Copywriting – czym jest i do czego służy?

Zastanawiasz się, czym jest copywriting? Jak wyjaśniane jest to pojęcie? Nie wiesz, do czego właściwie się przydaje i jak możesz go wykorzystać w swojej firmie? Przeczytaj nasz poradnik, a dowiesz się nie tylko, kto zajmuje się copywritingiem, ale jaką rolę odgrywa on w SEO.

Czym jest copywriting?

Zgodnie z definicją, jaką można znaleźć w najpopularniejszej encyklopedii w Internecie, copywriting to pisanie tekstów do publikacji. Jednak takie wyjaśnienie jest zbyt szerokie. W taką definicję bowiem łatwo wciągnąć także publicystykę czy beletrystykę. A copywriting choć też polega na pisaniu treści, to jednak o zgoła odmiennym przeznaczeniu.

Kluczowe jest bowiem to, w jakim celu są tworzone teksty. Powstają one na potrzebę marketingu i reklamy. Tak więc napisane teksty mają za zadanie sprzedać produkt lub usługę. Mogą więc być tworzone z myślą o reklamie telewizyjnej, radiowej, ulotkach i banerach. Jednak dzisiaj, gdy miejscem marketingu jest głównie Internet, treści te kierowane są głównie do internautów.

Copywriting stał się więc bardziej usługą polegającą na przygotowaniu wartościowych treści do publikacji na stronach internetowych, blogach firmowych i w social mediach. Przy ich tworzeniu brane pod uwagę są nie tylko kwestie takie jak potrzeby konsumentów i ich zachowania, by móc wymusić na nich oczekiwane działanie, czyli po prostu zakup produktu/usługi, ale istotne jest również napisanie ich tak, by przełożyły się na widoczność witryny marki w Internecie. W jaki sposób?

Otóż w określeniu copywriting zawiera się zarówno copywriting internetowy, jak i content copywriting oraz copywriting SEO. Tak więc treści, które tworzone są z myślą o promocji biznesu, nie mają zadanie trafić w gust potencjalnego klienta, ale zdziałać i inne rzeczy. Aby to zrozumieć, zajmiemy się każdym z tych aspektów.

Do czego służy copywriting?

Dawniej copywriter tworzył teksty o charakterze reklamowym, które głównie były wykorzystywane w tradycyjnych formach reklamy. Dzisiaj, gdy działania promocyjne wielu firm przeniosły się do Internetu, także copywriting musiał się dopasować.

Do czego służy? Najczęściej wśród ofert copywritigu znajduje się możliwość stworzenia tekstów na stronę WWW. Nikogo to nie dziwi. Skoro tworzy się witrynę marki, należy na niej umieścić nie tylko dane kontaktowe, ale i inne treści. Jest to ważne zarówno dla konsumentów, jak i dla wyszukiwarek internetowych, czy właściwie – ich robotów. Aby strona pojawiła się w wynikach wyszukiwania, musi zostać przez nie uznana za wartościową. Aby pokazać robotom indeksującym, że witryna taka jest, trzeba zoptymalizować ją pod kątem SEO. Pomaga w tym między innymi zapełnienie jej treścią, która będzie unikalna i znajdą się w niej słowa kluczowe dla danego biznesu.

Treści tworzone przez copywriterów to bardzo często również opisy produktów i ich kategorii. Zamawiają je właściciele sklepów internetowych, którzy wiedzą, że unikalna treść pozwoli na polepszenie wyników organicznych w wyszukiwarce, co zwiększy ruch na stronie, a często i konwersję.

Taki copywriting SEO to wartość dla użytkowników, którzy mogą dowiedzieć się nieco więcej o marce, jej produktach, ale i dla robotów indeksujących Googla. Dobrze więc zlecać ich pisanie doświadczonym copywriterom, którzy w umiejętny sposób potrafią nasycić tekst słowami kluczowymi, sprawić, że będzie się go dobrze czytać – będzie spójny, poprawny pod względem stylistycznym, ortograficznym i gramatycznym, ale i właściwie zoptymalizować go pod katem Google. Możliwe jest to dzięki redakcji, czyli m.in. dodaniu nagłówków.

