Najpopularniejsi influencerzy w social mediach, czyli kto może wzmocnić Twoją markę w social mediach?

Aby reklama była skuteczna, musi być dopasowana do profilu odbiorców. Jak uzyskać ten efekt? Emitować ją w miejscu, w którym Twoi klienci najczęściej przebywają, a także pokazać, że Twój produkt/usługa jest polecany przez ich… autorytety, idoli. I w tym celu potrzebny jest Ci influencer.

Kim jest influencer?

Termin influencer pochodzi od angielskiego słowa influence, czyli wpływ. Influencerem jest więc osoba, mająca wpływ na opinię/decyzję innych. Lecz takie podejście do tematu jest niewystarczające. Dlatego w marketingu zakłada się jeszcze, że influencer musi posiadać trwałe relacje ze swoimi obserwatorami. Jednocześnie jego zasięgi powinny być wysokie, co oznacza, że dociera do dużej grupy użytkowników, którzy się z nim utożsamiają.

Influencerzy działają w sieci, w głównie w mediach społecznościowych (obecnie prym wiedzie Facebook oraz Instagram), często posiadają także własne blogi oraz vlogi (czyli videoblogi). Mogą być ekspertami w swojej dziedzinie lub celebrytami.

Korzyści z influencer marketingu

Zdajemy sobie sprawę z tego, że definicja influencera jest niezbyt precyzyjna, jednak trzeba pamiętać, że to stosunkowo nowe zjawisko w marketingu. Które jednocześnie w ostatnich latach stało się jedną z najskuteczniejszych form reklamy. Jak działa influencer marketing?

W sposób bezpośredni lub za pośrednictwem agencji marketingowej podejmujesz współpracę z influencerem. Jego zadaniem jest zarekomendowanie w określony sposób produktu/usługi. Może mieć to formę oznaczonego wpisu sponsorowanego bądź też tzw. product placement. W mediach społecznościowych najczęściej taka reklama przybiera postać posta, relacji (głównie na Instagramie – Insta Stories) bądź też linka afiliacyjnego.

Jakie Ty masz z tego korzyści? Jak już wspominaliśmy, influencer posiada wpływ na swoich obserwatorów, może kreować ich opinię, a także oddziaływać na sposób podejmowania określonych decyzji. Pokazując produkt, z którego korzysta, zachęca tym samym do jego zakupu. Dzięki temu jesteś w stanie precyzyjnie dotrzeć do grupy docelowej, zwiększyć swoją widoczność i rozpoznawalność oraz, co jest głównym celem, zwiększyć sprzedaż.

Tu ważne jest to, aby dobrze wybrać influencera. Dlaczego? Ponieważ musi on cieszyć się zaufaniem swoich odbiorców, a jego wpisy nie mogą być traktowane jako natrętna reklama. Dlatego w przypadku najpopularniejszych influencerów to nie do końca będzie wyglądać tak, że Ty wybierasz ich, lecz oni wybierają Ciebie…

Najpopularniejsi influencerzy w social mediach

Agencje reklamowe mają w tym roku uproszczone zadanie, ponieważ w styczniu pojawił się Ranking najbardziej wpływowych blogerów 2019 stworzony przez Jasona Hunta (znanego bardziej jako Kominek), który powstał przy użyciu takich narzędzi jak Brand24 czy Sotrender.

Kto został w nim wyróżniony i jednocześnie – z kim warto współpracować? My skupimy się na najciekawszej części rankingu, czyli zestawieniu ze względu na sumę ekwiwalentu reklamowego, rozumianego jako wartość będącą kosztem umieszczenia reklamy o takiej samej powierzchni jak zmonitorowana informacja.

I według tego, najbardziej kosztowna współpraca będzie m.in. z Kamilem Pawelskim (Ekskluzywny Menel), Anną Skurą (What Anna Wears), Joanną Banaszewską, Nicole Sochacką-Wójcicką (Mama Ginekolog), Martą Hennig (Codziennie Fit), Olą Gościniak, Kasią Mıstaçoğlu (Worqshop) czy z Aleksandrą Foryś (Wild Rocks). To lista blogerów, a w końcu influencerzy nie zawsze muszą nimi być. Inne znane postacie oraz vlogerzy to m.in. Rober Lewandowski, Maffashion, Stuu Games, Joanna Krupa, Ewa Chodakowska oraz Krzysztof Gonciarz czy Arlena Witt.

Przy czym trzeba zdawać sobie sprawę  z tego, że część z nich, jak Ewa Chodakowska czy Anna Lewandowska, skupiają się na promowaniu własnych produktów i nieczęsto wchodzą we współpracę (a jeśli już, to mają one charakter długofalowy – Chodakowska znana jest np. jako ambasadorka marki Adidas).

Jak wybrać odpowiedniego influencera do swojej kampanii? Należy znać jego profil odbiorców, aby ocenić, czy mogą być zainteresowani Twoim produktem. I tak Joanna Banaszewska, będące w stałej współpracy z marką Apart, Westwing i Intimissimi, przemawia do rzeszy kobiet, które ufają jej rekomendacjom (także tym niesponsorowanym). Natomiast Joanna Ryfka, znana w internecie jako Szafa Sztywniary, której polecenia brane są w „ciemno”, współpracuje z firmami o charakterze proekologicznym, działającym zgodnie z nurtem zero waste. Za to biznesy związane z szeroko rozumianą gastronomią, żywnością, wybierają współpracę z influencerami kulinarnymi, jak Pojedzone.pl czy Krytyka Kulinarna.

czeka na pierwszą ocenę 🙂
zaufali nam m.in.:
pozycjonowanie porównywarek cen
pozycjonowanie usług budowlanych
pozycjonowanie serwisu ogłoszeniowego
pozycjonowanie serwisu modowego, sklepu z odzieżą

artykuły, poradniki

w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.

pytania?

jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.

No Comments

zostaw komentarz

więcej na naszym blogu

wszystkie artykuły