Pozycjonowanie – definicje, które warto znać

Dopiero zaczynasz interesować się pozycjonowaniem stron i to, o czym czytasz w internecie, jest dla ciebie czarną magią? Najpierw zapoznaj się z podstawowymi definicjami związanymi z SEO, a potem… korzystaj z naszych poradników w dziale blog, by pogłębić swoją wiedzę.

Algorytm

Algorytm Google to oprogramowanie, mechanizm, który określa trafność wyników wyszukiwania, kolejność wyświetlanych stron. Na podstawie algorytmu uwzględniającego różne czynniki rankingowe, podejmowana jest decyzja, na jakiej pozycji znajdzie się dana strona.

Algorytm Google’a należy do jednego z najbardziej skomplikowanych na świecie i nikt do końca nie wie, jak on działa. Jest też nieustannie poprawiany, a aktualizacje algorytmu, siejące postrach w branży SEO, przybierają całkiem niewinne nazwy, jak Panda, Pingwin, czy Koliber.

Content

Content to wszystkie treści znajdujące się na stronie internetowej. Mogą to być artykuły, opisy, a także meta opisy. Wyróżnia się content marketing, czyli strategię marketingową polegającą na tworzeniu użytecznych treści wspierających pozycjonowanie strony www.

Długi ogon

Long tail, czyli długi ogon, to sposób na określanie fraz kluczowych składających się z kilku wyrazów. Dotyczą konkretnych zapytań, będących odpowiedzią na realne potrzeby klientów, dlatego pozycjonowanie long tail jest popularnym i często opłacalnym rozwiązaniem.

Dofollow

Dofollow to atrybut przypisywany linkom, który jest informacją dla robotów wyszukiwarki Google, że mogą przekazywać część wartości strony, na której odnośnik się znajduje, dla strony, do której kieruje link. W ten sposób można także przekazać zaufanie strony, czyli tzw. Trust Rank. Dzięki temu wspiera się pozycjonowanie stron www.

Linkowanie wewnętrzne

Linkowanie wewnętrzne to umieszczanie w obrębie witryny odnośników ułatwiających nawigowanie pomiędzy kolejnymi stronami. Ułatwia to zarówno poruszanie się po serwisie przez użytkownika, jak i przyśpiesza indeksowanie strony przez wyszukiwarki.

Nofollow

Nofollow to atrybut przypisywany linkom. Stanowi informacje dla robotów wyszukiwarki, że nie muszą odwiedzać strony, do której prowadzi odnośnik, a także przekazywać im wartości. Mimo iż mówi się, że linki nofollow nie mają większego wpływu na pozycjonowanie, mogą generować duży ruch.

Organiczne wyniki wyszukiwania

To naturalna część wyników wyszukiwania, która nie obejmuje wyników płatnych (linków sponsorowanych wyświetlanych w ramach kampanii Google Ads). Za kolejność wyświetlania stron w wynikach organicznych odpowiedzialny jest algorytm Google. Aby zwiększyć swoją szansę na wyższą pozycję, konieczna jest m.in. optymalizacja strony internetowej.

PPC

PPC, czyli pay per click, to rodzaj płatnej reklamy internetowej. Jej założeniem jest to, że reklamodawca płaci za kliknięcia, a nie wyświetlenia reklamy. Najpopularniejszym systemem reklamy PPC jest Google Ads.

SEM

SEM (ang. Search Engine Marketing) to marketing w wyszukiwarkach internetowych. Obejmuje zarówno pozycjonowanie i optymalizację stron (SEO), jak i płatne kampanie reklamowe PPC.

SEO

SEO to skrót to Search Engine Optimization, oznaczający optymalizację strony internetowej pod kątem wyszukiwarki. Działania podejmowane w ramach SEO mają na celu zwiększenie pozycji strony w naturalnych, organicznych wynikach wyszukiwania na konkretne frazy kluczowe.

czeka na pierwszą ocenę 🙂
zaufali nam m.in.:
pozycjonowanie porównywarek cen
pozycjonowanie usług budowlanych
pozycjonowanie serwisu ogłoszeniowego
pozycjonowanie serwisu modowego, sklepu z odzieżą

artykuły, poradniki

w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.

pytania?

jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.

No Comments

zostaw komentarz

więcej na naszym blogu

wszystkie artykuły