Content is a king

Pisaliśmy już o tym, czym jest content marketing i czy warto na niego postawić. Marketing treści z uwagi na to, że opiera się na tworzeniu jak najlepszej i najbardziej użytecznej treści na strony internetowe, powinien być właśnie pisany przez copywriterów.

To oni piszą teksty poprawnie, ale i tak, by były one atrakcyjne dla odbiorcy, ale i miały charakter perswazyjny. Lekkie pióro pozwala na tworzenie ciekawych wpisów na blogu firmowym, artykułów sponsorowanych, treści na stronach zapleczowych i wpisów w social mediach.

Komunikat, jaki tworzy copywriter ma przyciągnąć czytelnika. Treść musi być przede wszystkim wiarygodna, praktyczna i rzetelna, ale i właściwe sfocusowana na daną grupę społeczną.

W związku z rosnącą popularnością content marketingu, a także z udowadnianiem przez Google, jak ważna jest wartościowa treść na stronach, pojawiło się wiele osób i firm świadczących profesjonalny copywriting. Warto jednak stawiać na takie, co do których ma się pewność, że wiedzą nie tylko, jak dobrze pisać, ale i jak robić to pod kątem marketingu w wyszukiwarkach internetowych.

Zatrudnić copywritera czy pisać teksty samemu?

Wybór pomiędzy zatrudnieniem copywritera a pisaniem tekstów samodzielnie zależy od wielu czynników i wymaga przemyślenia kilku kwestii. Oto kilka ważnych kwestii, które warto wziąć pod uwagę:

  • Czas i umiejętności: Jeśli masz ograniczony czas lub brakuje Ci umiejętności pisarskich, zatrudnienie copywritera może być najlepszym wyborem. Copywriter będzie mógł pomóc Ci w tworzeniu atrakcyjnych i skutecznych treści, co może być trudne do osiągnięcia, gdy piszesz teksty samodzielnie.
  • Koszty: Zatrudnienie copywritera może być kosztowne, szczególnie jeśli potrzebujesz wielu tekstów na swojej stronie. Jeśli masz ograniczony budżet, pisanie tekstów samodzielnie może być bardziej opłacalne.
  • Cel i oczekiwania: Jeśli chcesz, aby Twoje treści były wyjątkowe i doskonale dopasowane do Twojego targetu, zatrudnienie copywritera może być najlepszym wyborem. Copywriter będzie mógł zrozumieć specyfikę Twojego biznesu i targetu i stworzyć treści, które będą skutecznie oddziaływać na odbiorców.

Podsumowując, wybór pomiędzy zatrudnieniem copywritera a pisaniem tekstów samodzielnie zależy od wielu czynników i wymaga przemyślenia kilku kwestii, takich jak czas i umiejętności, koszty i cele i oczekiwania. Obie opcje mają swoje wady i zalety, dlatego ważne jest, aby dokładnie rozważyć swoje potrzeby i wybrać opcję, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i oczekiwaniom.

5/5 - (1 vote)
zaufali nam m.in.:
pozycjonowanie porównywarek cen
pozycjonowanie usług budowlanych
pozycjonowanie serwisu ogłoszeniowego
pozycjonowanie serwisu modowego, sklepu z odzieżą

artykuły, poradniki

w tym dziale postaramy się przybliżyć wiedzę marketingu internetowego na każdym poziomie, prosto i praktycznie.

pytania?

jeżeli zainteresował Ciebie artykuł, poradnik, zapraszamy do kontaktu z nami - omówimy temat, znajdziemy razem rozwiązania i plan dla Twojej strony www.

No Comments

zostaw komentarz

więcej na naszym blogu

wszystkie artykuły