani dużej konkurencji, pozycjonowanie wyjdzie taniej. Przy ograniczonym asortymencie nie znajdzie się niezliczonych fraz możliwych do wykorzystania, więc można skupić się na kilku najważniejszych. Taka strategia nie generuje wysokich kosztów, a w przypadku sklepu działającego w niszowej branży może się w pełni sprawdzić.

Inaczej trzeba podejść do sprawy, jeżeli twój sklep działa w popularniejszej branży, na przykład odzieżowej, sportowej czy kosmetycznej. W takim wypadku należy ustalić pewne biznesowe priorytety, jak i liczbę słów, na które zamierza się pozycjonować w danym miesiącu. Można te ustalenia modyfikować na bieżąco zależnie od budżetu i wyników, które pokażą, na ile skuteczna jest obrana strategia. Oczywiście wraz ze zmianą ustaleń, zmianie będą też ulegać koszty.

Jakie są koszty pozycjonowania sklepu internetowego?

Wysokość opłat zleży od podanych wyżej czynników, nie podamy więc tu konkretnych cen, ale możemy podać przybliżone, żeby określić, w jakim mniej więcej przedziale się one mieszczą.

Jedną z niezbędnych usług wchodzących w skład pozycjonowania sklepu internetowego jest optymalizacja jego strony. Płaci się tutaj za czas jej poświęcony. Może on wynieść kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt godzin – szczególnie dużo czasu trzeba poświęcić na pracę nad stroną w pierwszym miesiącu współpracy, kiedy sporządzany jest audyt SEO. A godzina pracy specjalisty to z reguły koszt około 120-150 zł netto.

Następną kwestią jest tworzenie treści na stronę sklepu. 1000 znaków tekstu może kosztować kilkadziesiąt złotych. Owszem, są copywriterzy, którzy robią to za tańsze pieniądze – nawet 6 zł za tekst – ale pod wieloma względami lepiej jest skorzystać z usług agencji, która opracuje go ściśle pod kątem pozycjonowania.

Pozyskiwanie linków do strony sklepu też oczywiście kosztuje. Wiele agencji korzysta w tym celu z własnej bazy stron, którymi administruje – jej utrzymanie to spore koszty w skali roku, które zostają rozłożone na klientów. Ale w procesie pozycjonowania korzysta się też z publicznych stron – wówczas koszty zależą od siły danej strony i relacji między jej właścicielem a agencją. Można powiedzieć, że w przybliżeniu cena jednego linku waha się między 50 a 300 zł netto.

Jakie są modele rozliczania pozycjonowania sklepu internetowego?

Najpopularniejszym modelem rozliczeń jest abonament miesięczny. Cennik uzależniany jest od branży i jej konkurencyjności. W alternatywnym modelu abonament jest znacznie mniejszy, ale naliczana jest dodatkowa opłata ze względu na pozycję, jaką strona zajmuje w Google. Model ten nie jest jednak polecany dla sklepów internetowych, ponieważ może prowadzić do ograniczenia działań agencji.

Można też rozliczać się ze względu na ruch na stronie – w tym modelu abonament jest łączony z dodatkową opłatą, która zależy od liczby wygenerowanych dzięki Google sesji. Problemem tego modelu jest założenie, że ruch z każdej frazy jest równie wartościowy. Inny model łączy niewielki abonament z prowizją od wzrostu sprzedaży z ruchu organicznego z wyszukiwarek

5/5 - (1 vote)
zaufali nam m.in.:
pozycjonowanie porównywarek cen
pozycjonowanie usług budowlanych
pozycjonowanie serwisu ogłoszeniowego
pozycjonowanie serwisu modowego, sklepu z odzieżą

artykuły, poradniki

w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.

pytania?

jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.

No Comments

zostaw komentarz

więcej na naszym blogu

wszystkie artykuły