5 bezpłatnych narzędzi do przeprowadzania audytu SEO

Chcesz samodzielnie przeprowadzić audyt SEO, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Dziś wskażemy ci kilka narzędzi, dzięki którym przeanalizujesz swoją stronę pod kątem podstawowych czynników rankingowych Google’a.

Screaming Frog

Zaczniemy od narzędzia, które wykorzystywane jest przez… specjalistów SEO. Screaming Frog to crawler stron internetowy pozwalający na analizę czynników on-site witryny. Nic ci to nie mówi? Nie szkodzi, zaraz wszystko stanie się jasne.

Screaming Frog to oprogramowanie, które musisz zainstalować na swoim komputerze. Możesz korzystać z wersji bezpłatnej do 500 linków (o ile nie masz rozbudowanego sklepu internetowego, nie będzie stanowić to problemu). Dzięki niemu sprawdzisz m.in.:

  • poprawność URL-i;
  • kody odpowiedzi serwera (kody 3xx, 4xx, 5xx);
  • meta tagi (meta title, czyli tytuł strony oraz meta description – opis strony);
  • nagłówki (występowanie, duplikacja);
  • obrazki (ich wielkość, tytuł alternatywny).

Dowiesz się, gdzie występuje duplikacja treści, które URL-e są za długie, a także, na jakich podstronach brakuje meta tagów. Podsumowując, zweryfikujesz najważniejsze elementy SEO strony, a także przeprowadzisz dość zaawansowany audyt.

PageSpeed Insights

PageSpeed Insights to bezpłatne narzędzie od Google’a, które sprawdza szybkość ładowania strony (co istotne, umożliwia to także Screaming Frog, aczkolwiek naszym zdaniem PageSpeed Insights jest dla początkującego bardziej przyjaznym narzędziem pod tym względem).

Wszystko, co musisz zrobić, to podać adres URL witryny. Po krótkiej analizie otrzymujesz raport, a jego wynik podawany jest w skali punktowej od 0 do 100, osobno na komputery oraz na komórki. Następnie możesz sprawdzić, jakie punkty audytu zostały zaliczone, co należy poprawić od razu (kolor czerwony), a co jest zalecane do wprowadzenia (kolor pomarańczowy). Przykładowe wskazówki to „skróć wstępny czas reakcji serwera”, „zmień rozmiar obrazów”.

SEOptimer

SEOptimer to narzędzie to przeprowadzania podstawowego, aczkolwiek kompleksowego audytu SEO. Strona analizowana jest pod różnymi kątami: SEO, Usability, Performance, Social oraz Security. W każdej z tych grup otrzymuje ocenę, która potem jest jedną ze składowych wyniku końcowego.

W każdym z tych obszarów otrzymujesz szczegółowy raport. Możesz sprawdzić, czy strona jest zaindeksowana, czy stosowane są meta tagi, a także czy posiada mapę witryny. Otrzymujesz informacje na temat szybkości ładowania strony (choć te warto uzupełnić o wskazówki z PageSpeed Insights). Na koniec możesz sprawdzić rekomendacje zmian do wprowadzenia z określeniem ich priorytetu.

WooRank

WooRank to narzędzie podobne do SEOptimer. Po wpisaniu adresu strony od razu otrzymujesz wynik, a także wizualne zestawienie, ile punktów audytu zostało zaliczonych, ile wymaga poprawy, a także jak wiele błędów zostało wykrytych. Następnie możesz przejść do szczegółowych informacji.

Strona sprawdzana jest m.in. pod kątem treści, indeksowana, dopasowania do urządzeń mobilnych, danych strukturalnych, a także bezpieczeństwa. Poza czynnikami on-page dostaniesz ogólną informację na temat elementów off-page, m.in. linków zwrotnych.

Darmowy audyt SEO – Bizzit

Możesz też zgłosić się do nas – wykonamy dla ciebie szybki, darmowy audyt SEO. Jeśli zauważymy błędy, poprawki do wprowadzenia na już, skontaktujemy się z tobą i je pokrótce omówimy, oferując sprawdzone rozwiązania.

5/5 - (1 vote)
zaufali nam m.in.:
pozycjonowanie porównywarek cen
pozycjonowanie usług budowlanych
pozycjonowanie serwisu ogłoszeniowego
pozycjonowanie serwisu modowego, sklepu z odzieżą

artykuły, poradniki

w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.

pytania?

jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.

No Comments

zostaw komentarz

więcej na naszym blogu

wszystkie artykuły